Medicinski diazotoksid 100% v/v medicinski gas, delimično tečni

azot-suboksid

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
SZ - Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi

Ostale informacije

Naziv leka
Medicinski diazotoksid 100% v/v medicinski gas, delimično tečni
Opis
Medicinski diazotoksid je gas koji se koristi inhalaciono, ima anestetičko i analgetičko dejstvo te stoga smanjuje osećaj bola i povećava prag osetljivosti na bol.
Farmaceutski oblik
medicinski gas, delimično tečni
Vrsta leka
Humani lekovi

Pakovanje i cena

medicinski gas, delimično tečni; 100% v/v; boca za gas, 1x7.5kg
Broj rešenja
‍515-01-02017-21-001
JKL
‍9080025
EAN
‍8606008230238
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
22.10.2021.
Datum važenja rešenja
22.10.2026.
Maksimalna odobrena cena leka
7.576,90 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
medicinski gas, delimično tečni; 100% v/v; boca za gas, 1x30kg
Broj rešenja
‍515-01-02018-21-001
JKL
‍9080024
EAN
‍8606008230245
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
22.10.2021.
Datum važenja rešenja
22.10.2026.
Maksimalna odobrena cena leka
28.515,40 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Lek Medicinski diazotoksid se koristi:

- kao inhalacioni anestetik u kombinaciji sa drugim opštim anesteticima (inhalacionim ili intravenskim)

- u kratkotrajnim interventnim procedurama praćenim bolom blagog do umerenog inteziteta, gde se želi postićibrz nastanak i povlačenje analgetičkog dejstva.

Lek Medicinski diazotoksid je indikovan za primenu kod pacijenata svih uzrasta.

Osoblje koje primenjuje azot-suboksid mora proći adekvatnu obuku sa dovoljno prakse u primeni ovog leka. Azot-suboksid se sme primenjivati samo ukoliko je dostupna adekvatna oprema koja, ukoliko je potrebno, brzo obezbeđuje prohodnost disajnih puteva i omogućava hitnu kardiopulmonalnu reanimaciju.

Doziranje

Opšta anestezija

Kada se koristi u opštoj anesteziji, azot-suboksid se obično primenjuje u koncentraciji između 35 i 75% v/v, u smeši sa kiseonikom i ukoliko je potrebno drugim anesteticima.

Azot-suboksid, primenjen samostalno, obično nije dovoljno potentan da dovede do hirurške anestezije, pa ga za opštu anesteziju treba kombinovati sa drugim anesteticima.

Azot-suboksid ima aditivni efekat kada se kombinuje sa većinom ostalih anestetika (videti odeljak 4.5). Azot-suboksid se često koristi u kombinaciji sa kiseonikom u sastavu koji može sadržati jedan deo kiseonika i dva dela azot-suboksida, stvarajući na taj način smešu koja sadrži oko 33% kiseonika i oko 66% azot-suboksida.

Kada se primenjuje samostalno, dejstvo azot-suboksida ne zavisi od uzrasta pacijenta, ali kada se azot-suboksid meša sa ostalim anesteticima, smeša obično ima jače dejstvo na starije pacijente u poređenju sa

1 od 11

mlađim. Kod starijih pacijenata može se primetiti izraženiji efekat, pri čemu se relativni efekat redukcije vrednosti minimalne alveolarne koncentracije (MAC) povećava nakon uzrasta od oko 40-45 godina.

Analgezija, svesnasedacija

Azot-suboksid ima analgetičko i sedativno dejstvo.

Kada se primenjuje samostalno, koncentracije azot-suboksida od 30 do 60 % v/v ispoljavaju dozno zavisnu analgeziju i sedaciju.

Azot-suboksid u koncentracijama do 50-60% ublažava bol, izaziva sedaciju i smanjuje uznemirenost, ali obično nema uticaja na nivo svesti ili sposobnost pacijenta da odgovori na obraćanje.

Azot-suboksid treba koristiti sve vreme trajanja procedure ili koliko god je potrebno da se postigne analgetičko dejstvo.

Disanje, cirkulacija i protektivni refleksi su normalno očuvani pri primeni navedenih koncentracija (videti odeljak 4.9).

Azot-suboksid ne treba primenjivati u koncentracijama većim od 70-75 % v/v, kakobi se osigurala bezbedna frakcija kiseonika u mešavini.

Kod pacijenata sa kompromitovanom oksigenacijom, može biti potreban udeo kiseonika veći od 30% v/v. Azot-suboksidse može primenjivati do 6 sati bez praćenja vrednosti hematoloških parametara kod pacijenata koji nemaju faktore rizika (videti odeljak 4.4).

Pedijatrijska populacija

Nema razlike u preporukama za doziranje za pedijatrijsku populaciju.

Azot-suboksid se može koristiti za ublažavanje bolova u hirurškim procedurama i kao deo opšte anestezije. Efekti se povećavaju sa primenjenom dozom i deca mogu izgubiti svest, a takođe i zaštitne reflekse prilikom primene većih doza. Refleks povraćanja može stoga biti ugrožen prilikom primene većih koncentracija. Lekar treba da utvrdi da li je primenjena odgovarajuća doza i da li je obezbeđen nadzor. Konbinacija sa drugim sedativnim i/ili analgetskim lekovima pojačava sedativni efekat i povećava rizik od depresije refleksa.

Način primene

Za podatke o posebnim merama oprezza koje je potrebno primeniti pre rukovanja ili primene leka, videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)”(videti odeljak 6.6).

Azot-suboksid se primenjuje inhalaciono (spontanim udisanjem od strane pacijenta ili kontrolisanom vetilacijom).

Azot-suboksid treba primenjivati u kombinaciji sa kiseonikom, koristeći posebnu opremu koja obezbeđuje dostavu mešavine azot-suboksida i kiseonika. Ova oprema treba da ima sistem praćenja koncentracije kiseonika i alarm koji prevenira primenu hipoksične mešavine gasova (FiO2 < 21 % v/v).

Kada se koristi za anesteziju, azot-suboksid se primenjuje putem specijalne opreme gde izdahnuti gas recirkuliše i ponovo se udiše (kružni sistem sa ponovnim korišćenjem gasa (engl. a circular system with rebreathing)).

Azot-suboksid treba primenjivati samo u prostorijama sa adekvatnom ventilacijom i/ili opremom za ekstrakciju gasova u cilju sprečavanja stvaranja velikih koncentracija azot-suboksida u vazduhu. Kvalitet vazduha u takvim prostorijama mora biti u skladu sa nacionalnim propisima, a izloženost azot-suboksidu na radnom mestu mora biti ispod nacionalno utvrđenih higijenskih limita (videti odeljak 4.4).

