Glaumax 5mg/mL+20mg/mL kapi za oči, rastvor

timolol , dorzolamid

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
R - Lek se može izdavati samo uz lekarski recept

Ostale informacije

Naziv leka
Glaumax 5mg/mL+20mg/mL kapi za oči, rastvor
Opis
Lek Glaumax sadrži beta-blokator i inhibitor karboanhidraze, koristi se za snižavanje povišenog pritiska u oku kod glaukoma kada beta blokatori sami nisu dovoljni.
Farmaceutski oblik
kapi za oči, rastvor
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

kapi za oči, rastvor; 5mg/mL+20mg/mL; bočica sa kapaljkom, 1x5mL
Broj rešenja
‍515-01-05359-17-001
JKL
‍7099210
EAN
‍3856013222284
Vrsta rešenja
Registracija
Datum rešenja o stavljanju leka u promet
18.10.2019.
Datum važenja rešenja
18.10.2024.

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Ovaj lek je indikovan u lečenju povišenog intraokularnog pritiska (IOP) kod pacijenata sa glaukomom otvorenog ugla ili pseudoeksfolijativnim glaukomom kada lokalna monoterapija beta- blokatorom nije dovoljna.

Doza Glaumax kapi za oči je jedna kap u konjunktivalnu kesicu obolelog oka dva puta dnevno.

Ako se koristi još neki oftalmološki preparat nanošenjem u ili na oko, primenu leka Glaumax i drugog leka treba vremenski razdvojiti najmanje deset minuta.

Pacijentima treba reći da operu ruke pre upotrebe leka i da izbegavaju kontakt vrha bočice sa okom ili okolnim tkivima.

Pacijentima takođe treba objasniti da kapi za oči, ako se njima ne rukuje na predviđeni način, mogu da postanu kontaminirane (zagađene) raznim bakterijama koje mogu izazvati infekcije oka. Posle upotrebe kontaminiranih rastvora može doći do ozbiljnih oštećenja oka i kao posledica toga, gubitka vida.

Pacijentima treba objasniti kako da pravilno koriste bočice.

Uputstvo za upotrebu

  • Oprati ruke
  • Skinuti čep sa bočice. Voditi računa da vrh kapaljke bočice ne dodiruje Vaše oko, kožu oko očiju ili prste.
  • Nagnuti glavu unazad i držati bočicu u obrnutom položaju iznad oka.
  • Povući donji kapak na dole i pogledati na gore. Lagano stisnuti bočicu tako da se jedna kap ukapa u prostor između donjeg kapka i oka.
  • Pritisnuti prstom ugao oka oko nosa ili zatvoriti kapke na 2 minuta. Ovo pomaže u sprečavanju dospevanja leka u ostatak tela.
  • Ponoviti korake od 3 do 5 sa drugim okom ukoliko je tako rekao Vaš lekar.
  • Vratiti zatvarač i čvrsto zatvoriti bočicu.

Pedijatrijska populacija

Efikasnost kod pedijatrijskih pacijenata nije utvrđena.

Bezbednost leka kod pedijatrijskih pacijenata mlađih od dve godine nije utvrđena (Za podatke koji se odnose na bezbednost primene leka kod pedijatrijskih pacijenata uzrasta od ≥2 do <6 godina, videti odeljak 5.1).

Glaumax je kontraindikovan kod pacijenata koji imaju:

 preosetljivost na jednu ili obe aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka, navedenih u odeljku 6.1.

 reaktivna oboljenja disajnih puteva, uključujući bronhijalnu astmu ili bronhijalnu astmu u anamnezi, ili ozbiljnu hroničnu opstruktivnu bolest pluća;

 sinusnu bradikardiju, sindrom bolesnog sinusa, sinoatrijalni blok, atrioventrikularni blok drugog ili trećeg stepena koji nije kontrolisan pejsmejkerom, manifestna srcana insuficijencija, kardiogeni šok;

 teško oštećenje funkcije bubrega (klirens kreatinina < 30 mL/min) ili hiperhloremijska acidozu;

Navedene kontraindikacije su zasnovane na pojedinačnim supstancama leka, a ne na njihovoj kombinaciji.

Kardiovaskularne/respiratorne reakcije

Kao i drugi oftalmološki lekovi za lokalnu primenu timolol može da se resorbuje sistemski. Zbog prisustva timolola koji pripada grupi beta-adrenergičkh lekova, može da dođe do pojave iste vrste kardiovaskularnih, pulmonalnih i drugih neželjenih reakcija koje su zabeležene kod primene sistemskih beta-adrenergičkih blokatora. Incidenca sistemskih neželjenih reakcija nakon okularne upotrebe, je niža nego kod sistemske primene. Videti odeljak 4.2 za podatke o smanjivanju sistemskeresorpcije.

Kardiološki poremećaji:

Kod pacijenata sa kardiovaskularnim bolestima (na primer, koronarna bolest srca, Prinzmetalova angina i srčana insuficijencija) i hipotenzijom potrebno je da se ozbiljno proceni da li treba davati terapiju beta blokatorima i da se razmotri primena nekih drugih aktivnih suspstanci. Pacijente sa kardiovaskularnim bolestima treba stalno nadgledati da bi se uočili znaci pogoršanja ovih bolesti, kao i znaci neželjenih reakcija.

Beta blokatori se moraju davati uz oprez pacijentima sa srčanim blokom prvog stepena, zbog njihovog negativnog efekta na vreme provodljivosti.

Vaskularni poremećaji:

Pacijente sa ozbiljnim poremećajima/bolestima periferne cirkulacije (na primer, teški oblici Rejnoove bolesti ili Rejnoovog sindroma) treba lečiti uz oprez.

Respiratorni poremećaji:

Nakon primene nekih oftalmoloških beta blokatora zabeleženi su slučajevi neželjenih reakcija na respiratorni sistem, uključujući smrtni ishod usled bronhospazma kod pacijenata sa astmom.

Lek Glaumax treba primenjivati uz oprez kod pacijenata sa blagom/umerenom hroničnom opstruktivnom bolešću pluća (HOBP), i to samo u situacijama kada je moguća korist od primene terapije veća od mogućeg rizika.

