Doziranje
Doziranje zavisi od intenziteta bolova ili temperature i individualne osetljivosti kod reakcije na lek Locamin.
Generalno bi trebalo izabrati najmanju dozu koja kontroliše bol i temperaturu. Odrasli i adolescenti stariji od 15 godina (> 53 kg) mogu da uzimaju do 1000 mg po pojedinačnoj dozi. Maksimalno se tokom dana mogu primeniti 4 pojedinačne doze, u intervalima od 6 do 8 sati. Maksimalna dnevna doza je 4000 mg.
Vidljivo dejstvo može da se očekuje 30 do 60 minuta nakon oralne primene.
Sledeća tabela za doziranje sadrži preporučene pojedinačne doze i maksimalne dnevne doze.
Tabela doziranja za Locamin tablete 500 mg
Starost (telesna masa) | Pojedinačna doza | Maksimalna dnevna doza |
Odrasli i adolescenti ≥ 15 godina (> 53 kg) | 1-2 tablete (što odgovara 500- | do 8 tableta (što odgovara 4000 mg metamizol-natrijum, |
Deca i adolescenti mlađi od 15 godina
Primena Locamin film tableta kod dece mlađe od 15 godina se ne preporučuje zbog fiksnog sadržaja od 500 mg metamizola po tableti. Dostupni su i drugi oblici doziranja koji omogućavaju odgovarajuće doziranje kod dece i adolescenata mlađih od 15 godina.
Posebne grupe pacijenata
Stariji pacijenti, pacijenti lošeg opšteg stanja i pacijenti smanjenog klirensa kreatinina
Kod starijih pacijenata, pacijenata lošeg opšteg stanja i pacijenata sa smanjenim klirensom kreatinina, treba smanjiti dozu, pošto može da bude produžena ekskrecija metabolita metamizol-natrijum, monohidrata.
Oštećenje funkcije bubrega i jetre
Pošto je kod smanjene funkcije bubrega ili jetre brzina eliminacije smanjena, treba izbegavati ponavljanu primenu visokih doza. Kod kratkoročne primene nije potrebna redukcija doze. Još uvek nema dovoljno podataka o dugoročnoj primeni metamizol-natrijum, monohidrata kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega i jetre.
Trajanje primene
Trajanje primene zavisi od vrste i težine bolesti. Kod dugoročne terapije lekom Locamin potrebne su redovne kontrole krvne slike uključujući diferencijalnu krvnu sliku.
Način primene
Metamizol je dostupan u različitim farmaceutskim oblicima.
Način primene zavisi od željenog terapijskog efekta i stanja pacijenta. U mnogim slučajevima je dovoljna oralna primena da bi se ostvarilo zadovoljavajuće dejstvo. Ako je potrebno brzo dejstvo ili ako nije indikovano oralno ili rektalno davanje, preporučuje se intravenozna ili intramuskularna injekcija metamizol- natrijum, monohidrata. Kod izbora načina primene mora se imati na umu to, da je parenteralna primena leka povezana sa većim rizikom od anafilaktičkih odnosno anafilaktoidnih reakcija.
Tablete se uzimaju nesažvakane sa dosta tečnosti (npr. sa čašom vode).
Lek Locamin sadrži derivat pirazolona metamizol-natrijum, monohidrat i ispoljava retke, ali opasne po život rizike od pojave šoka i agranulocitoze (videti odeljak 4.8).
Pacijenti koji ispoljavaju anafilaktoidne reakcije na lek Locamin, naročito su ugroženi, jer na isti način mogu reagovati i na druge neopioidne analgetike.
Pacijenti koji pokazuju anafilaktičku ili neku drugu imunsku reakciju (npr. agranulocitozu) na lek Locamin, naročito su ugroženi, jer na isti način mogu reagovati i na ostale pirazolone i pirazolidine.
Kod pacijenata koji pokazuju anafilaktičku ili neku drugu imunološku reakciju na pirazolone, pirazolidine ili ostale nenarkotičke analgetike takođe postoji visoki rizik, da će na isti način reagovati na lek Locamin.
Agranulocitoza
Još kod pojave neutropenije (< 1.500 neutrofila/mm3) terapija se mora odmah prekinuti i pratiti kompletna krvna slika, sve do normalizacije njenih vrednosti.
Pacijente treba savetovati da odmah prekinu primenu ovog leka i potraže lekarsku pomoć ukoliko se jave sledeći znaci i simptomi: neočekivano pogoršanje opšteg stanja (kao što je groznica, drhtavica, bol u grlu, otežano gutanje), povišena temperatura koja ne pada ili pojava povišene temperature i bolne promene na sluzokoži, naročito u regiji usta, nosa i ždrela ili u genitalnoj ili analnoj regiji. Primena leka Locamin mora odmah da se obustavi i da se izvrši kontrola krvne slike (uključujući diferencijalnu krvnu sliku). Ne sme da se čeka da stignu rezultati laboratorijskih ispitivanja kako bi se prekinula terapija (videti odeljak 4.8).
Trombocitopenija
Ako se jave znaci trombocitopenije kao što je pojačana sklonost ka krvarenju i petehije na koži i sluzokoži (videti odeljak 4.8), mora se odmah prekinuti primena leka Locamin i kontrolisati krvna slika (uključujući diferencijalnu krvnu sliku). Ne sme da se čeka da stignu rezultati laboratorijskih ispitivanja kako bi se prekinula terapija.