2 od 11

Tokom inhalacije azot-suboksida, mehurići gasa (gasna embolija) i zatvoreni prostori (šupljine) ispunjeni gasom se mogu proširiti usled povećanog difundovanja azot-suboksida. Posledično, azot-suboksid je kontraindikovan u sledećim stanjima:

kod pacijenata sa simptomima pneumotoraksa, pneumoperikardijuma, ozbiljnih buloznih emfizema, gasne embolije ili ozbiljne povredeglave

nakon nedavnog ronjenja (usled rizika od pojave dekompresione bolesti)

nakon nedavnog kardiopulmonalnog bajpasa sa uređajem koji preuzima ulogu srca i pluća

kod pacijenata kojima je nedavno primenjena intraokularna injekcija gasa (npr. SF6, C3F8) dok se sav gas kompletno ne resorbuje, zbog rizika od dalje ekspanzije gasnih mehurića što može dovesti do slepila

kod pacijenata sa teškom dilatacijom gastrointestinalnog trakta

Azot-suboksidje takođe kontraindikovan:

kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom ili teškim oštećenjem srčane funkcije (npr. nakon kardiohirurgije), jer blago kardiodepresivno dejstvo azot-suboksida može uzrokovati dalje pogoršanje srčanefunkcije

kod pacijenata sa postojećim znacima konfuzije, izmenjene svesti ili ostalim znacima koji ukazuju na povišen intrakranijalni pritisak, s obzirom da ga azot-suboksid može dodatno povećati

kod pacijenata sa smanjenim nivoom svesti ili oštećenom sposobnoću za saradnju i praćenja uputstava kada se azot-suboksid primenjuje za ublažavanje bola, zbog rizika da dalja sedacija može uticati na prirodne protektivnereflekse.

kod pacijenata kojima je dijagnostikovana nelečena deficijencija vitamina B12 ili folne kiseline ili dijagnostikovan genetski poremećaj u enzimskom sistemu koji je uključen u metabolizam ovih vitamina.

Uticaj azot-suboksida na kardiovaskularni sistem kod pacijenata sa dobrom kardiovaskularnom funkcijom je zanemarljiv. Pokazalo se da azot-suboksid ima blago depresivno dejstvo na kontraktilnost miokarda, ali je ovo kompezovano blagim povećanjem simpatomimetičke stimulacije srca, tako da nema značajnog uticaja na cirkulaciju. Međutim, zbog potencijalnog rizika za depresiju miokarda, azot-suboksid treba primenjivati uz oprez kod pacijenata sa blagim do umerenim poremećajem srčane funkcije i kontraindikovan je kod pacijenata sa teškom srčanom insuficijencijom ili teškim poremećajem srčanefunkcije.

Azot-suboksid treba primenjivati samo tamo gde postoji mogućnost da se dodatno primeni kiseonik i u prisustvu osoblja koje je obučeno za urgentne procedure.

Azot-suboksid može da difunduje u prostore ispunjene vazduhom. Zbog toga azot-suboksid može povećati pritisak u srednjem uhu kao i pritisak u drugim prostorima ispunjenim gasom. Primena azot-suboksida može povećati pritisak u balon kateteru npr. kod trahealne intubacije.

Azot-suboksid se ne sme koristiti tokom laserskih operacija disajnih puteva jer postoji rizik od formiranja zapaljive smeše.

Nakon opšte anestezije tokom koje su primenjene velike koncentracije azot-suboksida, postoji dobro poznati rizik od hipoksije (difuziona hipoksija) koja je izazvana ne samo alveolarnom mešavinom gasova nego i refleksnim odgovorom na hipoksiju, hiperkapniju i hipoventilaciju. Primena kiseonika i praćenje saturacije kiseonikom pomoću pulsnog oksimetra se preporučuje nakon opšte anestezije.

Profesionalna izloženost, zagađenje ambijentalnog vazduha u okruženju

Porebno je obezbediti da koncentracija azot-suboksida u prostorijama u kojima se primjenjuje bude što je moguće manja, u skladu sa nacionalnim propisima.

3 od 11

Nema dostupnih podataka na osnovu kojih je moguće utvrditi da li postoji uzročna veza između hronične izloženosti malim koncentracijama azot-suboksida i bilo kakvih negativnih efekata na zdravlje. Rizik za smanjenje plodnosti koji je prijavljen kod medicinskog ili nemedicinskog osoblja tokom hronične izloženosti azot-suboksidu, i u prostorijama koje nemaju odgovarajuću ventilaciju, ne može se u potpunosti isključiti.

Prostorije u kojima se azot-suboksid učestalo primenjuje moraju imati odgovarajuću ventilaciju ili opremu za izvlačenje/isisavanje gasova izvan prostorije, omogućavajući da se koncentracija azot-suboksida u prostorijama održava ispod dozvoljenih vrijednosti po nacionalnim propisima i budu u granicama dozvoljene profesionalne izloženosti, koja se obično procenjuje pragom tolerancije (engl. time weighted average, TWA) (videti odeljak 5.3). Danas postoje granične vrednosti za izloženost pri kojima se, čak i pri hroničnoj izloženosti, smatra da ne postoji zdravstveni rizik. Granične vrednosti za azot-suboksid koje se trenutno smatraju za bezbedne računaju se kao srednje vrednosti tokom osmočasovnog rada i iznose ispod 25-100 ppm, tzv. prag tolerancije (engl. Time Weighted Average, TWA) vrednost ispod 25-100 ppm = 0,0025-0,01%).

Potrebno je obratiti pažnju na mogućnost zloupotrebe ovog leka. Ponovljena primena ili izlaganje azot-suboksidu može dovesti do zavisnosti. Treba biti oprezan kod pacijenata sa poznatom istorijom zloupotrebe supstanci ili kod zdravstvenih radnika koji su profesionalno izloženi azot-suboksidu.

Azot-suboksid uzrokuje inaktivaciju vitamina B12, koji je kofaktor za metionin sintetazu. Posledično se ometa metabolizam folata i sinteza DNK je oštećena nakon duže primene azot-suboksida. Dugotrajna ili učestala upotreba azot-suboksida može dovesti do megaloblastičnih promena u koštanoj srži, mijeloneuropatije i subakutne kombinovane degeneracije kičmene moždine. Azot-suboksid se ne sme primenjivati bez pažljivog kliničkog i hematološkog praćenja. U takvim slučajevima treba potražiti savet od lekara specijalizovanom za hematologiju.

Hematološka procena treba da obuhvati procenu da li je došlo do megaloblastičnih promena u eritrocitima i hipersegmentacije neutrofila. Neurološka toksičnost se može pojaviti bez anemije ili makrocitoze, uz vrednostima vitamina B12 unutar normalnog raspona. Kod pacijenata sa nedijagnostikovanim subkliničkim nedostatkom vitamina B12, neurološka toksičnost se razvila nakon jednokratnog izlaganja azot-suboksidu tokom anestezije.

Uticaj na sintezu DNK je razlog zašto je u toku ispitivanja na životinjama uočen uticaj azot-suboksida na formiranje krvi i na oštećenje fetusa.