Oštećenje jetre

Okularna upotreba leka timolol/dorzolamid kapi za oči nije ispitivana kod pacijenata koji imaju oštećenje funkcije jetre i zato ga treba pažljivo upotrebljavati kod ovih pacijenata.

Imunologija i preosetljivost

Kao i drugi oftalmološki lekovi za lokalnu primenu i Glaumax se može resorbovati sistemski. Dorzolamid sadrži sulfonamidsku grupu koja se takođe nalazi i kod sulfonamida. Stoga se, nakon primene ovog leka, mogu očekivati iste neželjene reakcije kao i posle sistemske primene sulfonamida, uključujući i ozbiljne neželjene reakcije kao što je Stevens-Johnson-ov sindrom i toksična epidermalna nekroliza. Ukoliko se pojave znaci ozbiljnih reakcija ili znaci preosetljivosti treba prekinuti upotrebu ovog leka.

Lokalne neželjenje reakcije na oko, koje su slične neželjenim reakcijama zabeleženim kod upotrebe dorzolamid-hidrohlorid kapi za oči, uočene su posle primene ovog leka. Ako dođe do takvih reakcija treba razmotriti prekid terapije ovim lekom.

U toku terapije beta blokatorima pacijenti koji su imali atopiju ili pacijenti koji su imali teške anafilaktičke reakcije na različite alergene mogu jače da reaguju na ponovljenu izloženost tim alergenima. Može se desiti da ovi pacijenti ne reaguju na uobičajene doze adrenalina koje se koriste u lečenju anafilaktičkih reakcija.

Istovremena terapija

Uticaj na intraokularni pritisak ili poznati efekti sistemske beta blokade mogu da se pojačaju kada se timolol daje pacijentima koji već primaju neki sistemski beta blokator. Odgovor ovih pacijenata na terapiju treba pažljivo da se prati. Ne preporučuje se istovremena upotreba dva beta adrenergička blokatora za lokalnu primenu (videti odeljak 4.5).

Ne preporučuje se istovremena upotreba dorzolamida i oralnih inhibitora karboanhidraze.

Obustavljanje terapije

Kao i kod sistemske primene beta blokatora, ako je neophodan prekid terapije timololom za okularnu upotrebu kod pacijenata koji imaju koronarnu bolest, terapiju treba postepeno obustaviti.

Dodatni efekti beta blokatora

Hipoglikemija/dijabetes

Beta blokatori treba da se primenjuju uz oprez kod pacijenata koji su podložni nastanku spontane hipoglikemije, ili kod pacijenata sa nestabilnim dijabetesom zato što beta blokatori mogu da maskiraju znake i simptome akutne hipoglikemije.

Terapija beta blokatorima može da maskira neke simptome hipertiroidizma. Nagli prekid terapije beta blokatorima može da ubrza pogoršanje simptoma.

Oboljenje rožnjače (kornee)

Beta-blokatori za okularnu upotrebu mogu da izazovu suvoću očiju. Pacijente sa oboljenjima kornee treba lečiti uz oprez.

Hirurška anestezija

Beta blokatori za okularnu upotrebu mogu da blokiraju sistemske efekte beta agonista, na primer, adrenalina. Anesteziolog mora da bude informisan o tome da pacijent upotrebljava timolol.

Terapija beta blokatorima može da pogorša simptome miastenije gravis.

Dodatni efekti inhibicije karboanhidraze

Terapija oralnim inhibitorima karboanhidraze praćena je urolitijazom kao rezultat poremećaja acido-bazne ravnoteže, a posebno kod pacijenata koji su prethodno imali kamen u bubregu. Iako nisu zabeleženi poremećaji acido-bazne ravnoteže nakon primene leka Glaumax, retko je prijavljivana urolitijaza. S obzirom na to da Glaumax sadrži inhibitor karboanhidraze za okularnu primenu, koji se sistemski resorbuje, kod pacijenata koji su prethodno imali kamen u bubregu može da postoji povećani rizik za nastanak urolitijaze u toku primene ovog leka.

Ostalo

Lečenje pacijenata koji imaju akutni glaukom zatvorenog ugla, pored primene okularnih hipotenzivnih lekova, zahteva i druge terapijske mere. Primena kapi za oči koje sadrži timolol/dorzolamid nije ispitivan kod pacijenata koji imaju akutni glaukom zatvorenog ugla.

Edem rožnjače i ireverzibilna kornealna dekompenzacija opisani su kod pacijenata koji su prethodno imali hronična kornealna oštećenja i/ili intraokularnu hiruršku intervenciju u vreme kada su koristili dorzolamid. Kod pacijenata sa malim brojem endotelnih ćelija postoji veća mogućnost za pojavu kornealnog edema. Kod ovih pacijenata treba pažljivo upotrebljavati lek Glaumax.

Odvajanje sudovnjače (ablacija horoidee) je zabeleženo kod primene terapije kojom se smanjuje stvaranje očne vodice (npr. timolol, acetazolamid) nakon sprovedenih procedura filtracije.

Kao i posle primene drugih lekova za lečenje glaukoma, kod nekih pacijenata opisan je slabiji odgovor na lekove timolol-maleata za okularnu primenu posle dugotrajne terapije. Međutim, u kliničkim ispitivanjima na 164 pacijenta, koji su praćeni najmanje tri godine, nije bilo značajnih razlika u srednjoj vrednosti intraokularnog pritiska posle njegove inicijalne stabilizacije.

Upotreba kontaktnih sočiva

Lek Glaumax sadrži konzervans benzalkonijum hlorid koji može da izazove iritaciju oka. Pre upotrebe leka treba ukloniti kontaktna sočiva i sačekati najmanje 15 minuta pre njihovog ponovnog stavljanja.

Benzalkonijum hlorid može da promeni boju mekih kontaktnih sočiva.

Pedijatrijska populacija

Videti odeljak 5.1.

Nisu rađene posebne studije u kojima su ispitivane interakcije kapi za oči koje sadrži timolol/dorzolamid sa drugim lekovima.