Pancitopenija
Kod pojave pancitopenije mora odmah da se prekine terapija i da se prati kompletna krvna slika sve dok se ne normalizuje (videti odeljak 4.8). Sve pacijente bi trebalo upozoriti, da treba odmah da potraže lekara ako se za vreme terapije pojave znaci bolesti i simptomi koji ukazuju na diskraziju krvi (npr. opšta slabost, infekcija, uporna temperatura, hematomi, krvarenja, bledilo).
Anafilaktičke/anafilaktoidne reakcije
Prilikom izbora načina primene mora se imati na umu to, da je parenteralno davanje leka metamizol- natrijum, monohidrata povezano sa povećanim rizikom od pojave anafilaktičkih odnosno anafilaktoidnih reakcija.
Opasnost od moguće pojave ozbiljnih anafilaktoidnih reakcija na Locamin značajno je povećana kod pacijenata sa:
Do anafilaktičkog šoka može doći pre svega kod osetljivih pacijenata. Zato je potreban poseban oprez prilikom primene kod pacijenata sa astmom ili atopijom.
Pre davanja leka Locamin, od pacijenta se moraju uzeti odgovarajući podaci. Kod pacijenata kod kojih postoji povećan rizik od pojave anafilaktoidnih reakcija, lek Locamin se sme dati samo nakon pažljive procene mogućih rizika u odnosu na očekivanu korist (videti i odeljak 4.3). Ako se lek Locamin primenjuje u takvim slučajevima, pacijent treba da je pod strogim lekarskim nadzorom uz obezbeđene mere za urgentnu pomoć.
Ozbiljne kožne reakcije
Postoje izveštaji o životno opasnim kožnim reakcijama pri primeni metamizol-natrijum, monohidrata, Stevens-Johnson-ovom sindromu (SJS) i toksičnoj epidermalnoj nekrolizi (TEN). Ako se razviju simptomi ili znaci SJS ili TEN (kao što je progresivni osip na koži, često sa plikovima ili lezijama sluzokože), terapija lekom Locamin mora odmah da se prekine i ne sme se ponovo uvoditi ni u kom slučaju.
Pacijente treba upozoriti na pomenute znake i simptome i pažljivo pratiti reakcije na koži, posebno u prvim nedeljama terapije.
Izolovane hipotenzivne reakcije
Metamizol-natrijum, monohidrat može izazvati hipotenzivne reakcije (videti i odeljak 4.8). Ove reakcije mogu zavisiti od doze. Veća je mogućnost nastanka kod parenteralne nego kod enteralne primene.
Opasnost od nastanka takvih reakcija takođe je povećana kod:
Zato je kod ovih pacijenata neophodno pažljivo proveriti indikaciju kao i pažljivo ih pratiti. U cilju smanjenja rizika od hipotenzivne reakcije treba preduzeti određene preventivne mere (npr. stabilizacija krvotoka).
Lek Locamin sme da se primenjuje samo uz pažljivo praćenje hemodinamskih parametara kod pacijenata kod kojih po svaku cenu treba izbeći smanjenje krvnog pritiska, kao npr. kod teške koronarne srčane bolesti ili relevantnih stenoza moždanih krvnih sudova.
Kod pacijenata sa smanjenom funkcijom bubrega ili jetre, Locamin bi trebalo primeniti samo nakon stroge procene koristi i rizika i odgovarajućih mera opreza (videti odeljak 4.2).
Pre primene leka Locamin, od pacijenta se moraju uzeti odgovarajući podaci. Kod pacijenata sa povećanim rizikom od anafilaktoidnih reakcija, Locamin sme da se koristi samo nakon pažljive procene mogućih rizika u odnosu na očekivanu korist. Ukoliko se Locamin primenjuje u takvim slučajevima, pacijent treba da je pod strogim lekarskim nadzorom uz obezbeđene mere za urgentnu pomoć.
Natrijum
Ovaj lek sadrži 1,42 mmol (32,7 mg) natrijuma po tableti. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
Metamizol-natrijum, monohidrat može uticati na smanjenje koncentracije ciklosporina u serumu. Zbog toga se njegove vrednosti moraju kontrolisati ukoliko se primenjuje istovremeno sa lekom Locamin.
U slučaju istovremene primene leka Locamin i hlorpromazina može nastati teška hipotermija.
Dodatna primena metamizola sa metotreksatom može povećati hematotoksičnost metotreksata, naročito kod starijih pacijenata. Zato treba izbegavati ovu kombinaciju.
Pri istovremenoj primeni, metamizol-natrijum, monohidrat može smanjiti dejstvo acetilsalicilne kiseline na inhibiciju agregacije trombocita. Zbog toga metamizol-natrijum, monohidrat treba sa oprezom primenjivati kod pacijenata koji koriste niske doze acetilsalicilne kiseline za kardioprotektivno dejstvo.
Metamizol-natrijum, monohidrat može smanjiti koncentraciju bupropiona u krvi. Zbog toga je potreban oprez u slučaju istovremene primene metamizola i bupropiona.
Za lekove iz klase pirazolona je poznato da može doći do interakcije sa oralnim antikoagulansima, kaptoprilom, litijumom i triamterenom kao i do promene efikasnosti antihipertenziva i diuretika. Nije poznato u kojoj meri metamizol-natrijum, monohidrat dovodi do ovih interakcija.
Uticaj na metode ispitivanja
Za vreme terapije metamizol-natrijum, monohidratom pacijenti su prijavljivali greške laboratorijske dijagnostike kod ispitivanja koja se zasnivaju na Trinderovoj reakciji ili reakcijama sličnim Trinderovoj (npr. određivanje nivoa kreatinina, triglicerida, HDL holesterola ili mokraćne kiseline u serumu).
