Lokalna primena za ublažavanje simptoma bola i inflamacije, kod:
Za ublažavanje bolova kod blagih oblika artritičnih stanja.
Doziranje
Odrasli i deca od 14 godina i starija: gel lagano utrljati u kožu. U zavisnosti od površine zahvaćene regije, primeniti 2 - 4 g gela (kružnim pokretima u prečniku od oko 2 do 2,5 cm) 3 - 4 puta na dan. Maksimalna dnevna doza iznosi 16 g. Maksimalna nedeljna doza iznosi 112 g.
Kod artritičnih bolova potrebno je primenjivati gel i do 7 dana (da bi se ispoljio efekat leka na zglob) kako bi došlo do poboljšanja simptoma (ublažavanja bola). Gel se može koristiti i do 14 dana uz konsultacije sa farmaceutom.
Nakon nanošenja gela treba oprati ruke, osim ako šake nisu mesto terapijske primene gela.
Ukoliko nakon 7 dana ne dođe do poboljšanja ili se simptomi pogoršaju nakon prvih 7 dana, preporučljivo je obratiti se lekaru. Konsultacije sa lekarom se preporučuju i kada je zahvaćeno više od dva velika zgloba. Lek se ne sme koristiti duže od 14 dana osim po preporuci lekara.
Starije osobe (preko 65 godina): preporučene doze su iste kao za odrasle.
Pedijatrijska populacija: nema dovoljno podataka o efikasnosti i bezbednosti kod dece i adolescenata mlađih od 14 godina (videti takođe odeljak 4.3). Kod dece uzrasta preko 14 godina, ukoliko je neophodna primena
gela za ublažavanje bola duže od 7 dana ili dođe do pogoršanja simptoma, pacijenta/roditelje treba savetovati da se konsultuju sa lekarom.
Način primene
Lek je namenjen za dermalnu upotrebu.
Pojava sistemskih neželjenih događaja pri primeni ovog leka se ne može isključiti ukoliko se lek koristi na velikim površinama kože i tokom dužeg vremenskog perioda (videti informacije o upotrebi diklofenaka za sistemsku primenu).
Ovaj lek treba primenjivati samo na intaktnu, zdravu kožu, a nikako ne primenjivati ukoliko postoje povrede na koži ili otvorene rane. Ne dozvoliti da gel dođe u kontakt sa očima ili sluzokožom, i nikada ga ne uzimati oralno.
Terapiju treba prekinuti ukoliko dođe do pojave osipa na koži nakon nanošenja leka.
Tokom primene gela treba savetovati da se izbegava izlaganje sunčevoj svetlosti ili UV zracima, jer može doći do pojave reakcije fotoosetljivosti na koži.
Pacijenti sa aktivnim peptičkim ulkusom ili peptičkim ulkusom u istoriji bolesti. U izolovanim slučajevima su prijavljena gastrointestinalna krvarenja kod pacijenata sa značajnom istorijom bolesti ovih stanja.
Kao i drugi inhibitori sinteze prostaglandina, diklofenak i drugi NSAIL mogu da povećaju rizik od pojave bronhospazma kod pacijenata koji boluju ili su bolovali od bronhijalne astme.
Ovaj lek sadrži propilenglikol koji može izazvati iritaciju kože.
Ovaj lek takođe sadrži natrijum-benzoat koji je blag iritant kože, očiju i mukoznih memebrana.
Ovaj lek se može primenjivati uz neokluzivne zavoje, ali se ne sme koristiti uz hermetičke, okluzivne zavoje.
S obzirom da je sistemska resorpcija diklofenaka nakon lokalne primene veoma mala, verovatnoća pojave interakcija sa drugim lekovima je malo verovatna.
Nema prijavljenih podataka o pojavi interakcija tokom terapije ovim lekom, međutim sledeće interakcije se javljaju pri primeni oralnih oblika lekova koji sadrže diklofenak ili druge NSAIL.
Litijum i digoksin: diklofenak može dovesti do povećanja koncentracije litijuma i digoksina u plazmi.
Antikoagulansi: iako je u kliničkim ispitivanjima dokazano da diklofenak ne utiče na efekat antikoagulanasa, prijavljeni su izolovani slučajevi povećanja rizika od hemoragije kada se diklofenak i antikoagulansi
primenjuju istovremeno. Stoga je neophodno pažljivo pratiti ovakve pacijente, kako bi bili sigurni da ne postoji potreba za korekcijom antikoagulantne terapije. Kao i drugi NSAIL, diklofenak u velikim dozama može reverzibilno da inhibira agregaciju trombocita.