U jednom kliničkom ispitivanju kapi za oči koje sadrže timolol, dorzolamid su istovremeno primenjivane sa sledećim lekovima za sistemsku primenu pri čemu nisu uočene neželjene interakcije: ACE inhibitori, blokatori kalcijumovih kanala, diuretici, nesteroidni antiinflamatorni lekovi uključujući acetilsalicilnu kiselinu i hormoni (npr. estrogen, insulin, tiroksin).

Postoji mogućnost aditivnog efekta i nastanka hipotenzije i/ili izražene bradikardije kada se oftalmološki rastvor beta blokatora primenjuje zajedno sa oralnim blokatorima kalcijumovih kanala, lekovima koji snižavaju koncentracije kateholamina ili beta adrenergičkim blokatorima, antiaritmicima (uključujući amjodaron), glikozidima digitalisa, parasimpatomimeticima, gvanetidinom, narkoticima i inhibitorima monoaminooksidaze (MAO).

Prijavljeni su slučajevi potenciranja sistemskih efekata izazvanih blokadom beta adrenergičkih receptora (npr. usporen srčani ritam, depresija) tokom kombinovane terapije inhibitorima CYP2D6 (npr. hinidin, fluoksetin, paroksetin) i timololom.

Iako same kapi za oči koje sadrže timolol, dorzolamid ispoljavaju slab ili nikakav efekat na veličinu zenice, povremeno je zabeležena midrijaza nastala kao posledica istovremene upotrebe beta blokatora za okularnu upotrebu i adrenalina (epinefrina).

Beta blokatori mogu da pojačaju hipoglikemijski efekat antidijabetičnih lekova.

Oralni beta adrenergički blokatori mogu da pogoršaju povratnu hipertenziju koja može da nastane posle obustavljanja terapije klonidinom.

Trudnoća

Glaumax ne treba upotrebljavati tokom trudnoće.

Dorzolamid

Nema adekvatnih kliničkih podataka o primeni leka tokom trudnoće. Kod kunića koji su dobili doze dorzolamida koje su bile toksične za skotnu ženku došlo je do teratogenih efekata (videti odeljak 5.3).

Timolol

Na raspolaganju nema odgovarajućih podataka za primenu timolola kod trudnica. Timolol ne sme da se primenjuje tokom trudnoće osim ukoliko je to apsolutno neophodno. Videti odeljak 4.2 za podatke o smanjenju sistemske resorpcije.

Epidemiološke studije nisu pokazale malformativne efekte, ali je uočen rizik za nastanak intrauterusnog zastoja u rastu ploda prilikom oralne primene beta blokatora. Pored toga, uočeni su znaci i simptomi beta blokade (na primer, bradikardija, hipotenzija, respiratorni distres i hipoglikemija) kod novorođenčeta kada su beta blokatori primenjivani sve do porođaja. Ako se ovaj lek daje sve do porođaja, potrebno je pažljivo pratiti novorođenče tokom prvih dana života.

Dojenje

Nije poznato da li se dorzolamid izlučuje u humano mleko. Kod pacova u laktaciji koji su dobijali dorzolamid uočeno je smanjeno dobijanje na telesnoj masi kod mladunaca. Beta blokatori se izlučuju u humanom mleku. Ipak, pri primeni terapijskih doza timolola u obliku kapi za oči, mala je verovatnoća da će se u humanom mleku naći dovoljna količina potrebna da izazove kliničke simptome beta blokade kod odojčeta. Za smanjenje sistemske resorpcije, videti odeljak 4.2.

Ako je terapija lekom Glaumax neophodna, ne preporučuje se dojenje.

Nisu sprovedene studije o uticaju na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama. Moguća neželjena dejstva, kao što je zamućen vid, mogu kod nekih pacijenata da utiču na sposobnost upravljanja vozilom i/ili rukovanja mašinama.

U jednom kliničkom ispitivanju sa lekom timolol/dorzolamid uočene neželjene reakcije su bila iste kao neželjene reakcije koje su prethodno zabeležene kod primene dorzolamid-hidrohlorida i/ili timolol-maleata.

U toku kliničkih studija, 1035 pacijenata je bilo lečeno lekom timolol/dorzolamid. Kod oko 2,4% pacijenata je prekinuta terapija zbog lokalnih neželjenih dejstava na oko, dok je kod oko 1,2% od ukupnog broja pacijenata terapija prekinuta zbog alergijskih reakcija ili preosetljivosti (kao što je inflamacija očnih kapaka i konjunktivitis).

Kao i drugi lekovi za okularnu upotrebu, timolol se resorbuje u sistemsku cirkulaciju. To može izazvati neželjena dejstva slične onima koja su primećena uz sistemske beta blokatore. Incidenca sistemskih neželjenih reakcija nakon topikalne okularne upotrebe niža je nego kod sistemske primene.

Prijavljene su sledeće neželjene reakcije leka timolol/dorzolamid ili jednom od njegovih aktivnih supstanci ili u toku kliničkih ispitivanja ili u toku postmarketinškog praćenja: [veoma česte: (1/10), česte: (1/100 do <1/10), povremene: (1/1000 do <1/100), retke: (1/10000 do <1/1000), nepoznate učestalosti (učestalost ne može da se utvrdi na osnovu dostupnih podataka).]