Azot-suboksid treba primenjivatiuz oprez kod pacijenata sa faktorima rizikom za nedostatak vitamina B12 ili folne kiseline, npr. kod pacijenata sa nedovoljnim unosom ili resorpcijom vitamina B12/folne kiseline ili genetskimporemećajem u ovom sistemu, kao i kod imunokompromitovanih pacijenata. Azot-suboksid se ne sme koristiti u toku dužeg vremenskog perioda, npr. za sedaciju u jedinicama intezivne nege. Nakon produžene upotrebe (više od 6h) ili ponovljene upotrebe, potrebno je primeniti supstitucionu terapiju ili nadoknadu vitamina B12/folne kiseline. Potrebno je sprovesti praćenje hematoloških parametara da bi se smanjio rizik od mogućih neželjenih dejstava.

Azot-suboksid u velikim koncentracijama (> 50%) može uticati na protektivne reflekse i nivo svesti. Koncentracije iznad 60-70% često uzrokuju gubitak svesti i povećava se rizik od oštećenja protektivnih refleksa.

Pedijatrijska populacija

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi azot-suboksida su isti u pedijatrijskoj populaciji kao i kod odraslih.

4 od 11

Kombinacije sa drugim lekovima

Azot-suboksid ima aditivni efekat na dejstvo drugih anestetika, inhaliranih ili/i primenjenih intravenski i/ili na aktivne supstance koje imaju dejstvo na centralni nervni sistem (npr. opijati, benzodiazepini ili drugi psihomimetici). Ove interakcije imaju jasno kliničko dejstvo, smanjujući potrebu za drugim lekovima koji se kombinuju sa azot-suboksidom. Kombinacija najčešće dovodi do manje kardiovaskularne i respiratorne depresije i poboljšava/ubrzava buđenje.

Azot-suboksid potencira dejstvo metotreksata na metabolizam folata.

Ostale interakcije

Azot-suboksid uzrokuje inaktivaciju vitamina B12 (kofaktor za metionin sintetazu) što utiče na metabolizam folne kiseline. Zbog toga je sinteza DNK oštećena nakon produžene upotrebe azot-suboksida. Ovi poremećaji mogu dovesti do megaloblastičnih promena u koštanoj srži i verovatno do polineuropatije i/ili subakutne kombinovane degeneracije kižmene moždine(videti odeljak 4.8).

Pedijatrijska populacija

Nisu poznate druge interakcije osim onih u odrasloj populaciji.

Trudnoća

Veliki broj podataka o trudnicama koje su bile izložene jednokratnoj primeni azot-suboksida tokom prvog trimestra (više od 1000 ishoda izloženosti) ne ukazuju na malformativnu toksičnost. Štaviše, nijedan slučaj fetalne ili neonatalne toksičnosti nije posebno povezan sa izloženosti azot-suboksidu tokom trudnoće. Zbog toga se azot-suboksid može koristiti tokom trudnoće ako je klinički potrebno.

U retkim slučajevima, azot-suboksid može izazvati depresiju disanja kod novorođenčeta. Kada se azot-suboksid primenjuje blizu termina za porođaj, novorođenčad treba pratiti zbog respiratorne depresije kao i drugih mogućih neželjenih dejstava (videti odeljke 4.4 i 4.8)

Nije primećen rizik od neželjenih dejstava na fetus kod žena koje su bile na radnom mestu izložene hroničnom udisanju azot-suboksida tokom trudnoće, u slučajevima kada se u prostorijama u kojima se azot-suboksid učestalo primenjuje sprovodi odgovarajuće izvlačenje/isisavanje gasova ili kada je postavljen ventilacioni sistem. U nedostatku odgovarajućeg sistema za izvlačenje/isisavanje gasova ili ventilacije, prijavljeno je povećanje broja spontanih pobačaja i malformacija. Ovi nalazi su upitni zbog metodoloških pristrasnosti i uslova izloženosti, a rizik nije primećen u naknadnim studijama kada je primenjen odgovarajući sistem za izvlačenje/isisavanje gasova ili ventilaciju (videti odeljak 4.4 u vezi sa potrebom za zadovoljavajućim sistemom za izvlačenje/isisavanje gasova ili ventilaciju).

Dojenje

Iako nema dostupnih podataka o izlučivanju azot-suboksida u majčino mleko, na osnovu njegove brzine eliminacije iz cirkulacije putem plućne razmene i slabe rastvorljivost u krvi i tkivu, značajno oralno unošenje od strane odojčeta putem majčinog mleka je malo verovatno. Prekid dojenja nije potreban nakon kratkotrajne upotrebe. Dakle, azot-suboksidse može primenjivatitokom perioda dojenja, ali ga ne treba primenjivati kada je samo dojenje u toku.

Plodnost

Nema dostupnih relevantnih podataka kod ljudi. Potencijalni efekat koji imaju kliničke doze azot-suboksida na plodnost nije poznat (videti odeljak 5.3).

Potencijalni rizik koji je povezan sa hroničnom izloženošću na radnom mestu ne može bit isključen (videti odeljak 4.4).

Azot-suboksid utiče i na kognitivne i na psihomotorne funkcije. Azot-suboksid se brzo eliminiše iz organizma nakon kratkog udaha i neželjena dejstva vezana za psihomotorne sposobnosti se obično javljaju 20 minuta nakonprekida primene, dok njegov uticaj na kognitivne sposobnosti ostaje i do nekoliko sati.

5 od 11

Kada se primenjuje samostalno, upravljanje vozilima i rukovanje složenim mašinama se ne preporučuje najmanje 30 minuta od prekida primene ili dok se pacijent ne vrati na pređašnje mentalno stanje, što će proceniti zdravstveni radnik.

Navedena neželjena dejstva su prikupljena iz dostupne naučne medicinske literature i postmarketinškog bezbednosnog praćenja.

Tabelarni prikaz neželjenih reakcija:

MedDRA klasifikacija sistema organaVeoma često (≥1/10)Često (≥1/100 do <1/10)Povremeno (≥1/1000 do <1/100)Retko (≥1/1000 0 do 1/1000)Veoma retko (<1/10000)Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)
Poremećaji krvi i limfnog sistema-----Leukopenija, megaloblastna anemija
Psihijatrijski poremećaji-Euforija---Psihoza, konfuzija, anksioznost, zavisnost
Poremećaji nervnog sistema-Vrtoglavic a, ošamućeno stOzbiljan zamor-ParaparezaGlavobolja, mijelopatija, neuropatija, subakutna degeneracija kičmene moždine generalizovani epileptički napadi
Poremećaji uha i labirinta--Osećaj pritiska u srednjem uhu---
Gastrointestinalni poremećaji-Nauzeja, povraćanjeNadimanje, povećan volumen gasova u crevima---
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene-Osećaj intoksikaci je----
Resporatorni, torakalni i medijastinalni poremećaji -----Respiratorna depresija

Kod suspektnog ili potvrđenog nedostatka vitamina B12 ili kada se jave simptomi koji ukazuju na uticaj na

6 od 11

metionin sintetazu, potrebno je primeniti supstitucionu terapiju vitamina B da bi se smanjio rizik od neželjenih dejstava/simptoma povezanih sa inhibicijom metionin sintetaze, kao što su leukopenija, megaloblastna anemija, mijelopatija i polineuropatija.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

fax: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Azot-suboksid treba uvek primenjivati u kombinaciji sa dovoljnom količinom kiseonika da bi se obezbedila adekvatna oksigenacija/saturacija. Oprema za primenu ne sme da dozvoli da koncentracija kiseonika padne ispod 21%.