Oralni antidijabetici: kliničke studije su pokazale da diklofenak može da se primenjuje istovremeno sa oralnim antidijabeticima bez uticaja na njihovo kliničko dejstvo. Međutim, prijavljeni su izolovani slučajevi pojave hipoglikemije i hiperglikemije kod istovremene primene oralnih antidijabetika i diklofenaka, kada je bilo neophodno prilagoditi dozu oralnih antidijabetika.
Ciklosporin: ima prijavljenih slučajeva pojave nefrotoksičnosti kod pacijenata koji su istovremeno primali ciklosporin i NSAIL, uključujući i diklofenak. Ovo može biti posledica kombinovanog bubrežnog antiprostaglandinskog efekta NSAIL i ciklosporina.
Metotreksat: prijavljeni su slučajevi ozbiljne toksičnosti ukoliko se NSAIL primenjuju unutar 24 sata pre ili posle primanja metotreksata. Ova interakcija je uzrokovana akumulacijom metotreksata u plazmi usled smanjenog izlučivanja bubrezima u prisustvu NSAIL.
Hinolonski antibiotici: može doći do pojave konvulzija kao posledica interakcije između hinolonskih antibiotika i NSAIL. Konvulzije mogu da se jave kod pacijenata sa ili bez prethodnih epileptičnih napada ili konvulzija. Stoga se preporučuje oprez prilikom primene hinolonskih antibiotika kod pacijenata koji su već na terapiji NSAIL.
Ostali NSAIL i kortikosteroidi: istovremena primena diklofenaka sa drugim NSAIL za sistemsku primenu i kortikosteroidima može da poveća učestalost neželjenih dejstava. Istovremena primena acetilsalicilne kiseline smanjuje koncentracije oba leka u plazmi, ali klinički značaj ovoga nije poznat.
Diuretici: različiti NSAIL su u mogućnosti da inhibiraju dejstvo diuretika. Istovremena primena sa diureticima koji štede kalijum se može dovesti u vezu sa povećanim koncentracijama kalijuma u serumu, te je neophodno pratiti koncentracije kalijuma u serumu.
Mifepriston: NSAIL ne treba primenjivati 8-12 dana nakon primene mifepristona, s obzirom na to da NSAIL mogu smanjiti efekte mifepristona.
Antihipertenzivni lekovi: istovremena upotreba NSAIL i antihipertenzivnih lekova (tj. beta blokatori, ACE inhibitori, diuretici) može dovesti do smanjivanja njihovog antihipertenzivnog efekta, preko inhibicije sinteze vazodilatatornih prostaglandina.
Sistemska koncentracija diklofenaka je manja nakon lokalne primene, u poređenju sa onom sa oralnim oblicima. S obzirom na iskustvo prilikom terapije NSAIL sa sistemskim dejstvom, preporučuje se sledeće:
inhibicija sinteze prostaglandina može negativno da utiče na tok trudnoće i/ili razvoj embriona/fetusa. Podaci iz epidemioloških studija ukazuju na povećani rizik od pojave pobačaja i malformacija na srcu i gastroshize nakon primene inhibitora prostaglandina u ranoj trudnoći. Apsolutni rizik od pojave kardiovaskularnih malformacija se povećava sa manje od 1% na oko 1,5%. Veruje se da se rizik povećava sa povećanjem doze i dužinom trajanja terapije. Primena inhibitora prostaglandina kod životinja dovodi do povećanja pre i postimplantacionog gubitka i embriofetalnog letaliteta. Dodatno, povećanje učestalosti različitih malformacija, uključujući kardiovaskularne, je prijavljeno kod životinja kojima je dat inhibitor sinteze prostaglandina u toku perioda organogeneze. Tokom prvog i drugog trimestra trudnoće, diklofenak ne treba primenjivati, osim ukoliko je to zaista neophodno. Ukoliko se diklofenak primenjuje kod žena koje pokušavaju da zatrudne, ili u toku prvog i drugog trimestra trudnoće, treba primenjivati što manju dozu u što kraćem periodu.