Klasa Sistema organa (MedDRA)
Timolol/ Dorzolamid kapiza oči, rastvorznaci i simptomi sistemskih alergijskih reakcija, uključujući angioedem, urtikariju, pruritus, osip, anafilaksu
timolol-znaci i simptomi alergijskih reakcija uključujući angioedem, urtikariju, lokalizovani i generalizovani osip, anafilaksupruritus
Poremećaji metabolizma i ishranetimolol- maleat, kapi za oči, rastvorhipoglikemija
Psihijatrijski poremećajitimolol- maleat, kapi za oči, rastvordepresija*nesanica*, noćne more*, gubitak pamćenja
Poremećaji nervnog sistemadorzolamid- hidrohlorid, kapi za oči, rastvorglavobolja*vrtoglavica*, parestezija*
Timolol- maleat, kapi za oči, rastvorglavobolja*vrtoglavica*, sinkopa*parestezija*, pojačanje znakova i simptoma mijastenije gravis, smanjen libido*, cerebrovaskularni akcident*, cerebralna ishemija
Poremećaji okaTimolo/Dorz olamid,peckanje i bockanjekonjunktival na injekcija, zamagljen vid, erozija rožnjače, svrab oka,
zapaljenje kapka*, iritacija kapka*iritacija uključujućiosećaj stranog tela u oku
Timolol- maleat, kapi za oči, rastvorznaci i simptomi iritacije oka uključujući blefaritis*, keratitis*, smanjena kornealna senzitivnost, suvoća u očima*poremećaji vida sa refraktivnim promenama (u nekim slučajevima zbog obustavljanja terapije mioticima)*ptoza, diplopija, ablacija horioidee (posle filtracione operacije)* (videti odeljak 4.4).svrab, suzenje, crvenilo oka, zamagljen vid, erozija rožnjače
Poremećaji uha i labirintaTimolol– maleat, kapi za oči, rastvortinitus*
Kardiološki poremećajiTimolol- maleat, kapi za oči, rastvorbradikardija *bol u grudima*, palpitacije*, edem*, artimija*, kongestivnaatrioventriku- larni blok, insuficijencija srca
Vaskularni poremećajiTimolol– maleat, kapi za oči, rastvorhipotenzija*, klaudikacija,
Timolol/ Dorzolamid kapiza oči, rastvorsinuzitiskratak dah,
dorzolamid– hidrohlorid, kapi za oči,epistaksa*dispnea
timolol– maleat, kapi za oči, rastvordispneja*bronhospazam (uglavnom kod pacijenata koji su već imali bronhospastična oboljenja)*, respiratorna insuficijencija, kašalj*
Timolol/Dorz
dorzolamid- hidrohlorid, kapi za oči, rastvormučnina*nadraženost grla, suva usta*
timolol– maleat, kapi za oči, rastvormučnina*, dispepsija*dijareja, suva usta*disgeuzija, bol u abdomenu, povraćanje
Timolol/Dorz olamid, kapi za oči, rastvorkontaktni dermatitis, Stevens-Johnson-ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza
dorzolamid- hidrohlorid, kapi za oči, rastvorosip*
timolol- maleat, kapi za oči, rastvoralopecija*, psoriaziformni osip ili pogoršanje psorijaze*kožni osip*
Poremećaji mišićno- koštanog sistema I vezivnog tkivatimolol– maleat, kapi za oči, rastvorsistemski lupus eritematozusmialgija
Bubrežni i urinarni poremećaji:Timolol/Dorz olamid, kapi za oči, rastvorurolitijaza
Poremećaji reproduktivnog sistema i dojkitimolol– maleat, kapi za oči, rastvorPeyronie-va bolest* smanjeni libidoporemećaj seksualne funkcije
dorzolamid–astenija/zamor
timolol- maleat, kapi za oči, rastvorastenija/ zamor*

*Ove neželjene reakcije su takođe zapažene pri upotrebi kapi za oči, timolol/dorzolamid nakon stavljanja leka u promet.

** Dodatna neželjena dejstva koja su zapažena nakon okularne upotrebe beta-blokatora i mogu se javiti pri primeni leka kapi za oči, timolol/dorzolamid.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Nema dostupnih podataka koji se odnose na predoziranje leka kod ljudi posle slučajne ili namerne ingestije kapi za oči, timolol/dorzolamid

Simptomi

Postoje izveštaji o nenamernom predoziranju rastvorom timolol-maleata za okularnu upotrebu, što je dovelo do sistemskih dejstava sličnih onima koji su opisani i kod sistemskih beta adrenergičkih blokatora kao što su vrtoglavica, glavobolja, kratak dah, bradikardija, bronhospazam i srčani zastoj. Najčešći znaci i simptomi koji se mogu očekivati kod predoziranja dorzolamidom su disbalans elektrolita, razvoj acidoze, kao i moguće dejstvo na centralni nervni sistem.

Dostupan je samo mali broj podataka koji se odnose na predoziranje kod ljudi slučajnom ili namernom ingestijom dorzolamid-hidrohlorida. Posle oralne primene zabeležena je pospanost. Posle okularne primene opisane su sledeće tegobe: mučnina, vrtoglavica, glavobolja, zamor, nenormalni snovi, disfagija.

Terapija

Terapija treba da bude simptomatska i suportivna. Treba pratiti koncentracije elektrolita u serumu (posebno kalijum) i pH krvi. Ispitivanja su pokazala da se timolol ne uklanja u značajnoj meri dijalizom.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Lekovi koji deluju na oko; beta-adrenergički blokatori

ATC šifra: S01ED51

Mehanizam dejstva

Lek Glaumax sadrži dve aktivne supstance: dorzolamid-hidrohlorida i timolol-maleata. Svaka od ove dve aktivne supstance snižava povišen intraokularni pritisak tako što različitim mehanizmima dejstva smanjuje sekreciju očne vodice.

Dorzolamid-hidrohlorid je snažan inhibitor humane karboanhidraze II. Inhibicijom karboanhidraze u cilijarnim nastavcima oka smanjuje se sekrecija očne vodice tako što se usporava formiranje bikarbonatnih jona i time redukuje transport natrijuma i tečnosti. Timolol-maleat je neselektivni blokator beta adrenergičkih receptora. Precizan mehanizam dejstva timolol-maleata u snižavanju intraokularnog pritiska trenutno nije jasno utvrđen, iako su studije sa fluoresceinom i tonografske studije ukazale da je dominantno dejstvo verovatno vezano za smanjenje stvaranja očne vodice. Međutim, u nekim studijama je takođe pokazano blago povećanje isticanja tečnosti. Kombinovano dejstvo ova dva leka rezultuje dodatnim smanjenjem intraokularnog pritiska (IOP) u poređenju sa svakim lekom primenjenim posebno.