Velike koncentracije azot-suboksida izazivaju nedostatak kiseonika (hipoksiju), koja može dovesti do gubitka svesti.

Ukoliko se javi hipoksemija kao rezultat velike koncentracije azot-suboksida, potrebno je smanjiti koncentraciju ili prekinuti primenu. Sadržaj kiseonika treba povećati i prilagoditi tako da se povrati adekvatna oksigenacija pacijenta.

Ukoliko se tokom primene azot-suboksida u koncentracijama za analgeziju kod pacijenta jave znaci smanjene budnosti, ne reaguje adekvatno kada mu se obraćate ili na drugi način pokazuje znake izražene sedacije, treba odmah prekinuti primenu. Pacijentu treba dati da udiše svež vazduh i/ili mu dati dodatno kiseonik ukoliko je potrebno.

Preporučuje se praćenje pulsoksimetrom sve dok pacijent ne povrati svest i više nije hipoksičan. Pacijent ne treba da ponovo prima azot-suboksid sve dok ne povrati svest u potpunosti.

Nakon izuzetno produžene inhalacione primene primećene su i reverzibilna neurološka toksičnost i megaloblastne promene koštane srži.

Pedijatrijska populacija

Rizik od predoziranja kod pedijatrijske populacije je isti kao kod odraslih.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Anestetici; ostali opšti anestetici ATC šifra: N01AX13

Dostupni podaci ukazuju da azot-suboksid ima direktno i indirektno dejstvo na transmisiju brojnih neurotransmitera u mozgu i kičmenoj moždini. Njegovo dejstvo na endorfinski sistem u CNS-u je verovatno jedan od više centralnih mehanizama koji dovode do analgetičkog dejstva. Istraživanja su, takođe, pokazala da azot-suboksid utiče na aktivnost noradrenalina u zadnjem rogu kičmene moždine i da u izvesnom obimu njegovo analgetičko dejstvo zavisi od spinalne inhibicije.

7 od 11

U koncentracijama od 15% v/v azot-suboksid ima dozno-zavisna dejstva na senzorne i kognitivne funkcije. Koncentracije koje prelaze 60-70% v/v dovode do nesvesnog stanja. Azot-suboksid ima dozno-zavisne analgetičke osobine koje su klinički primetne pri koncentracijama od oko 20% v/v azot-suboksida na kraju ekspirijuma.

Resorpcija

Azot-suboksid se primenjuje inhalaciono. Njegova resorpcija zavisi od gradijenta pritiska izmeđi inhaliranog gasa i krvi koja prolazi kroz ventiliranoalveolarno područje.

Distribucija

Distribucija u telesnim tkivima zavisi od perfuzije krvi i saturacije krvi azot-suboksidom. Koncentracije u drugim tkivima zavise od rastvorljivosti, koja je zavisna od koeficijenta distribucije za pojedina tkiva. Azot-suboksid ispoljava malu rastvorljivost u krvi i ostalim tkivima, što omogućava brzo potizanje ravnoteže između koncentracija azot-suboksida prilikom inspirijuma i na kraju ekspirijuma.

Eliminacija

Azot-suboksid je inertan i ne metaboliše se; izlučuje se putem alveolarne ventilacije i izdisanjem. Eliminacija u potpunosti zavisi od alveolarne ekskrecije i ventilacije. Vreme potrebno za eliminaciju nakon završetka primene azot-suboksida odgovara vremenu saturacije.

Pretklinički podaci dobijeni iz konvencionalnih ispitivanja bezbednosne farmakologije, toksičnosti ponovljenihdoza, genotoksičnosti i karcinogenog potencijala nisu otkrili da postoji poseban rizik za ljude. Pokazano je da produžena kontinuirana izloženost koncentracijiama 15-50% azot-suboksida indukuje pojavu neuropatije kod velikim ljiljaka (lat. Megachiroptera), svinja i majmuna.

Teratogena dejstva azot-suboksida su uočena kod pacova nakon hronične izloženosti nivoima većim od 500 ppm.

Gravidne ženke pacova, koje su bile izložene azot-suboksidu u koncentracijama 50-75% tokom 24 sata od 6. do 12. dana gestacije su pokazale veću incidencu pobačaja i fetalnih malformacija rebara i kičme. Studije na glodarima pokazale su postojanje štetnih dejstava na reproduktivne organe. Hronična izloženost koncentracijama azot-suboksida u tragovima (≤1%) negativno je uticala na plodnost kod mužjaka i ženki pacova (mali dozno zavisni trend malog povećanja resorpcije i smanjenja broja živorođenih mladunaca). Kod kunića i miševa nije opisano nikakavo dejstvo. Gore opisana neželjena dejstva primećena su prilikom primene velikih kontinuiranih doza koje nisu reprezentativne za kratkotrajnu kliničku primenu azot-suboksida kod ljudi.

6. FARMACEUTSKI PODACI

Lek ne sadrži pomoćne supstance.

Nema podataka o inkompatibilnosti.

5 godina od datuma punjenja za proizvod u originalnom pakovanju.

Lek se ne sme upotrebiti nakon isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju.

Boce bi trebalo čuvati van domašaja i vidokruga dece.

8 od 11

Azot-suboksid je nezapaljiv gas ali podržava gorenje (uključujući i neke materijale koji ne gore na vazduhu).

Veoma je opasan u kontaktu sa uljima, mastima i smolastim materijama i sa plastikom zbog rizika od spontanog gorenja gasa pod visokim pritiskom.

Potrebno je obratiti pažnju kod držanja, čuvanja i rukovanja boca sa lekom Medicinski diazotoksid koji se u njima nalazi kao tečnost pod pritiskom. Brzo otvaranje ventila može dovesti do nekontrolisanog izlaska gasa i njegovog ponovnog pretvaranja u tečnu fazu. Ova tečnost može uzrokovati opekotine u kontaktu sa kožom.

Boce sa lekom Medicinski diazotoksid potrebno je čuvati na temperaturi do 50°C, u vertikalnom položaju, na izdvojenom, dobro ventiliranom mestu, zaštićeno od direktnog uticaja sunca, izvora toplote i zapaljivih gasova, obezbeđeno od padanja i udaraca.

Boce koje sadrže različite vrste gasova treba čuvati odvojeno. Pune i prazne boce treba čuvati odvojeno.

U slučaju opasnosti od požara sklonite se na bezbedno mesto.

Lek Medicinski diazotoksid se razlaže iznad 400°C i brzina razlaganja povećava se sa povećanjem temperature.

Eksploziono razlaganje se dešava na temperaturi od 650°C na nivou atmosferskog pritiska. Čuvati u skladu sa nacionalnim propisima za čuvanje i skladištenje boca za gas.

Važno upozorenje!

Samo sudovi pod pritiskom koji su originalno punjeni od strane navedenog proizvođača sadrže lek Medicinski diazotoksid. U medicinske svrhe se sme koristiti samo ovo originalno punjenje.