Tokom trećeg trimestra trudnoće, svi inhibitori sinteze prostaglandina mogu kod fetusa prouzrokovati sledeće:
Kao i drugi NSAIL, diklofenak se izlučuje u majčino mleko u malim količinama. Ipak, pri primeni terapijskih doza leka ne očekuje se pojava bilo kakvih efekata kod odojčeta. S obzirom da ne postoje podaci iz kontrolisanih studija kod žena koje doje, ovaj lek se može primenjivati u periodu laktacije samo po preporuci lekara. Pod ovim okolnostima, lek se ne sme primenjivati na bradavicama kod žena koje doje, niti bilo gde na velikim površinama kože, kao ni tokom dužeg vremenskog perioda (videti odeljak 4.4).
Dermalna primena ovog leka nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lokalne reakcije
Ovaj lek se obično dobro podnosi. Lokalna iritacija, eritem, pruritus ili dermatitis se može povremeno javiti. Reakcije fotosenzitivnosti, deskvamacija, diskoloracija i bulozne ili vezikularne erupcije su prijavljene u izolovanim slučajevima. Pacijente treba upozoriti da se ne izlažu preterano sunčevom zračenju, kako bi se izbegla eventualna pojava fotosenzitivnosti.
Uopšteno
Sistemska resorpcija ovog leka je mala u poređenju sa koncentracijama u plazmi koje se postižu nakon primene oralnih oblika diklofenaka. Međutim, kada se ovaj lek nanosi na relativno velike površine kože i tokom dužeg vremenskog perioda, mogućnost pojave sistemskih neželjenih dejstava se ne može u potpunosti isključiti.
Astma je retko prijavljena kod pacijenata koji su koristili NSAIL za lokalnu upotrebu.
Neželjene reakcije (Tabela 1) su klasifikovane prema učestalosti korišćenjem sledeće konvencije: veoma često (≥ 1/10), često (≥1/100, <1/10), povremeno (≥1/1000, <1/100), retko (≥1/10000, <1/1000), veoma retko (<1/10000), nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Tabela 1
Poremećaji imunskog sistema: | |
Veoma retko: | Reakcije preosetljivosti (uključujući urtikariju), angioedem. |
Infekcije i infestacije: | |
Veoma retko: | Pustulozni osip. |
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji: | |
Veoma retko: | Astma. |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva: | |
Često: | Osip, ekcem, eritem, dermatitis (uključujući kontaktni dermatitis), pruritus. |
Retko: | Bulozni dermatitis. |
Veoma retko: | Reakcija fotosenzitivnosti. |
Uopšteno: sistemska resorpcija leka ovog leka je mala u poređenju sa koncentracijama u plazmi koje se postižu nakon primene oralnih oblika diklofenaka i verovatnoća pojave sistemskih neželjenih dejstava koja se javljaju prilikom lokalne primene diklofenaka je mala u poređenju sa učestalošću neželjenih dejstava povezanih sa oralnom primenom diklofenaka. Međutim, kada se ovaj lek nanosi na relativno velike površine kože i tokom dužeg vremenskog perioda, mogućnost pojave sistemskih neželjenih dejstava se ne može u potpunosti isključiti. U tim slučajevima, treba pogledati listu eventualnih neželjenih dejstava prilikom primene oralnih oblika diklofenaka.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Zbog slabe sistemske resorpcije nakon lokalne primene diklofenaka, mogućnost predoziranja je malo verovatna. Ipak, neželjena dejstva, slična onim koja su uočena prilikom predoziranja diklofenak tabletama, mogu se očekivati u slučaju akcidentalne ingestije (jedna tuba od 60 g sadrži dozu leka ekvivalentnu 600 mg diklofenak-natrijuma). U slučaju akcidentalne ingestije, kada se mogu javiti značajna sistemska neželjena dejstva, treba primeniti opšte terapijske mere prihvaćene za lečenje trovanja NSAIL. Ispiranje želuca i primena aktivnog uglja može biti od koristi, naročito u toku kratkog perioda od ingestije.
Terapija
Lečenje predoziranja NSAIL se u suštini sastoji od suportivnih i simptomatskih mera. Predoziranje diklofenakom ne daje tipičnu kliničku sliku. Suportivno i simptomatsko lečenje je neophodno za komplikacije kao što su hipotenzija, bubrežna insuficijencija, konvulzije, gastrointestinalna iritacija i respiratorna depresija; specifične terapijske procedure kao forsirana diureza, dijaliza ili hemoperfuzija uglavnom nisu od pomoći u eliminaciji NSAIL-a zbog njihovog značajnog vezivanja za proteine plazme i obimnog metabolizma.