Posle okularne primene, lek Glaumax snižava povišeni intraokularni pritisak bez obzira da li je praćen glaukomom. Povišen intraokularni pritisak je glavni faktor rizika u patogenezi oštećenja optičkog nerva i gubitka vidnog polja uzrokovanog glaukomom. Lek Glaumax snižava intraokularni pritisak pri čemu se ne javljaju česta neželjena dejstva karakteristična za miotike kao što su to noćno slepilo, akomodacioni spazam i konstrikcija zenice.

Farmakodinamsko dejstvo

Klinički efekti

Klinička ispitivanja u trajanju do 15 meseci sprovedena su da bi se uporedilo dejstvo leka timolol/dorzolamid koji je primenjivan dva puta dnevno (ujutro i uveče pred spavanje) na snižavanje intraokularnog pritiska sa pojedinačnom ili istovremenom primenom 0,5% timolola i 2,0% dorzolamida, kod pacijenata sa glaukomom ili okularnom hipertenzijom za koje se u ispitivanjima smatralo da je istovremena terapija odgovarajuća. Uključeni su i pacijenti koji nisu ranije lečeni kao i pacijenti kod kojih monoterapija timololom nije bila dovoljno efikasna. Većina pacijenata je pre uključivanja u studiju bila lečena monoterapijom beta blokatorom za okularnu primenu. Analiza kombinovanih studija pokazala je da je efekat leka timolol/dorzolamid koji je primenjivan dva puta dnevno na sniženje intraokularnog pritiska bio veći od efekta monoterapije 2% dorzolamidom tri puta dnevno ili 0.5% timololom dva puta dnevno. Dejstvo leka timolol/dorzolamid na sniženje intraokularnog pritiska bio je ekvivalentan efektu nakon istovremene terapije dorzolamidom dva puta dnevno i timololom dva puta dnevno. Ovaj efekat leka timolol/dorzolamid, posle primene dva puta dnevno, na sniženje intraokularnog pritiska, potvrđen je merenjem u nekoliko različitih vremenskih tačaka u toku dana i ovaj efekat se održavao tokom dugoročne terapije.

Pedijatrijska populacija

Sprovedena je kontrolisana studija u trajanju od tri meseca sa ciljem da se dokaže bezbednost okularne primene 2%-tnog rastvora dorzolamid-hidrohlorida kod dece mlađe od 6 godina. U studiju je bilo uključeno 30 pacijenata uzrasta od 2 do 6 godina, kod kojih intraokularni pritisak nije bio adekvatno kontrolisan monoterapijom dorzolamidom ili timololom. Ovim pacijentima dat je lek timolol/dorzolamid u otvorenoj fazi studije. Efikasnost kod ovih pacijenata nije utvrđena. U ovoj maloj grupi pacijenti su uopšteno dobro podnosili lek timolol/dorzolamid koji je davan dva puta dnevno, pri čemu je 19 pacijenata završilo predviđeni period lečenja, dok je kod 11 pacijenata terapija prekinuta zbog hirurške intervencije, promene leka ili zbog nekih drugih razloga.

Dorzolamid-hidrohlorid

Za razliku od oralnih inhibitora karboanhidraze okularna primena dorzolamid-hidrohlorida omogućava direktno delovanje aktivne supstance u oku i to pri značajno manjim dozama, i samim tim sa manjom sistemskom izloženošću. U kliničkim ispitivanjima ovo je dovelo do sniženja povišenog intraokularnog pritiska bez poremećaja acido-bazne ravnoteže ili poremećaja ili promene karakteristika elektrolita, što je slučaj kod primene oralnih inhibitora karboanhidraze.

Kad se primeni lokalno, dorzolamid ulazi u sistemsku cirkulaciju. Da bi se odredio potencijal za sistemsku inhibiciju karboanhidraze posle lokalne primene merena je koncentracija aktivne supstance i metabolita u eritrocitima i plazmi i merena inhibicija karboanhidraze u eritrocitima. Dorzolamid se akumulira u eritrocitima tokom hronične primene kao rezultat selektivnog vezivanja za karboanhidrazu II (CA-II), dok se izuzetno male koncentracije slobodnog aktivnog leka zadržavaju u plazmi. Glavna aktivna supstanca formira jedan N-desetil metabolit koji slabije inhibira karboanhidrazu II u odnosu na glavnu aktivnu supstancu, ali takođe inhibira manje aktivan izoenzim (CA-I). Ovaj metabolit se takođe akumulira u eritrocitima u kojima se primarno vezuje za karboanhidrazu I (CA-I). Dorzolamid se umereno vezuje za proteine plazme (oko 33%). Dorzolamid se primarno izlučuje nepromenjen urinom; metabolit se takođe izlučuje urinom. Posle prestanka doziranja dorzolamid se uklanja iz eritrocita nelinearnom farmakokinetikom, tako da najpre dolazi do brzog smanjenja koncentracije aktivne supstance, a zatim do faze sporije eliminacije sa poluvremenom eliminacije od oko 4 meseca.

Kada je dorzolamid primenjen oralnim putem da bi se simulirala maksimalna sistemska izloženost posle dugotrajne lokalne primene u oko, ravnotežno stanje je postignuto za 13 nedelja. U

ravnotežnom stanju skoro uopšte nije bilo slobodnog aktivnog leka ili metabolita u plazmi; inhibicija karboanhidraze u eritrocitima bila je manja nego što se pretpostavljalo da je neophodno za farmakološki efekat na funkciju bubrega ili respiraciju. Slični farmakokinetički rezultati zabeleženi su i posle hronične lokalne aplikacije dorzolamid- hidrohlorida. Međutim, kod nekih starijih pacijenata koji su imali oštećenje bubrežne funkcije (procenjeni klirens kreatinina 30-60 mL/min) zabeležena je veća koncentracija metabolita u eritrocitima, ali nije bilo značajnijih razlika u inhibiciji karboanhidraze kao ni klinički značajnih sistemskih neželjenih reakcija koje bi se direktno mogle pripisati ovom nalazu.