Zloupotreba sudova pod pritiskom, punjenje od strane korisnika kao i pretakanje u druge sudove nije dozvoljeno.

Medicinski diazotoksid, medicinski gas, delimično tečni, 1 x 7,5 kg, (100% v/v):

Unutrašnje pakovanje leka je boca za gas od 7,5 kg. Boce su čelične (telo je obojeno belo u donjem delu, svetlo plavo u gornjem delu) i opremljene su sa zavrtnjima on/off od mesinga.

Medicinski diazotoksid, medicinski gas,delimično tečni, 1 x 30 kg, (100% v/v):

Unutrašnje pakovanje leka je boca za gas od 30 kg. Boce su čelične (telo je obojeno belo u donjem delu, svetlo plavo u gornjem delu) i opremljene su sa zavrtnjima on/off od mesinga.

Uputstvo za rukovanje

Manipulacija/rukovanje medicinskim gasovima (komprimovanim i tečnim) dozvoljeno je samo za to obučenom osoblju. Lica koja neposredno vrše manipulaciju/rukovanje moraju imati položeni ispit i odobrenje za rukovanje sudovima pod pritiskom, saglasno nacionalnim propisima koji se odnose na ovu oblast.

SPECIJALNA UPOZORENJA

Rukovanje

Sprečiti ulazak vode u rezervoar gasa, koristiti samo opremu koja je predviđena za ovaj proizvod i koja odgovara predviđenom pritisku i temperaturi. U slučaju sumnje konsultovati isporučioca gasa. Pridržavati se uputstva za bezbedan rad i upotrebu.

Mere predostrožnosti za lice koje rukuje bocama

9 od 11

U dodiru sa kožom ili sluzokožom može uzrokovati pojavu promrzlina ili hladnih opekotina koje su praćene lokalnim bolom i daju osećaj toplote zbog procesa smrzavanja. Na mestima smrznutih tkiva ne oseća se bol, ona su voskastog izgleda i bledožute boje.

Potapanjem smrznutog tkiva u vodu moguće je da se javi intenzivan bol. Ukoliko je zahvaćena površina velika može doći do šoka. U težim stanjima potrebno je olabaviti odeću kako bi se uspostavila cirkulacija krvi i potrebno je zatražiti pomoć u bolnici. Izbegavati direktno grejanje, ali je moguće zahvaćeni deo staviti u mlaku vodu. Da bi se zaštitilo oštećeno tkivo od infekcije i daljeg razaranja potrebno je prekriti ga sterilnom gazom, i u svakom slučaju ne dozvoliti da se suprimira cirkulacija. Alkohol i cigarete ne bi trebalo koristiti.

U slučaju neželjenog oslobađanja, isprazniti prostor. Koristiti zaštitnu odeću. Pri pristupanju na ugroženo područje koristiti aparat za disanje ako nije dokazano da je atmosfera bezbedna. Obezbediti adekvatnu ventilaciju. Odstraniti izvore paljenja.

Mere predostrožnosti za okolinu

Pokušati zaustaviti isticanje gasa, sprečiti ulazak u kanalizaciju, podrume, radne kanale ili na druga mesta na kojima bi skupljanje moglo biti opasno. Dobro provetravati prostoriju.

Mere za suzbijanje požara

Potpomaže sagorevanje. Uticaj vatre može izazvati pucanje/eksploziju boce za gas. Termičko razlaganje može dovesti do oslobađanja otrovnih materija, kao što su azot-monoksid i azot-dioksid. Pri suzbijanju požara mogu sekoristiti sva poznata sredstva.

Specijalni postupci

Ako je moguće, zaustaviti isticanje gasa; odstraniti rezervoar ili ga hladiti vodom iz zaklonjenog položaja. Za vatrogasce: U zatvorenim prostorijama koristiti aparat za disanje i zaštitna odela.

Transport

Lek Medicinski diazotoksid je potrebno transportovati u vozilima čiji je prostor za utovar odvojen od kabine vozača.

Vozač mora biti svestan mogućih opasnosti pri transportu tereta i mora znati šta treba da radi u slučaju nesreće.

Posude - boce za gas je neophodno osigurati pre transporta. Potrebno je obezbediti odgovarajuću ventilaciju. U vozilu i pored vozila zabranjeno je pušenje.

Prilikom transporta, cilindrične boce sa azot-suboksidom mogu biti položene horizontalno, ali je neophodno obezbediti čvrstim vezama krajeve kako bi se sprečilo kotrljanje.

Prilikom upućivanja na rad sa azot-suboksidom voditi računa o riziku povećanja koncentracije azot-suboksida i striktno primenjivati sve nacionalne i lokalne propise.

Pre korišćenja proizvoda u nekom novom procesu ili eksperimentu, neophodno je pažljivo ispitati podnošljivost materijala i zahteve za sigurnost.

Dokumenta

Lek Medicinski diazotoksid je gas (azot-suboksid, gas smejavac) koji se primenjuje inhalaciono. To je bezbojan gas, slatkastog mirisa i ukusa. Dostavlja se u bocama (cilindrima) za gas koje na sebi imaju ventil kojim se reguliše protok gasa. Boce za gas sadrže čisti azot-suboksid, pod visokim pritiskom u delimično tečnomstanju.

Dejstva leka Medicinski diazotoksid

Lek Medicinski diazotoksid ima anestetičko dejstvo (uspavljujući efekat) i kada ga udahnete, postaćete opuštenii umorni, što vas može uspavati-anestezirati.

Lek Medicinski diazotoksid ima analgetičko dejstvo, smanjuje osećaj bola i povećava prag osetljivosti za bol.

Lek Medicinski diazotoksid takođe ima i opuštajuće i blago smirujuće dejstvo. Ova dejstva su rezultat dejstva leka Medicinski diazotoksid na brojne hemijske supstance, takozvane neurotransmitere, koji deluju kao signalne supstance koje prenose informacijeunutar Vašegnervnogsistema.

Čemu je Medicinski diazotoksid namenjen?

Lek Medicinski diazotoksid se koristi kod svih uzrasnih grupa kao anestetik u hirurgiji, ili kada je potrebo smanjenje bola/smirenje gde se želi postići brz nastanak i povlačenje analgetičkog/smirujućeg dejstva u kratkotrajnim interventnim procedurama praćenim bolom blagog do umerenog inteziteta.

Lek Medicinski diazotoksid će Vam biti primenjen samo u bolničkim ili kliničkim uslovima i uz nadzor zdravstvenog radnika. Molimo Vas da upoznate zdravstvenog radnika o eventualnim zdravstvenim problemima koje imate.

LekMedicinski diazotoksid ne smete primenjivati:

Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6).

Udisanje leka Medicinski diazotoksid može da prouzrokuje stvoranje mehurića gasa i ispuni gasom zatvorene prostore što dovodi do njihovog širenja i izazivanja oštećenja. Prema tome, ne koristite lek Medicinski diazotoksid ukoliko:

- Imate vazduh u plućnojili srčanoj ovojnici, npr usled bolesti ili povrede, težak oblik emfizema npr usled pušenja, imate mehurićeispunjenevazduhomili gasom u Vašem telu.