Trudnoća
Ne postoji dovoljno podataka za upotrebu metamizol-natrijum, monohidrata kod trudnica.
Na temelju objavljenih podataka za trudnice koje su bile izložene metamizol-natrijum, monohidratu u toku prvog trimestra (n = 568) nisu ustanovljeni dokazi za teratogene ili embriotoksične efekte. U pojedinačnim slučajevima može biti prihvatljiva primena pojedinačne doze metamizol-natrijum, monohidrata tokom prvog i drugog trimestra kada ne postoje druge opcije lečenja. Međutim, po pravilu se primena metamizol-natrijum, monohidrata ne preporučuje u prvom i drugom trimestru. Primena u trećem trimestru povezana je sa fetotoksičnim efektima (oštećenje funkcije bubrega i zatvaranja ductus arteriosusa) pa je zbog toga primena metamizol-natrijum, monohidrata kontraindikovana u trećem trimestru trudnoće (videti odeljak 4.3). U slučaju slučajne primene metamizol-natrijum, monohidrata u trećem trimestru, potrebno je ultrazvukom i ehokardiografijom kontrolisati amnionsku tečnost i duktus arteriozus. Iako je metamizol-natrijum, monohidrat slab inhibitor sinteze prostaglandina, ne može se isključiti mogućnost perinatalnih komplikacija zbog smanjene agregacije trombocita kod deteta i majke.
Metamizol-natrijum, monohidrat prolazi kroz placentu.
U studijama na životinjama metamizol-natrijum, monohidrat je pokazao reproduktivnu toksičnost, ali nije pokazao teratogene efekte (videti odeljak 5.3).
Dojenje:
Produkti razgradnje metamizol-natrijum, monohidrata prelaze u majčino mleko u značajnim količinama pa se rizik za odojče ne može isključiti. Zbog toga se posebno mora izbegavati ponovljena primena metamizol- natrijum, monohidrata u periodu dojenja. U slučaju jednokratne primene metamizol-natrijum, monohidrata, majkama se savetuje izmuzavanje i bacanje izmuzenog mleka tokom 48 sati od primene.
U preporučenom doznom opsegu nije poznat uticaj na sposobnost koncentracije i reagovanja. Međutim, iz predostrožnosti, bar u slučaju većih doza, trebalo bi uzeti u obzir mogućnost uticaja i odustati od rukovanja mašinama, upravljanja vozilima ili od ostalih opasnih aktivnosti. Ovo se naročito odnosi na kombinaciju sa alkoholom.
Učestalost neželjenih dejstava zasniva se na sledećim kategorijama:
Veoma često (1/10) Često (1/100 do <1/10)
Povremeno (1/1000 do <1/100) Retko (1/10000 do <1/1000) Veoma retko (<1/10000)
Nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)
Poremećaji krvi i limfnog sistema
Retko: leukopenija
Veoma retko: agranulocitoza, uključujući i slučajeve sa smrtnim ishodom, trombocitopenija.
Nepoznate učestalosti: aplastična anemija, pancitopenija, uključujući i slučajeve sa smrtnim ishodom.
Ove reakcije mogu da se pojave i onda, ako u slučaju ranije primene metamizol-natrijum, monohidrata nije bilo komplikacija.
Postoje pojedinačne indicije, po kojima rizik od nastajanja agranulocitoze može biti povećan, ukoliko se metamizol-natrijum, monohidrat primenjuje duže od nedelju dana.
Ova reakcija ne zavisi od doze i može da se pojavi u svakom trenutku lečenja. Ona se manifestuje visokom temperaturom, groznicom, bolovima u grlu, tegobama pri gutanju kao i zapaljenjem u predelu usne šupljine, nosa, ždrela i genitalnog ili analnog predela. Kod pacijenata koji primaju antibiotike, ovi znaci mogu biti minimalno izraženi. Otok limfnih žlezda ili slezine je neznatan ili sasvim izostaje. Sedimentacija krvi je jako ubrzana, broj granulocita je znatno smanjen ili oni u potpunosti izostaju. Nalazi za hemoglobin, eritrocite i trombocite, uglavnom, ali ne uvek, pokazuju normalne vrednosti (videti odeljak 4.4).
Za oporavak je od odlučujućeg značaja momentalno obustavljanje primene. Preporuka je da se odmah, pre dobijanja rezultata laboratorijskih analiza, obustavi primena leka ako dođe do neočekivanog pogoršanja opšteg stanja, ukoliko temperatura ne pada ili se vraća, ili se javljaju bolne promene na sluzokoži u predelu usta, nosa i ždrela.
Tipični znaci trombocitopenije obuhvataju pojačanu sklonost ka krvarenju i petehije na koži i sluzokoži.
U slučaju pojave pancitopenije terapija odmah mora da bude prekinuta i mora da bude praćena kompletna krvna slika sve dok se ne normalizuje (videti odeljak 4.4).
Poremećaji imunskog sistema
Retko: anafilaktoidne ili anafilaktičke reakcije*
Veoma retko: sindrom astme indukovan analgeticima.
Kod pacijenata sa sindromom astme indukovane analgeticima manifestuju se reakcije intolerancije obično u obliku napada astme.
Nepoznate učestalosti: anafilaktički šok*.