Timolol-maleat

U ispitivanju koncentracije aktivnog leka u plazmi kod šest pacijenata, sistemska izloženost timololu je određivana posle lokalne primene oftalmološkog rastvora 0,5% timolol-maleata dva puta dnevno. Srednja vrednost maksimalne koncentracije u plazmi posle jutarnjeg doziranja bila je 0,46 nanograma/mL, a posle popodnevnog doziranja 0,35 nanograma/mL.

Bezbednosni profili pojedinačnih aktivnih supstanci posle okularne i sistemske primene su dobro utvrđeni.

Dorzolamid

Kada su skotnim ženkama kunića primenjene maternotoksične doze dorzolamida povezane sa metaboličkom acidozom uočene su malformacije tela pršljenova.

Timolol

U studijama na životinjama nije uočen teratogeni efekat.

Kod životinja koje su lokalno tretirane okularnim rastvorom dorzolamid-hidrohlorida i timolol- maleata ili posle istovremene primene ovih lekova nije bilo neželjenih dejstava na oko. In vitro i in vivo studije sa svakom supstancom pojedinačno nisu ukazale na mutageni potencijal. Prema tome, ne očekuje se da će terapijske doze leka timolol/dorzolamid predstavljati značajan rizik za bezbednu primenu kod ljudi.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Benzalkonijum-hlorid Manitol (E421) Natrijum-citrat (E331)

Natrijum-hidroksid (E524) Hidroksietilceluloza 250-400 mPa/s Voda, prečišćena

Nije primenjivo.

2 godine.

Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: 28 dana.

Čuvati na temperature do 30°C, u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Unutrašnje pakovanje je bočica (LDPE/HDPE) sa kapaljkom od LDPE materijala koji se zatvara zatvaračem od HDPE materijala sa 5mL rastvora.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica i Uputstvo za lek.

Neupotrebljeni lek se uništava u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Lek Glaumax sadrži dve aktivne supstance: timolol i dorzolamid.

  • Timolol pripada grupi lekova koji se nazivaju „beta-blokatori“.
  • Dorzolamid pripada grupi lekova koji se nazivaju „inhibitori karboanhidraze“ Ovi lekovi snižavaju pritisak u oku, ali to čine na različite načine.

Lek Glaumax se propisuje za snižavanje povišenog pritiska u oku kod lečenja glaukoma kada upotreba samo beta blokatora u obliku kapi za oči nije odgovarajuća.

  • Ako ste alergični (preosetljivi) na dorzolamid-hidrohlorid, timolol-maleat ili na bilo koju od pomoćnih

supstanci leka Glaumax (videti odeljak 6).

  • Ako imate ili ste imali bolest disajnih puteva, kao što je astma, ako ste ranije imali astmu ili hroničnu opstruktivnu bolest pluća (ozbiljna bolest pluća koja može uzrokovati “zviždanje“ pri disanju, poteškoće sa disanjem i/ili dugotrajni kašalj),
  • Ako imate usporeni rad srca, srčanu slabost ili poremećaja srčanog ritma (nepravilni otkucaji srca),
  • Ako imate ozbiljno oboljenje bubrega ili probleme sa bubrezima, ili ste ranije imali kamen u bubregu,
  • Ako imate povišenu kiselost krvi izazvanu porastom hlorida u krvi (hiperhloremijska acidoza).

Ako niste sigurni da li treba da koristite Glaumax, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek Glaumax.

Obavestite Vašeg lekara ako imate ili ste ranije imali bilo koje zdravstvene probleme ili probleme sa očima:

  • koronarna bolest srca (simptomi mogu uključivati bol ili stezanje u grudima, nedostatak vazduha ili gušenje), slabost srca, nizak krvni pritisak
  • poremećaji brzine rada srca, kao što je usporen rad srca
  • problemi sa disanjem, astma ili hronična opstruktivna bolest pluća
  • problemi sa slabom cirkulacijom (kao što je Raynaud-ova bolest ili Raynaud-ov sindrom)
  • šećerna bolest, jer timolol može prikriti znake i simptome niske koncentracije šećera u krvi
  • prekomerna aktivnost štitaste žlezde, jer timolol može prikriti te znake i simptome.

Pre nego što se podvrgnete nekom hirurškom zahvatu, obavestite Vašeg lekara da uzimate lek Glaumax zato što timolol može da promeni dejstvo nekih lekova koji se koriste u anesteziji.

Takođe, obavestite Vašeg lekara, ako imate bilo koje alergije ili alergijske reakcije uključujući koprivnjaču, oticanje lica, usana, jezika i/ili grla, koje mogu da dovedu do otežanog disanja ili gutanja.

Obavestite Vašeg lekara ako imate slabost u mišićima ili imate dijagnozu miastenije gravis.

Ako se kod Vas pojavi bilo kakva nadraženost oka ili bilo koji drugi novi problemi sa očima kao što su crvenilo oka ili oticanje očnih kapaka, odmah se obratite Vašem lekaru.

Ukoliko sumnjate da lek Glaumax kod Vas izaziva alergijske reakcije ili reakcije preosetljivosti (na primer osip na koži, ozbiljne reakcije na koži, ili crvenilo i svrab u oku) prestanite sa uzimanjem ovog leka i odmah se obratite Vašem lekaru.

Obavestite vašeg lekara ako se kod Vas pojavi neka infekcija oka, ako povredite oko, imate hiruršku intervenciju na oku, ili se pojavi neka reakcija uključujući nove simptome ili pogoršanje postojećih simptoma.

Kada se lek Glaumax ukapa u oko, ovaj lek može da ima efekat na ceo vaš organizam.

Ako koristite meka kontaktna sočiva, pre upotrebe ovog leka konsultujte se sa Vašim lekarom.

Deca

Postoji ograničeno iskustvo sa upotrebom leka Glaumax kod odojčadi i dece.

Primena kod starih pacijenata

U ispitivanjima je pokazano da je efekat leka Glaumax sličan kod starijih i kod mlađih pacijenata.

Primena kod pacijenata sa oštećenjem funkcije jetre

Obavestite Vašeg lekara ako imate ili ste imali probleme sa jetrom.