- Nedavno ste ronili sa opremom za ronjenje i možda ste pod rizikom od pojave dekompresione bolesti.

- Nedavno ste bili povezani sa uređajem koji preuzima ulogu srca i pluća. - Nedavno ste imali ozbiljnu povredu glave.

- Ukoliko ste nedavno primiliinjekciju gasa u očnu jabičicu zbog poremećaja oka. Povećani pritisak u očima može izazvati slepilo.

- Ukoliko imate veliku nadutoststomakausled prisustva gasa.

Ukoliko imate srčanu insuficijenciju ili teško oštećenje funkcije srca (npr nakon kardiohirurgije). Lek Medicinski diazotoksid može dodatno oslabiti srčanu funkciju.

Ukoliko imate povišen pritisak u mozgu koji može dovesti do konfuzije (zbunjenosti) ili stanja izmenjene svesti. Lek Medicinskidiazotoksid može uzrokovati dodatnopovećanje pritiska u mozgu.

Ukoliko imate smanjen nivo svesti ili sposobnost da sarađujete i pratite uputstva kada se primenjuje azot-suboksid. Azot-suboksid može da inhibira zaštitne reflekse.

Ukoliko vam je utvrđen, ali nije lečen nedostatak vitamina B12 ili folne kiseline ili utvrđen genetski poremećaj u enzimskom sistemu koji je uključen u metabolizam ovih vitamina, s obzirom da upotreba azot-suboksida može dodatnoda poveća nedostatak.

Povrede lica i vilice, kada je korišćenje maske koja ide na lice otežano ili rizično.

2 od 11

Upozorenja i mere opreza

Razgovarajte sa svojimlekarom ili medicinskom sestrompre nego što primite Lek Medicinski diazotoksid: Oštećenje funkcije srca

S obzirom na blago relaksirajući efekat azot-suboksida na srčani mišić, može dodatno uticati na funkciju srca.

Problemi sa ušima

Kao što je zapaljenjeuha, jer lek Medicinski diazotoksid može povećati pritisak u srednjem uhu.

Imate ili ste imali istorijat zloupotrebe lekova, s obzirom da postoji povećan rizik od razvijanja zavisnosti od azot-suboksida ukoliko se ponovljeno primenjuje. Vaš lekar će odlučiti da li je lečenje lekom Medicinski diazotoksid moguće u Vašem slučaju.

Nedostatak vitamina

Ukoliko se sumnja da kod Vas postoji nedostatak vitamina B12 ili folne kiseline, jer lek Medicinski diazotoksid može pogoršati simptome koje uzrokuje nedostatak vitamina B12 i folne kiseline.

Vaš lekar će odlučiti da li je primena leka Medicinski diazotoksidpogodna za Vas.

Ponovljena ili produžena primena azot-suboksida može da poveća rizik od nedostatka vitamina B12, što može dovesti do oštećenja koštane srži ili nervnog sistema. Vaš lekar može da Vas uputi na kontrolne laboratorijske analize krvi pre i nakon lečenja kako bi se procenile posledice mogućeg nedostatka vitamina B12.

Drugi lekovi i lek Medicinski diazotoksid

Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.

Metotreksat (lek za lečenje, npr. reumatoidnog artritisa). Primena leka Medicinski diazotoksid sa metotreksatom možeimati uticaj na broj vaših krvnih ćelija.

Ukoliko uzimate druge lekove koji deluju na mozak ili moždane funkcije npr. benzodiazepine (lekovi za smirenje) ili lekove slične morfinu, morate obavestiti Vašeg lekara o ovome. Lek Medicinski diazotoksid može pojačati dejstvo ovih lekova. Lek Medicinski diazotoksid u kombinaciji sa drugim lekovima koji deluju na centralni nervni sistem, pojačava dejstvo ovih lekova.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili medicinskojsestri za savet prenego štoprimite ovajlek.

Lek Medicinski diazotoksid se može primenjivati tokom trudnoće ukoliko lekar smatra da postoji klinička opravdanost. Takođe se može koristiti tokom porođaja. Ukoliko se koristi blizu termina za porođaj, novorođenčad treba pratiti zbog teškoća u disanju (respiratorne depresije) kao i drugih mogućih neželjenih dejstava.

Lek Medicinski diazotoksid se može primenjivati tokom perioda dojenja, ali se ne sme korisiti u toku samog čina dojenja.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Ukoliko je kod Vas primenjen lek Medicinski diazotoksid u kombinaciji sa kiseonikom, bez primene drugih lekova, iz bezbednosnih razloga, trebalo bi da izbegavate upravljanje vozilima, rukovanje mašinama ili obavljanje komplikovanih radnji dok se potpuno ne oporavite (najmanje 30 minuta nakon prekida primene ovog leka).

Vaš lekar će utvrditi da li ste u stanju da bezbedno upravljate vozilima i rukujete mašinama.

3 od 11

Lek Medicinski diazotoksid se uvek primenjuje u prisustvu medicinskog osoblja, koje će odrediti dozu koju ćete primiti. Tokom inhalacije gasa obavezno pratite uputstva data od strane medicinskog osoblja.

Tokom čitavog perioda primene leka Medicinski diazotoksid, Vaše stanje i primena leka će biti praćeno kako bi se osigurala bezbedna primena leka.

Lek Medicinski diazotoksid se primenjuje inhalaciono, putem maske koja se stavlja na lice ili na nos. Lek Medicinski diazotoksid ćete sami udahnuti (spontano disanje) ili će Vaše disanje biti potpomognuto resporatorom/ventilatorom, kao u anesteziji. Primenjuje se kao smeša gasa sa kiseonikom i lekar će osigurati da je koncentracija kiseonika dovoljno velika da bi se izbegaonedostatak kiseonika.

Opšta anestezija

Kada se koristi u opštoj anesteziji, lek Medicinski diazotoksid se primenjuje u kombinaciji sa drugim anesteticima i o koncentraciji koja je potrebna da bi se ostvario anestetički efekat odlučuje lekar.

Analgezija(ublažavanje bolova) isedacija

Kada se koristi za ublažavanje bolova ili opuštajuće i smirujuće dejstvo, za brzi početak i brz prestanak dejstva, lek Medicinski diazotoksid je potrebno inhalirati tokom čitavog trajanja postupka ili onoliko dugo koliko je potrebno da ostvaruje svoje dejstvo.

Primena kod dece

Lekar će odlučiti koja je adekvatna doza i Vaše dete će biti pažljivo praćeno zbog potencijalnog rizika od gubitka svesti i gubitka zaštitnih releksa (kao što je refleks povraćanja) pri većim dozama.

Ako ste primiliviše leka Medicinski diazotoksid nego što treba

Uvek se pridržavajte instrukcija medicinskog osoblja kada udišete lek Medicinski diazotoksid.