*Ove reakcije se mogu javiti naročito nakon parenteralne aplikacije, mogu da budu ozbiljne i opasne po život, u nekim slučajevima čak sa smrtnim ishodom. Mogu da se pojave i onda ako se metamizol-natrijum, monohidrat u ranijim slučajevima davao bez komplikacija.
Ovakve reakcije se mogu javiti tokom primene injekcije odnosno neposredno posle uzimanja, ali i nekoliko sati kasnije. One se najčešće javljaju tokom prvog sata nakon primene leka. Lakše reakcije se manifestuju tipično kao reakcije na koži i sluzokoži (kao npr. svrab, peckanje, crvenilo, urtikarija, edem), dispneja i ređe kao gastrointestinalne tegobe. Takve blaže reakcije mogu preći u teže oblike sa generalizovanom urtikarijom, teškim angioedemom (i u predelu larinksa), teškim bronhospazmom, poremećajima srčanog ritma, padom krvnog pritiska (ponekad i sa prethodnim rastom krvnog pritiska) i cirkulatornim šokom.
Iz navedenih razloga u slučaju pojave reakcija na koži treba odmah obustaviti primenu leka Locamin.
Kardiološki poremećaji
Nepoznate učestalosti: Kounis-ov sindrom
Vaskularni poremećaji
Povremeno: hipotenzivne reakcije u toku ili nakon primene leka, koje mogu biti farmakološki uslovljene i nisu praćene drugim znacima anafilaktoidne ili anafilaktičke reakcije. Takva reakcija može dovesti do ozbiljnog pada krvnog pritiska. Brza intravenska injekcija povećava rizik od pojave hipotenzivne reakcije.
I kod hiperpireksije, u zavisnosti od primenjene doze leka, može doći do kritičnog pada krvnog pritiska bez drugih znakova reakcije preosetljivosti.
Gastrointestinalni poremećaji
Nepoznate učestalosti: Postoje izveštaji o slučajevima gastrointestinalnog krvarenja.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Povremeno: exanthema medicamentosum fixum. Retko: osip (npr. makulopapulozni egzantem).
Veoma retko: Stevens-Johnson-ov sindrom ili toksična epidermalna nekroliza (prekinuti terapiju, videti odeljak 4.4).
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema
Veoma retko: akutno pogoršanje funkcije bubrega, pri čemu se veoma retko može razviti proteinurija, oligurija ili anurija, odnosno akutna bubrežna insuficijencija; akutni intersticijalni nefritis.
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
Postoje izveštaji o crvenoj prebojenosti urina, čiji je uzrok postojanje metabolita metamizol-natrijum, monohidrata, rubazonske kiseline, u bezazlenoj, maloj koncentraciji.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Simptomi predoziranja
Kod akutnog predoziranja uočena je mučnina, povraćanje, bolovi u predelu abdomena, oštećenje funkcije bubrega/akutna bubrežna insuficijencija (npr. u vidu intersticijalnog nefritisa), a retko i simptomi od strane CNS-a (vrtoglavica, somnolencija, koma, konvulzije), takođe se javlja i pad krvnog pritiska, do šoka i tahikardije.
Posle primene veoma visokih doza, izlučivanje rubazonske kiseline može prouzrokovati crvenu prebojenost urina.
Terapijske mere u slučaju predoziranja
Za metamizol-natrijum, monohidrat nije poznat specifičan antidot. Ukoliko je od aplikacije metamizol- natrijum, monohidrata prošlo malo vremena, može se pokušati sa merama za ograničavanje resorpcije leka u organizmu primenom mera primarne detoksikacije (npr. gastrična lavaža) ili mera za smanjenje resorpcije (npr. aktivni ugalj). Glavni metabolit (4-N-metilaminoantipirin) se može eliminisati hemodijalizom, hemofiltracijom, hemoperfuzijom ili filtracijom plazme.
Terapija intoksikacije, kao i prevencija teških komplikacija, može iziskivati opštu i specijalnu intenzivnu kontrolu i lečenje.
ATC šifra: N02BB02
Metamizol-natrijum, monohidrat je derivat pirazolona i poseduje analgetički, antipiretički i spazmolitički efekat. Mehanizam delovanja nije u potpunosti objašnjen. Neki eksperimentalni rezultati su pokazali da metamizol-natrijum, monohidrat i glavni metabolit (4-N-metilaminoantipirin) imaju centralni i periferni mehanizam delovanja.
Metamizol-natrijum, monohidrat se, nakon oralne primene, kompletno hidrolizuje do farmakološki aktivnog 4-N-metilaminoantipirina (MAA). Biološka raspoloživost MAA iznosi oko 90% i neznatno je viša nakon oralne primene nego nakon parenteralne primene. Istovremena primena hrane sa lekom nije imala značajan uticaj na kinetiku metamizol-natrijum, monohidrata.
Glavni metabolit metamizola, MAA, metaboliše se dalje u jetri oksidacijom i demetilacijom, a zatim acetilacijom.
Klinička efikasnost je zasnovana uglavnom na MAA, a u nekom stepenu i na metabolitu 4-aminoantipirin (AA). Vrednost PIK za AA iznosi oko 25% od vrednosti PIK za MAA. Metaboliti 4-N-acetilaminoantipirin (AAA) i 4-N-formilaminoantipirin (FAA) nisu farmakološki aktivni.
Treba napomenuti da svi metaboliti imaju nelinearnu farmakokinetiku. Klinički značaj ovog fenomena je nepoznat. U kratkoročnoj terapiji, akumulacija metabolita je od manjeg značaja.