Drugi lekovi i Glaumax

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Glaumax može da utiče na dejstvo drugih lekova i, takođe, drugi lekovi mogu da utiču na dejstvo leka Glaumax, uključujući druge kapi za oči koje se koriste za lečenje glaukoma. Obavestite svog lekara ako primenjujete ili nameravate da primenite lekove za snižavanje krvnog pritiska, lekove za srce ili lekove za lečenje šećerne bolesti. Obavestite lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste nedavno uzimali neke druge lekove, uključujući i lekove koji se mogu kupiti bez lekarskog recepta. To je naročito važno ako:

  • uzimate lekove za sniženje krvnog pritiska ili za lečenje bolesti srca (npr. blokatori kalcijumovih kanala, beta- blokatori ili digoksin);
  • uzimate lekove za terapiju poremećaja ili nepravilnog rada srca kao što su blokatori kalcijumovih kanala, beta- blokatore ili digoksin;
  • uzimate neke druge kapi za oči koje sadrže beta blokator;
  • uzimate neki drugi inhibitor karboanhidraze kao što je acetazolamid;
  • uzimate neki inhibitor monoaminooksidaze (MAO) koji se koriste za lečenje depresije;
  • uzimate neki lek parasimpatomimetik koji Vam je bio propisan da olakša mokrenje. Parasimpatomimetici su takođe vrsta lekova koji se nekad primenjuju da bi se uspostavio normalan rad creva;
  • uzimate narkotike kao morfin, koji se koristi za lečenje umerenih i jakih bolova;
  • uzimate lekove za lečenje dijabetesa;
  • uzimate lekove za lečenje depresije, poznate pod imenom fluoksetin ili paroksetin;
  • uzimate sulfonamide;
  • uzimate kinidin (lek koji se koristi za lečenje bolesti srca i nekih vrsta malarije.

Trudnoća i dojenje

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.

Primena u trudnoći

Nemojte koristiti Glaumax u toku trudnoće, osim ukoliko Vaš lekar smatra da je to neophodno.

Primena tokom dojenja

Nemojte primjenjivati Glaumax tokom dojenja. Timolol može preći u majčino mleko. Potražite savet lekara pre nego što uzmete bilo koji lek tokom dojenja.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Nisu sprovedene studije o uticaju ovog leka na sposobnosti prilikom upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama. Lek Glaumax izaziva neželjena dejstva poput zamućenog vida što može da utiče na Vašu sposobnost da upravljate vozilom i/ili rukujete mašinama. Nemojte da upravljate vozilom ili rukujete mašinama sve dok ne budete sigurni da se osećate dobro i da Vam je vid bistar.

Lek Glaumax sadrži benzalkonijum-hlorid

Leka Glaumax sadrži konzervans benzalkonijum-hlorid koji može da izazove iritaciju oka. Izbegavajte kontakt sa mekim kontaktnim sočivima. Pre primene leka skinite kontaktna sočiva i sačekati najmanje 15 minuta pre njihovog ponovnog stavljanja. Poznato je da menja boju mekih kontaktnih sočiva.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni kako da koristite lek proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom. Vaš lekar će ustanoviti koja je doza odgovarajuća za Vas i koliko dugo treba da traje lečenje

Preporučena doza je jedna kap u obolelo oko (oči) ujutro i uveče.

Ako primenjujete Glaumax zajedno sa drugim kapima za oči, primena ovih različitih kapi za oči treba da bude vremenski odvojena najmanje 10 minuta.

Ne menjajte dozu ovog leka bez dogovora sa Vašim lekarom.

Ne dozvolite da vrh bočice dodirne oko ili okolno tkivo. Vrh bočice može da se kontaminira (zagadi) bakterijama koje mogu da izazovu infekciju oka koja može da dovede do ozbiljnog oštećenja oka, pa čak i gubitka vida. Da biste izbegli moguću kontaminaciju vrha bočice, operite ruke pre upotrebe leka i ne dozvolite da vrh bočice dođe u kontakt sa bilo kojim predmetima/površinama. Ako mislite da je Vaša bočica sa lekom možda zagađena ili ako dobijete infekciju oka, odmah se obratite Vašem lekaru da sa njim porazgovarate o daljem korišćenju te bočice.

Uputstvo za upotrebu

  • Operite ruke.
  • Skinite čep sa bočice. Vodite računa da vrh kapaljke bočice ne dodiruje Vaše oko, kožu oko očiju ili prste.
  • Nagnite glavu unazad i držati bočicu u obrnutom položaju iznad oka.
  • Povucite donji kapak na dole i pogledajte na gore. Lagano stisnite bočicu tako da se jedna kap ukapa u prostor između donjeg kapka i oka.
  • Pritisnite prstom ugao oka oko nosa ili zatvorite kapke na 2 minuta. Ovo pomaže u sprečavanju dospevanja leka u ostatak tela.
  • Ponovite korake od 3 do 5 sa drugim okom ukoliko je tako rekao Vaš lekar.
  • Vratite zatvarač i čvrsto zatvorite bočicu.

Ako ste primenili više leka Glaumax nego što treba

Ako ste stavili previše kapi u oko ili progutali bilo koju količinu sadržaja bočice, pored drugih dejstava, možete da osetite ošamućenost, otežano disanje ili da osećate da Vam srce radi sporije. Odmah se obratite Vašem lekaru.

Ako ste zaboravili da primenite lek Glaumax

Veoma je važno da primenjujete ovaj lek tačno na način kako Vam je to propisao Vaš lekar.

Ako propustite dozu primenite je što je pre moguće. Međutim, ako je već skoro vreme za primenu naredne doze, nemojte ponovo da primenjujete propuštenu dozu već samo nastavite sa uobičajenom primenom leka u uobičajeno vreme za doziranje.

Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Ako naglo prestanete da primenjujete lek Glaumax

Ako želite da prestanete sa primenom ovog leka prvo se obratite Vašem lekaru.

Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja u vezi primene ovog leka obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primenjuju ovaj lek.