Ukoliko smatrate da ste primili više leka Medicinskog diazotoksida i imate kratak dah (premala vrednost kiseonika u Vašoj krvi), ili ne reagujete adekvatno, prestanite da primenjujete lek Medicinski diazotoksid i obratite se lekaru ili medicinskoj sestri.

U zavisnosti od okolnosti, dobićete instrukcije da udišete svež vazduh, ili će Vam dodatno biti dat kiseonik. Vrednost kiseonika u Vašoj krvi biće konstanto praćena pomoću tzv. pulsoksimetra.

Mere opreza

Pušenje i otvoren plamen su apsolutno zabranjeni u prostorijama gde se primenjuje lek Medicinski diazotoksid.

Lek Medicinski diazotoksid se primenjuje isključivo u medicinske svrhe.

Pogledajte takođe upustva za čuvanje i rukovanje bocama (videti odeljak 5).

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek) Vrtoglavica, ošamućenost, euforija (osećaj preterane sreće),

mučnina i povraćanje,

osećaj intoksikacije (osećaj opijenosti).

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

Osećaj pritiska u srednjem uhu, koji predstavlja posledicu dejstva leka Medicinski diazotoksid na povećanje pritiska u srednjem uhu.

4 od 11

Nadimanje stomaka, usled toga što lek Medicinski diazotoksid polako povećava zapreminu gasa u Vašim crevima.

Ozbiljan zamor.

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek) Parapareza (delimična ili nepotpuna obostrana oduzetost udova, najčešće donjih udova).

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

Simptomi koji se javljaju usled dejstva leka Medicinski diazotoksid na količinu vitamina B12 u organizmu: smanjenjem broja belih krvnih ćelija (leukopenija), megaloblastna anemija (specifična vrsta anemije)

Ukoliko lekar posumnja na nedostatak vitamina B12, možda će Vam biti propisana terapija vitaminom B, kako biste umanjili rizik od ovih neželjenih dejstava.

Psihijatrijski poremećaji: psihoza, konfuzija (zbunjenost), anksioznost (uznemirenost), zavisnost, Glavobolja,

Mijelopatija (oštećenje kičmene moždine), Neuropatija (oštećenje nerava),

Subakutna degeneracija kičmene moždine, Generalizovani epileptički napadi,

Depresija disanja (plitko i sporo disanje).

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati van domašaja ividokruga dece.

Nesmetekoristitilek Medicinski diazotoksidposle isteka roka upotrebe naznačenogna boci nakon“Važido:”. Datumisteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Uslovi čuvanja

Azot-suboksid je nezapaljiv gas, ali podržava gorenje (uključujući i neke materijale koji ne gore na vazduhu).

Veoma je opasan u kontaktu sa uljima, mastima i smolastim materijama, kao i sa plastikom zbog rizika od spontanog gorenja gasa pod visokim pritiskom.

Potrebno je obratiti pažnju kod držanja, čuvanja i rukovanja boca sa lekom Medicinski diazotoksid koji se u njima nalazi kao tečnost pod pritiskom. Brzo otvaranje ventila može dovesti do nekontrolisanog izlaska gasa i njegovog ponovnog pretvaranja u tečnu fazu. Ova tečnost može uzrokovati opekotine u kontaktu sa kožom.

5 od 11

Boce sa lekom Medicinski diazotoksid potrebno je čuvati na temperaturi do 50°C, u vertikalnom položaju, na izdvojenom, dobro ventiliranom mestu, zaštićeno od direktnog uticaja sunca, izvora toplote i zapaljivih gasova, obezbeđeno od padanja i udaraca.

Boce koje sadrže različite vrste gasova treba čuvati odvojeno. Pune i prazne boce treba čuvati odvojeno.

U slučaju opasnosti od požara sklonite se na bezbedno mesto.

Lek Medicinski diazotoksid se razlaže iznad 400°C i brzina razlaganja povećava se sa povećanjem temperature. Eksploziono razlaganje se dešava na temperaturi od 650°C na nivou atmosferskog pritiska. Čuvati u skladu sa nacionalnim propisima za čuvanje i skladištenje boca za gas.

Važno upozorenje!

Samo sudovi pod pritiskom koji su originalno punjeni od strane navedenog proizvođača sadrže lek Medicinski diazotoksid. U medicinske svrhe se sme koristiti samo ovo originalno punjenje.

Zloupotreba sudova pod pritiskom, punjenje od strane korisnika kao i pretakanje u druge sudove nije dozvoljeno.

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Medicinski diazotoksid

Aktivna supstanca jeazot-suboksid. Lek sadrži 100% v/v azot-suboksida.

Lek ne sadrži pomoćne supstance.

Kako izgleda lek Medicinski diazotoksid i sadržaj pakovanja

Medicinski gas, delimično tečni.

Medicinski diazotoksid, medicinski gas,delimično tečni, 1 x 7,5 kg, (100% v/v):

Unutrašnje pakovanje leka je boca za gas od 7,5 kg. Boce su čelične (telo je obojeno belo u donjem delu, svetlo plavo u gornjem delu) i opremljene su sa zavrtnjima on/off od mesinga.

Medicinski diazotoksid, medicinski gas,delimično tečni, 1 x 30 kg, (100% v/v):

Unutrašnje pakovanje leka je boca za gas od 30 kg. Boce su čelične (telo je obojeno belo u donjem delu, svetlo plavo u gornjem delu) i opremljene su sa zavrtnjima on/off od mesinga.

Nosilac dozvole i proizvođač:

Nosilac dozvole:

LINDE GAS SRBIJA INDUSTRIJA GASOVA AD BEČEJ Petrovoselski put 143, Bečej

Proizvođač:

LINDE GAS HUNGARY CO. LTD., Carl von Linde ut 1, Repcelak, Mađarska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno:

Oktobar, 2021.

6 od 11

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

Broj i datum dozvole:

Medicinski diazotoksid, medicinski gas,delimično tečni, 7,5 kg, (100% v/v): 515-01-02017-21-001 od 22.10.2021.

Medicinski diazotoksid, medicinski gas,delimično tečni, 30kg, (100% v/v): 515-01-02018-21-001 od 22.10.2021.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:

KLINIČKIPODACI

Terapijske indikacije

Lek Medicinski diazotoksid se koristi:

- kao inhalacioni anestetik u kombinaciji sa drugim opštim anesteticima (inhalacionim ili intravenskim)

- u kratkotrajnim interventnim procedurama praćenim bolom blagog do umerenog inteziteta, gde se želi postići brz nastanak i povlačenje analgetičkog dejstva.

Lek Medicinski diazotoksid je indikovan za primenu kod pacijenata svih uzrasta.

Doziranje i način primene

Osoblje koje primenjuje azot-suboksid mora proći adekvatnu obuku sa dovoljno prakse u primeni ovog leka. Azot-suboksid se sme primenjivati samo ukoliko je dostupna adekvatna oprema koja, ukoliko je potrebno, brzo obezbeđuje prohodnost disajnih puteva i omogućava hitnu kardiopulmonalnu reanimaciju.