Metamizol-natrijum, monohidrat prolazi kroz placentu. Metaboliti metamizol-natrijum, monohidrata se izlučuju u majčino mleko.
Vezivanje za proteine plazme iznosi 58% za MAA, za AA 48%, 18% za FAA i 14% za AAA.
Nakon intravenske primene, poluvreme eliminacije metamizol-natrijum, monohidrata iznosi oko 14 minuta. Oko 96% radioaktivno obeležene doze se izlučuje putem urina nakon intravenske primene i oko 6% putem fecesa. Nakon primene pojedinačne oralne doze, identifikovano je 85% metabolita izlučenih urinom. Od ovih je bilo 3±1% MAA, 6±3% AA, 26±8% AAA i 23±4% FAA. Renalni klirens nakon primene pojedinačne oralne doze 1 g metamizol-natrijum, monohidrata za MAA iznosio je 5±2 mL/min 38±13 mL/min za AA, 61±8 mL/min za AAA i 49±5 mL/min za FAA. Poluvremena eliminacije za metabolite su bila 2,7±0,5 sati za MAA, 3,7±1,3 sati za AA, 9,5±1,5 sati za AAA i 11,2±1,5 sati za FAA.
Stariji pacijenti i pacijenti sa insuficijencijom jetre
U lečenju starijih pacijenata, vrednost PIK se povećava od 2 do 3 puta. Nakon primene pojedinačne oralne doze kod pacijenata sa cirozom jetre poluvreme eliminacije MAA i FAA se povećava 3 puta, dok se
poluvreme eliminacije AA i AAA nije povećavalo u istom opsegu. Kod ovih pacijenata je potrebno izbegavati primenu visokih doza.
Deca i adolescenti
Deca pokazuju bržu eliminaciju metabolita nego odrasli.
Oštećenje funkcije bubrega
Dostupni podaci kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega pokazuju smanjenu brzinu eliminacije nekih metabolita (AAA i FAA). Zato je kod ovih pacijenata potrebno izbegavati primenu visokih doza.
Bioraspoloživost
Ispitivanje bioraspoloživosti film tablete sprovedeno 1987. na 12 ispitanika u poređenju sa referentnim preparatom (i.v. aplikacija za 2 minuta) za 4-MAA imalo je sledeći rezultat:
Film tableta | i.v. aplikacija | |
Maksimalna koncentracija leka u plazmi (Cmax) [mg/L] | 17,3 7,54 | 56,5 12,2 |
Vreme maksimalne koncentracije leka u plazmi (tmax) [h] | 1,42 0,54 | kraj injektovanja |
Površina pod krivom koncentracija-vreme (AUC) [mg x h/L] | 80,9 34,1 | 71,2 13,7 |
(vrednosti u tabeli su prikazane kao srednja vrednost i standardno odstupanje)
Apsolutna bioraspoloživost film tablete mereno u odnosu na PIK vrednost za 4-MAA koncentraciju u plazmi, iznosi 93%.
Srednja vrednost koncentracije u plazmi u poređenju sa referentnim preparatom u dijagramu koji prikazuje koncentraciju i vreme:
Sprovedene su studije subhronične i hronične toksičnosti na različitim životinjskim vrstama. Pacovi su 6 meseci primali metamizol-natrijum, monohidrat per os u dozi od 100 - 900 mg/kg TM. Posle 13 nedelja primećeno je povećanje broja retikulocita i Heinz-ovih telašaca pri najvišoj dozi (900 mg/kg TM).
Tokom 6 meseci psi su dobijali metamizol-natrijum, monohidrat u dozama od 30 - 600 mg/kg TM. U zavisnosti od doze, počev od 300 mg/kg TM, primećena je hemolitička anemija kao i funkcionalne promene na bubrezima i jetri.
In vitro i in vivo ispitivanja sa metamizol-natrijum, monohidratom su pokazala oprečne rezultate u istim test- sistemima.
U dugoročnim studijama na pacovima metamizol nije ispoljio karcinogeni potencijal. U dve od tri dugoročne studije na miševima koji su primali visoke doze, primećeno je povećanje učestalosti nastanka hepatocelularnog adenoma.
Studije embriotoksičnosti na pacovima i kunićima nisu ukazale na teratogena dejstva leka.
Embrioletalna dejstva su zapažena kod kunića koji su primali dnevnu dozu metamizol-natrijum, monohidrata od 100 mg/kg TM, koja nije bila toksična za negravidne ženke. Kod pacova su se javljala embrioletalna dejstva nakon doza koje su bile u maternalno toksičnom opsegu. Dnevne doze iznad 100 mg/kg TM kod pacova su uticale na produženje gestacijskog perioda i ugrožavale sam proces partusa sa povećanom smrtnošću i ženke i potomstva.
Studije plodnosti su pokazale blago smanjenu stopu začeća parentalne generacije pri dnevnoj dozi preko 250 mg/kg TM. Plodnost sledeće generacije nije bila ugrožena.
Metaboliti metamizol-natrijum, monohidrata se izlučuju u majčino mleko. Ne postoje iskustva o njihovim uticajima na mladunce koji sisaju.
Nije primenljivo.
36 meseci.
Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.
Unutrašnje pakovanje je PVC/Al blister. Svaki blister sadrži 10 tableta.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija, koja sadrži 1 blister (10 tableta) i Uputstvo za lek.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.
Lek Locamin sadrži aktivnu supstancu metamizol-natrijum, monohidrat i predstavlja lek za ublažavanje bolova i snižavanje povišene telesne temperature iz grupe pirazolona.