Farmakoterapijska grupa: Lokalni proizvodi za bolove u mišićima i zglobovima. Nesteroidni antiinflamatorni preparati za lokalnu primenu.
ATC šifra: M02AA15
Lek Felogel 1% poseduje antiinflamatorno i analgetsko dejstvo i namenjen je za spoljašnju primenu. Zahvaljujući vodeno-alkoholnoj podlozi u sastavu gela postiže se umirujući osećaj hlađenja.
Nakon lokalne primene ovog leka, aktivna supstanca se resorbuje preko kože. Kod zdravih dobrovoljaca, resorbuje se oko 6% primenjene doze, što je potvrđeno merenjem izlučenog aktivnog diklofenaka i njegovih hidroksi metabolita. Ispitivanja na pacijentima potvrđuju da diklofenak prolazi u inflamirano tkivo nakon lokalne primene ovog leka.
Koncentracije diklofenaka u sinovijalnoj tečnosti i tkivu su veće od onih uočenih u plazmi.
Nisu poznati.
Karbomer Makrogol 400 Propilenglikol Dietanolamin Natrijum-benzoat Izopropilalkohol Voda, prečišćena
Nije primenjivo.
3 godine.
Rok upotrebe nakon otvaranja: 6 meseci.
Lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja. Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.
Unutrašnje pakovanje leka je aluminijumska tuba sa lakiranim slojem na unutrašnjoj površini, koja je zatvorena polipropilenskim zatvračem sa navojem.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 tuba sa 60 g gela i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Felogel 1% sadrži aktivnu supstancu diklofenak-natrijum koji pripada grupi lekova poznatoj kao nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL).
Lek je posebno formulisan za utrljavanje u kožu i koristi se za ublažavanje bola i smanjenje zapaljenja i oticanja kod bolnih stanja koja zahvataju zglobove i mišiće. Lek Felogel 1% se koristi za lokalno ublažavanje bola i zapaljenja kod:
Simptomi alergijske reakcije na ove lekove mogu uključivati: astmu, zviždanje u grudima ili otežano disanje, kožni osip ili koprivnjaču, oticanje lica ili jezika, sekreciju iz nosa.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primenite lek Felogel 1%.
Drugi lekovi i Felogel 1%
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Kod lokalne primene diklofenaka, u krvotoku se nalaze male koncentracije leka pa je mala verovatnoća da će doći do pojave interakcija sa drugim lekovima koje uzimate. Do sada nisu prijavljene interakcije sa lekovima tokom primene diklofenak gela, ali treba imati u vidu da postoje interakcije prilikom primene oralnih oblika lekova koji sadrže diklofenak ili druge NSAIL.
Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate neke od sledećih lekova:
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primenite ovaj lek.
Lek Felogel 1% ne smete koristiti u poslednja tri meseca trudnoće, jer može štetno uticati na Vašu bebu ili prouzrokovati probleme prilikom porođaja. U toku prvih 6 meseci trudnoće, lek Felogel 1% treba koristiti samo uz nadzor lekara i treba koristiti najmanje moguće doze u najkraćem mogućem periodu.
Lek Felogel 1% se može primenjivati u periodu dojenja samo pod nadzorom lekara, s obzirom da diklofenak prolazi u majčino mleko u malim količinama. Međutim, lek Felogel 1% se ne sme nanositi na bradavice kod žena koje doje, niti na velike površine kože ili u toku dužeg vremenskog perioda.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Primena leka Felogel 1% na koži nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lek Felogel 1% sadrži propilenglikol i natrijum-benzoat
Lek Felogel 1% sadrži propilenglikol koji može izazvati iritaciju kože.
Ovaj lek takođe sadrži natrijum-benzoat koji je blag iritant kože, očiju i mukoznih memebrana.
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Uobičajena doza je:
Odrasli i deca od 14 godina i starija: lek Felogel 1% lagano utrljajte u kožu. U zavisnosti od veličine zahvaćene regije, primeniti 2 - 4 g gela (kružnim pokretima u prečniku od oko 2 do 2,5 cm) 3 - 4 puta na dan. Maksimalna dnevna doza iznosi 16 g.
Maksimalna nedeljna doza iznosi 112 g.