U većini slučajeva možete da nastavite sa primenom kapi, osim ukoliko se pojave ozbiljne neželjene reakcije. Ako ste zabrinuti, obratite se lekaru ili farmaceutu. Nemojte da prestanete sa primenom leka Glaumax pre nego što o tome porazgovarate sa Vašim lekarom.

Generalizovane alergijske reakcije, uključuju oticanje ispod kože, koje može nastati na delovima tela kao što su lice i udovi i može zatvoriti disajne puteve, što može uzrokovati poteškoće sa gutanjem i disanjem, koprivnjaču ili osip sa svrabom, lokalizovani i generalizovani osip, svrab, iznenadnih alergijskih reakcija koje su životno ugrožavajuće.

Učestalost u nastavku teksta navedenih mogućih neželjenih reakcija određuje se prema sledećim kategorijama:

Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): osećaj peckanja i probadanja u oku, izmenjen osećaj ukusa.

Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): crvenilo u ili oko oka (očiju), suzenje ili svrab oka, kornealna erozija (oštećenje prednjeg sloja očne jabučice), otok i/ili nadražaj u ili oko oka (očiju), osećaj kao da ima nešto u oku (oštećenje rožnjače), smanjena osetljivost rožnjače (bez osećaja da ima nečeg u oku i bez osećaja bola), bol u oku, suve oči, zamućen vid, glavobolja, sinuzitis (zapaljenje sinusa sa osećajem napetosti i punoće u nosu), osećaj mučnine, slabost/zamor i malaksalost.

Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): vrtoglavica, depresija, zapaljenje dužice, poremećaji vida sa refraktivnim promenama (u nekim slučajevima usled obustave lekova koji deluju na prejako suženje zenice), usporen rad srca, nesvestica, otežano disanje (dispnea), poremećaj varenja i kamen u bubregu (često praćen sa znacima iznenadne pojave izrazito jakih, grčevitih bolov u donjem delu leđa i/ili bočno, preponama ili u stomaku).

Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek): sistemski lupus eritematozus (bolest imunskog sistema koja može izazvati zapaljenje unutrašnjih organa), utrnulost ili ukočenost šaka i stopala, poremećaji spavanja, košmari, gubitak pamćenja, pojačanje znakova i simptoma miastenije gravis (mišićni poremećaj), smanjenje seksualne želje, šlog, prolazna kratkovidost koja se može povući posle prekida lečenja, stvaranje tečnosti ispod retine (odvajanje horioidee posle operacije filtracije), spušteni očni kapci (oko ostaje napola zatvoreno), dupli vid, stvaranje krasti na očnom kapku, otok rožnjače (sa simptomima poremećaja vida), nizak pritisak u oku, zujanje u ušima, snižen krvni pritisak, nepravilan rad srca, bol u grudima, palpitacije (subjektivni osećaj lupanja srca), kongestivna srčana slabost (bolest srca praćena kratkim dahom i oticanjem stopala i nogu zbog nagomilavanja tečnosti), srčani napad, edem (nagomilavanje tečnosti), smanjena cirkulacija u mozgu, otok ili hladnoća šaka i stopala i smanjena cirkulacija u rukama i nogama, grčevi u nogama i/ili bolovi u nogama u toku hodanja, kratak dah, nedostatak daha, curenje ili zapušenost nosa, krvarenje iz nosa, teško disanje, kašalj, nadražaj ždrela, suvoća usta, dijareja, kontaktni dermatitis, opadanje kose, psorijaza ili pogoršanje psorijaze, Peyronie-va bolest (koja može izazvati zakrivljenje penisa), slabost/zamor, reakcije alergijskog tipa kao ospa, koprivnjača, svrab, retko je moguć otok usana, očiju i usta, vizing (zviždanje u plućima) ili ozbiljne reakcije na koži (Stevens- Johnson-ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza).

Kao i drugi lekovi koji se primenjuju u oko, timolol se resorbuje u krv. To može uzrokovati slična neželjena dejstva kakva su zapažena kod oralne upotrebe beta blokatora. Incidenca neželjenih dejstava nakon okularne upotrebe je manja nego kad se lekovi uzimaju, na primer, oralno ili ubrizgavaju injekcijom. Navedena dodatna neželjena dejstva uključuju reakcije zapažene kod svih beta blokatora kad se primenjuju za lečenje bolesti oka.

Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka:

Niska koncentracija šećera u krvi, srčana slabost, jedna vrsta poremećaja srčanog ritma, bol u stomaku, povraćanje, bol u mišićima koja nije uzrokovana vežbanjem, poremećaj seksualne funkcije, nedostatak vazduha, osećaj stranog tela u oku (osećaj da Vam je nešto u oku).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Glaumax posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Lek čuvati na temperaturi do 30°C, u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti. Rok upotrebe nakon prvog otvaranja: 28 dana.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  • Aktivne supstance

Jedan mL kapi za oči, rastvora, sadrži 5 mg timolola u obliku timolol-maleata i 20 mg dorzolamida u obliku dorzolamid-hidrohlorida.

  • Pomoćne supstance su: benzalkonijum-hlorid; manitol (E421); natrijum-citrat (E331); natrijum- hidroksid (E524); hidroksietilceluloza 250-400 mPa/s; voda, prečišćena.

Kako izgleda lek Glaumax i sadržaj pakovanja

Kapi za oči, rastvor.

Bistar i bezbojan ili skoro bezbojan rastvor, praktično bez čestica (osmolalitet=260-323 mosmol/kg, pH=5,3- 5,8).

Unutrašnje pakovanje je bočica (LDPE/HDPE) sa kapaljkom od LDPE materijala koji se zatvara zatvaračem od HDPE materijala sa 5mL rastvora.

Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi bočica i Uputstvo za lek.

Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole:

JGL D.O.O. BEOGRAD-SOPOT, Milosava Vlajića 110, Beograd-Sopot

Proizvođač:

JADRAN GALENSKI LABORATORIJ D.D., Svilno 20, Rijeka, Hrvatska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Oktobar, 2019.

Režim izdavanja leka:

Lek se izdaje uz lekarski recept.

Broj i datum dozvole:

515-01-05359-17-001 od 18.10.2019.

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info