Lek Locamin se primenjuje za lečenje:
Ovo se odnosi na pacijente koji na lekove protiv bolova, kao što su npr. salicilati, paracetamol, diklofenak, ibuprofen, indometacin ili naproksen, reaguju grčenjem i sužavanjem donjih disajnih puteva (bronhospazam) ili imaju druge simptome reakcije preosetljivosti kao što su svrab, kijavica i otoci (urtikarija, rinitis, angioedem);
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Locamin.
Lek Locamin sadrži metamizol-natrijum, monohidrat i poseduje retke, ali opasne po život rizike:
Lek Locamin ne smete dalje uzimati i morate odmah da potražite lekara ako se jave sledeći znaci bolesti, koji mogu ukazivati na moguću agranulocitozu:
Ako se kod Vas jave znaci smanjenog broja svih krvnih ćelija (pancitopenija) (kao što je opšta slabost, infekcija ili uporna temperatura, hematomi, krvarenja i bledilo) ili krvnih pločica (trombocitopenija) (kao što je povećana sklonost ka krvarenju, tačkasta krvarenja na koži i sluzokoži), takođe morate odmah da
prekinete sa uzimanjem leka Locamin i da odmah potražite pomoć lekara (videti odeljak 4 „Moguća neželjena dejstva“).
Vaš lekar će možda redovno da kontroliše Vašu krvnu sliku i da prekine terapiju u slučaju određenih promena.
Ako se kod Vas ispolji reakcija preosetljivosti (anafilaktoidna reakcija) na lek Locamin, u posebnoj ste opasnosti da na isti način reagujete i na druge lekove protiv bolova.
Ako na lek Locamin ispoljavate alergijske ili druge (imunološki uslovljene) odbrambene reakcije (npr. agranulocitoza), u posebnoj ste opasnosti da na isti način reagujete i na druge pirazolone i pirazolidine (hemijski srodne supstance).
Ako se kod Vas jave alergijske reakcije ili druge imunološki uslovljene reakcije na druge pirazolone, pirazolidine ili druge lekove protiv bolova, kod Vas postoji takođe veliki rizik, da na isti način reagujete na lek Locamin.
Ozbiljne reakcije preosetljivosti (anafilaktoidne ili anafilaktičke reakcije)
Značajno je povećana opasnost od pojave mogućih ozbiljnih reakcija preosetljivosti na lek Locamin ako kod Vas postoji neko od sledećih stanja:
U tom slučaju ne smete uzimati lek Locamin. Za više informacija videti odeljak 2, „Lek Locamin ne smete uzimati“.
Kod pacijenata sa povećanim rizikom od pojave reakcija preosetljivosti, lek Locamin sme da se koristi samo nakon pažljive procene mogućih rizika u odnosu na očekivanu korist (videti i odeljak 2, „Lek Locamin ne smete uzimati“). Ukoliko se lek Locamin primenjuje u takvim slučajevima, pacijent treba da je pod strogim lekarskim nadzorom uz obezbeđene mere za urgentnu pomoć.
Može se javiti anafilaktički šok posebno kod osetljivih pacijenata (videti odeljak 4 „Moguća neželjena dejstva“). Potreban je poseban oprez kod pacijenata sa astmom ili predispozicijom za reakcije preosetljivosti.
Ozbiljne kožne reakcije
Postoje izveštaji o ozbiljnim kožnim reakcijama koje mogu biti opasne po život (Stevens-Johnson-ov sindrom, toksična epidermalna nekroliza) pri upotrebi metamizol-natrijum, monohidrata. Ako kod Vas dođe do pojave ospe na koži, često sa plikovima i oštećenjima sluzokože, odmah morate prekinuti lečenje lekom Locamin. Ne smete više ponovo započinjati terapiju (videti odeljak 4 „Moguća neželjena dejstva“).
Pad krvnog pritiska (izolovane hipotenzivne reakcije)
Lek Locamin može izazvati pad krvnog pritiska (izolovane hipotenzivne reakcije) (videti odeljak 4
„Moguća neželjena dejstva“).
Ova opasnost je povećana:
Iz tog razloga je potrebno pažljivo razmatranje primene leka kao i praćenje i ako je potrebno, preduzimanje određenih preventivnih mera (npr. stabilizacija krvotoka), u cilju smanjenja rizika od pada krvnog pritiska.
Ako kod Vas, iz medicinskih razloga, treba da se izbegne pad krvnog pritiska (npr. kod teške koronarne srčane bolesti ili suženja [relevantnih stenoza] koja narušavaju krvotok moždanih krvnih sudova), lek Locamin smete da primenjujete samo uz redovno praćenje stanja krvnih sudova vitalnih organa.
Pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega ili jetre
Ako imate oštećenu funkciju bubrega ili jetre, lek Locamin bi trebalo da primenjujete samo nakon stroge procene koristi i rizika leka i uz odgovarajuće mere opreza (videti odeljak 3, „Posebne grupe pacijenata“).
Drugi lekovi i Locamin
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Obavestite svog lekara posebno u slučaju da uzimate sledeće lekove koji mogu da utiču na lek Locamin ili na koje može da utiče lek Locamin:
Istovremena primena može pojačati oštećenje hematopoeze usled primene metotreksata, posebno kod starijih ljudi. Iz tog razloga treba izbegavati ovu kombinaciju.
Istovremena primena može da smanji dejstvo acetilsalicilne kiseline na krvne pločice.