Kod artritičnih bolova može biti neophodna primena gela i do 7 dana (da bi ispoljio svoje dejstvo na zglob) kako bi došlo do poboljšanja. Moguća je primena gela do 14 dana uz konsultacije sa farmaceutom.
Nakon nanošenja gela operite ruke, osim ako šake nisu mesto terapijske primene gela.
Ukoliko nakon 7 dana ne dođe do poboljšanja ili se simptomi pogoršaju nakon prvih 7 dana, neophodan je savet lekara, koji se takođe preporučuje i u slučaju kada su zahvaćena više od dva velika zgloba.
Lek se ne sme koristiti duže od 14 dana osim po preporuci lekara.
Starije osobe (preko 65 godina): preporučene doze su iste kao za odrasle.
Deca i adolescenti: lek Felogel 1% se ne sme primenjivati kod dece i adolescenata mlađih od 14 godina (videti odeljak 2 Lek Felogel 1% ne smete primenjivati:).
Kod dece uzrasta preko 14 godina, ukoliko je neophodna primena gela za ublažavanje bola duže od 7 dana ili dođe do pogoršanja simptoma, neophodan je savet lekara.
Način primene:
Lek Felogel 1% je namenjen za dermalnu upotrebu (primena na koži).
Ako ste primenili više leka Felogel 1% nego što treba
Ako Vi ili Vaše dete slučajno progutate lek Felogel 1% odmah se obratite svom lekaru ili hitnoj pomoći.
Ako ste zaboravili da primenite lek Felogel 1%
Ako ste zaboravili da nanesete lek Felogel 1% u za to predviđeno vreme, nanesite ga kada se setite, a zatim nastavite sa uobičajenom primenom gela.
Ne primenjujte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji primenjuju ovaj lek.
Kada se diklofenak primenjuje na koži koncentracije leka u krvi su mnogo manje nego nakon oralne primene. To znači da je verovatnoća da će doći do pojave neželjenih dejstava mnogo manja nego nakon oralne primene leka.
Ukoliko se lek Felogel 1% nanosi na veliki deo kože, ako se koristi često ili u većoj dozi nego što je preporučeno, koncentracije u krvi će biti veće, i samim tim će se povećati rizik od pojave neželjenih dejstava.
Neka retka i veoma retka neželjena dejstva mogu biti ozbiljna.
Ukoliko doživite bilo koji od navedenih znakova ili alergiju, PRESTANITE sa korišćenjem leka Felogel 1% i odmah recite to svom lekaru ili farmaceutu:
promene na koži sa plikovima ispunjenim tečnošću (retka neželjena dejstva: mogu da se jave kod najviše 1 ina 1000 pacijenata koji uzimaju lek),
zviždanje, otežano disanje ili osećaj stegnutosti u grudima (astma) (veoma retka neželjena dejstva: mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek),
oticanje lica, usana, jezika ili grla (veoma retka neželjena dejstva: mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek).
Ostala neželjena dejstva koja se mogu javiti su obično blaga, prolazna i bezopasna (ukoliko ste zabrinuti, recite to svom lekaru ili farmaceutu).
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): osip na koži, ekcem, crvenilo, dermatitis (uključujući kontaktni dermatitis), svrab.
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): reakcije preosetljivosti (uključujući koprivnjaču), osip na koži sa plikovima ispunjenim gnojem (pustulozni osip), pojačana osetljivost kože na svetlost (reakcija fotosenzitivnosti).
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Felogel 1% posle isteka roka upotrebe naznačenog na kutiji leka I na tubi nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Lek ne zahteva posebne temperaturne uslove čuvanja. Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.
Rok upotrebe nakon otvaranja: 6 meseci.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Kako izgleda lek Felogel 1% i sadržaj pakovanja
Providan, bezbojan, homogen gel.
Unutrašnje pakovanje leka je aluminijumska tuba sa lakiranim slojem na unutrašnjoj površini, koja je zatvorena polipropilenskim zatvračem sa navojem.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 tuba sa 60 g gela i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole Nosilac dozvole
SOPHARMA TRADING PHARMACEUTICALS D.O.O. BEOGRAD – NOVI BEOGRAD
Bulevar Zorana Đinđića 48v, Beograd
Proizvođač
SOPHARMA AD
16, Iliensko Shosse Str., Sofija, Bugarska Ovo uputstvo je poslednji put odobreno Januar, 2020.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje bez lekarskog recepta.
Broj i datum dozvole:
515-01-05295-17-002 od 06.01.2020.