U slučaju istovremene primene može biti smanjen nivo bupropiona u krvi.
U slučaju istovremene primene može nastupiti suviše niska telesna temperatura.
U slučaju primene pirazolona (kojoj pripada i lek Locamin) može doći do interakcija sa određenim lekovima:
Nije poznato u kojoj meri i lek Locamin dovodi do ovih interakcija. Uticaj na metode ispitivanja
Pre sprovođenja laboratorijskih ispitivanja, obavestite svog lekara o primeni leka Locamin, jer metamizol- natrijum, monohidrat može da utiče na rezultate pojedinih metoda, npr. određivanje vrednosti kreatinina, masnoća, HDL holesterola ili mokraćne kiseline u krvi.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Postojeći podaci o primeni metamizol-natrijum, monohidrata tokom prvog tromesečja trudnoće su ograničeni, ali ne ukazuju na štetne efekte na plod. U pojedinačnim slučajevima, ako ne postoje druge mogućnosti lečenja, pojedinačne doze metamizol-natrijum, monohidrata tokom prvog i drugog tromesečja mogu da budu prihvatljive nakon savetovanja s lekarom ili farmaceutom i nakon što su pažljivo procenjeni rizici i koristi od primene metamizol-natrijum, monohidrata. Međutim, u načelu se ne preporučuje primena metamizol-natrijum, monohidrata tokom prvog i drugog tromesečja.
Tokom poslednjeg tromesečja trudnoće ne smete uzimati lek Locamin zbog povećanog rizika od komplikacija za majku i dete (krvarenje, prevremeno zatvaranje važnog krvnog suda kod ploda, tzv. ductus Botalli, koji se prirodno zatvara tek posle rođenja).
Ne postoji dovoljno iskustava kod ljudi, zbog čega lek Locamin ne bi trebalo uzimati u prva tri meseca trudnoće. U drugom tromesečju trudnoće, lek Locamin bi trebalo uzimati samo nakon dogovora sa lekarom i samo ako je on obavio strogu procenu odnosa koristi i rizika leka.
Dojenje
Proizvodi razgradnje metamizol-natrijum, monohidrata prelaze u majčino mleko u značajnim količinama pa se rizik za odojče ne može isključiti. Zbog toga se posebno mora izbegavati ponavljana primena metamizol- natrijum, monohidrata u periodu dojenja. U slučaju jednokratne primene metamizol-natrijum, monohidrata, majkama se savetuje izmuzavanje i bacanje izmuzenog mleka tokom 48 sati od primene doze.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
U preporučenom doznom opsegu nije poznat negativan uticaj na sposobnost koncentracije i reagovanja. Međutim, trebalo bi uzeti u obzir mogućnost uticaja na rukovanje mašinama, upravljanje vozilima i od ostalih opasnih aktivnosti bar kod primene većih doza. Ovo se naročito odnosi na kombinaciju sa alkoholom.
Lek Locamin sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži 1,42 mmol (32,7 mg) natrijuma po dozi. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenta koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Doziranje
Doziranje zavisi od intenziteta bolova ili temperature i individualne osetljivosti kod reakcije na lek Locamin.
Generalno bi trebalo izabrati najmanju dozu koja kontroliše bol i temperaturu.
Odrasli i adolescenti stariji od 15 godina (> 53 kg) mogu da uzimaju do 1000 mg po pojedinačnoj dozi. Maksimalno se tokom dana mogu primeniti 4 pojedinačne doze, u intervalima od 6 do 8 sati. Maksimalna dnevna doza je 4000 mg.
Vidljivo dejstvo može da se očekuje 30 do 60 minuta nakon oralne primene.
Sledeća tabela za doziranje sadrži preporučene pojedinačne doze i maksimalne dnevne doze.
Tabela doziranja za Locamin tablete 500 mg
Starost (telesna masa) | Pojedinačna doza | Maksimalna dnevna doza |
Odrasli i adolescenti ≥ 15 godina (> 53 kg) | 1-2 tablete (što odgovara 500- | do 8 tableta (što odgovara 4000 mg metamizol-natrijum, |
Deca i adolescenti mlađi od 15 godina
Primena leka Locamin kod dece mlađe od 15 godina se ne preporučuje zbog fiksnog sadržaja od 500 mg metamizola po tableti. Dostupni su i drugi oblici doziranja koji omogućavaju odgovarajuće doziranje kod dece i adolescenata mlađih od 15 godina.
Posebne grupe pacijenata
Stariji pacijenti, pacijenti lošeg opšteg stanja i pacijenti smanjenog klirensa kreatinina
Kod starijih pacijenata, pacijenata lošeg opšteg stanja i pacijenata sa smanjenim klirensom kreatinina, treba smanjiti dozu, pošto može da bude produžena ekskrecija metabolita metamizol-natrijum, monohidrata.
Oštećenje funkcije bubrega ili jetre
Pošto je kod oštećene funkcije bubrega ili jetre brzina eliminacije smanjena, treba izbegavati ponavljanu primenu visokih doza. Kod kratkoročne primene nije potrebna redukcija doze. Još uvek nema dovoljno podataka o dugoročnoj primeni metamizol-natrijum, monohidrata kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije bubrega i jetre.
Trajanje primene
Trajanje primene zavisi od vrste i težine bolesti. Kod dugoročne terapije lekom Locamin potrebne su redovne kontrole krvne slike uključujući diferencijalnu krvnu sliku.
Način primene
Lek Locamin se uzima oralno.
Tablete se uzimaju nesažvakane sa dosta tečnosti (npr. sa čašom vode).
Ako ste uzeli više leka Locamin nego što treba
Znaci predoziranja su:
U slučaju da sumnjate na predoziranje, odmah obavestite lekara kako bi on mogao da preduzme odgovarajuće protivmere.
Napomena: Nakon veoma velikih doza, izlučivanje bezopasnog metabolita (rubazonska kiselina) može da izazove crvenu prebojenost urina.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Locamin
Ne uzimajte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu dozu.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Locamin
Trajanje primene zavisi od vrste i težine bolesti i odrediće je Vaš lekar.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Sledeća neželjena dejstva mogu da imaju ozbiljne posledice. Nemojte više uzimati lek Locamin i što pre potražite lekara:
Ako se neko od navedenih neželjenih dejstava ispolji iznenada ili se intenzivno razvija, odmah obavestite lekara, kada određena dejstva leka (npr. ozbiljne reakcije preosetljivosti, ozbiljne kožne reakcije kao Stevens Johnson-ov sindrom ili toksična epidermalna nekroliza, agranulocitoza, pancitopenija) u određenim okolnostima mogu da budu opasne po život. U takvim slučajevima lek Locamin ni u kom slučaju dalje ne sme da se uzimaju bez lekarskog nadzora. Pravovremeno obustavljanje terapije može da bude od ključnog značaja za oporavak.
Ako se pojave znaci agranulocitoze, pancitopenije ili trombocitopenije (videti u nastavku teksta i odeljak 2
„Upozorenja i mere opreza“), mora odmah da se prestane sa uzimanje leka Locamin i da se kontroliše krvna slika (uključujući diferencijalnu krvnu sliku) od strane Vašeg lekara. Da bi se prekinulo lečenje, ne sme da se čeka da stignu rezultati laboratorijskih ispitivanja.
Lek Locamin se takođe ne sme više uzimati ako se pojave sledeći znaci bolesti koji mogu ukazivati na moguću agranulocitozu:
Ostala moguća neželjena dejstva
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Tipični znaci ozbiljnog pada krvnog pritiska su lupanje srca, bledilo, drhtanje, vrtoglavica, mučnina i gubitak svesti.
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
U tipične znake blažih reakcija ubrajaju se simptoni kao što su:
Specijalni simptomi upozorenja su peckanje, svrab i osećaj toplote na jeziku i ispod njega i naročito na dlanovima i tabanima.
Takve blaže reakcije mogu da pređu u teže oblike sa:
Ove reakcije se mogu javiti čak i ako je lek ranije primenjivan više puta bez komplikacija, i mogu biti ozbiljne pa čak i opasne po život, u mnogim slučajevima smrtonosne.
Kod pacijenata sa sindromom astme usled dejstva analgetika, reakcije preosetljivosti se ispoljavaju tipično u vidu astmatičnih napada (videti odeljak 2 „Lek Locamin ne smete uzimati“).
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Ove reakcije su verovatno imunološki uslovljene. One se mogu javiti čak i ako je metamizol- natrijum, monohidrat ranije primenjivan bez komplikacija. Postoje pojedinačne indicije, po kojima rizik od nastajanja agranulocitoze može biti povećan, ukoliko se lek Locamin primenjuje duže od nedelju dana.
Agranulocitoza se manifestuje visokom temperaturom, groznicom, bolovima u grlu, tegobama pri gutanju kao i zapaljenjem u predelu usta, nosa, ždrela i genitalnog ili analnog predela. Kod pacijenata koji primaju antibiotike (lekovi protiv bakterijskih zapaljenja), ovi znaci mogu biti veoma slabo izraženi. Brzina sedimentacije je jako povećana, dok su limfni čvorovi tipično samo blago ili nisu nimalo uvećani.
Tipični znaci trombocitopenije su npr. pojačana sklonost ka krvarenju i tačkasta krvarenja u koži i sluzokoži.
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Smanjenje broja belih i crvenih krvnih zrnaca i krvnih pločica (pancitopenija), uključujući i slučajeve sa smrtnim ishodom.
Znaci ovih promena u krvi su: loše opšte stanje, infekcija, uporna groznica, modrice, krvarenje i bledilo.
Izlučivanje bezopasnog produkta metabolizma metamizol-natrijum, monohidrata može prouzrokovati crvenu prebojenost urina.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Locamin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon
„Važi do:“ Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Locamin tablete 500 mg:
Aktivna supstanca je metamizol-natrijum, monohidrat.
Jedna tableta leka Locamin sadrži 500 mg metamizol-natrijum, monohidrata. Pomoćne supstance su:
Skrob, kukuruzni, preželatinizovani; makrogol 6000; krospovidon (tip A); magnezijum-stearat; silicijum- dioksid, koloidni, bezvodni.
Kako izgleda lek Locamin i sadržaj pakovanja
Locamin tablete su bele do skoro bele okrugle tablete, sa podeonom linijom sa jedne strane.
Podeona linija omogućava lomljenje tablete radi lakšeg gutanja, a ne služi za deljenje tablete na dve jednake doze.
Unutrašnje pakovanje je PVC/Al blister. Svaki blister sadrži 10 tableta.
Spoljašnje pakovaje je složiva kartonska kutija, koja sadrži 1 blister (10 tableta) i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
HEMOFARM AD VRŠAC, Beogradski put bb, Vršac
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Decembar, 2020.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje uz lekarski recept.
Broj i datum dozvole:
515-01-03297-18-001 od 18.12.2020.