Doziranje

Opšta anestezija

Kada se koristi u opštoj anesteziji, azot-suboksid se obično primenjuje u koncentraciji između 35 i 75% v/v, u smeši sa kiseonikom i ukoliko je potrebno drugim anesteticima.

Azot-suboksid, primenjen samostalno, obično nije dovoljno potentan da dovede do hirurške anestezije, pa ga za opštu anesteziju treba kombinovati sa drugim anesteticima.

Azot-suboksid ima aditivni efekat kada se kombinuje sa većinom ostalih anestetika (videti odeljak „Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija” u Sažetku karakteristika leka). Azot-suboksid se često koristi u kombinaciji sa kiseonikom u sastavu koji može sadržati jedan deo kiseonika i dva dela azot-suboksida, stvarajući na taj način smešu koja sadrži oko 33% kiseonika i oko 66% azot-suboksida.

Kada se primenjuje samostalno, dejstvo azot-suboksida ne zavisi od uzrasta pacijenta, ali kada se azot-suboksid meša sa ostalim anesteticima, smeša obično ima jače dejstvo na starije pacijente u poređenju sa mlađim. Kod starijih pacijenata može se primetiti izraženiji efekat, pri čemu se relativni efekat redukcije vrednosti minimalne alveolarne koncentracije (MAC) povećava nakon uzrasta od oko 40-45 godina.

7 od 11

Analgezija, svesna sedacija

Azot-suboksid ima analgetičko i sedativno dejstvo.

Kada se primenjuje samostalno, koncentracije azot-suboksida od 30 do 60 % v/v ispoljavaju dozno zavisnu analgeziju i sedaciju.

Azot-suboksid u koncentracijama do 50-60% ublažava bol, izaziva sedaciju i smanjuje uznemirenost, ali obično nema uticaja na nivo svesti ili sposobnost pacijenta da odgovori na obraćanje.

Azot-suboksid treba koristiti sve vreme trajanja procedure ili koliko god je potrebno da se postigne analgetičko dejstvo.

Disanje, cirkulacija i protektivni refleksi su normalno očuvani pri primeni navedenih koncentracija (videti odeljak „Predoziranje” u Sažetku karakteristika leka).

Azot-suboksid ne treba primenjivati u koncentracijama većim od 70-75 % v/v, kako bi se osigurala bezbedna frakcija kiseonika u mešavini.

Kod pacijenata sa kompromitovanom oksigenacijom, može biti potreban udeo kiseonika veći od 30% v/v. Azot-suboksid se može primenjivati do 6 sati bez praćenja vrednosti hematoloških parametara kod pacijenata koji nemaju faktore rizika (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).

Pedijatrijska populacija

Nema razlike u preporukama za doziranje za pedijatrijsku populaciju.

Azot-suboksid se može koristiti za ublažavanje bolova u hirurškim procedurama i kao deo opšte anestezije. Efekti se povećavaju sa primenjenom dozom i deca mogu izgubiti svest, a takođe i zaštitne reflekse prilikom primene većih doza. Refleks povraćanja može stoga biti ugrožen prilikom primene većih koncentracija. Lekar treba da utvrdi da li je primenjena odgovarajuća doza i da li je obezbeđen nadzor. Konbinacija sa drugim sedativnim i/ili analgetskim lekovima pojačava sedativni efekat i povećava rizik od depresije refleksa.

Način primene

Za podatke o posebnim merama oprezza koje je potrebno primeniti pre rukovanja ili primene leka, videti odeljak „Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)” (videti odeljak „Priroda i sadržaj pakovanja”).

Azot-suboksid se primenjuje inhalaciono (spontanim udisanjem od strane pacijenta ili kontrolisanom vetilacijom).

Azot-suboksid treba primenjivati u kombinaciji sa kiseonikom, koristeći posebnu opremu koja obezbeđuje dostavu mešavine azot-suboksida i kiseonika. Ova oprema treba da ima sistem praćenja koncentracije kiseonika i alarm koji prevenira primenu hipoksične mešavine gasova (FiO2 < 21 % v/v).

Kada se koristi za anesteziju, azot-suboksid se primenjuje putem specijalne opreme gde izdahnuti gas recirkuliše i ponovo se udiše (kružni sistem sa ponovnim korišćenjem gasa (engl. a circular system with rebreathing)).

Azot-suboksid treba primenjivati samo u prostorijama sa adekvatnom ventilacijom i/ili opremom za ekstrakciju gasova u cilju sprečavanja stvaranja velikih koncentracija azot-suboksida u vazduhu. Kvalitet vazduha u takvim prostorijama mora biti u skladu sa nacionalnim propisima, a izloženost azot-suboksidu na radnom mestu mora biti ispod nacionalno utvrđenih higijenskih limita (videti odeljak „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka” u Sažetku karakteristika leka).

8 od 11

FARMACEUTSKI PODACI

Lista pomoćnih supstanci

Lek ne sadrži pomoćne supstance.

Inkompatibilnost

Nema podataka o inkompatibilnosti.

Rok upotrebe

5 godina od datuma punjenja za proizvod u originalnom pakovanju.

Lek se ne sme upotrebiti nakon isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju.

Posebne mere opreza pri čuvanju

Boce bi trebalo čuvati van domašaja i vidokruga dece.

Azot-suboksid je nezapaljiv gas ali podržava gorenje (uključujući i neke materijale koji ne gore na vazduhu).

Veoma je opasan u kontaktu sa uljima, mastima i smolastim materijama i sa plastikom zbog rizika od spontanog gorenja gasa pod visokim pritiskom.

Potrebno je obratiti pažnju kod držanja, čuvanja i rukovanja boca sa lekom Medicinski diazotoksid koji se u njima nalazi kao tečnost pod pritiskom. Brzo otvaranje ventila može dovesti do nekontrolisanog izlaska gasa i njegovog ponovnog pretvaranja u tečnu fazu. Ova tečnost može uzrokovati opekotine u kontaktu sa kožom.

Boce sa lekom Medicinski diazotoksid potrebno je čuvati na temperaturi do 50°C, u vertikalnom položaju, na izdvojenom, dobro ventiliranom mestu, zaštićeno od direktnog uticaja sunca, izvora toplote i zapaljivih gasova, obezbeđeno od padanja i udaraca.

Boce koje sadrže različite vrste gasova treba čuvati odvojeno. Pune i prazne boce treba čuvati odvojeno.

U slučaju opasnosti od požara sklonite se na bezbedno mesto.

Lek Medicinski diazotoksid se razlaže iznad 400°C i brzina razlaganja povećava se sa povećanjem temperature.

Eksploziono razlaganje se dešava na temperaturi od 650°C na nivou atmosferskog pritiska. Čuvati u skladu sa nacionalnim propisima za čuvanje i skladištenje boca za gas.

Važno upozorenje!

Samo sudovi pod pritiskom koji su originalno punjeni od strane navedenog proizvođača sadrže lek Medicinski diazotoksid. U medicinske svrhe se sme koristiti samo ovo originalno punjenje.

Zloupotreba sudova pod pritiskom, punjenje od strane korisnika kao i pretakanje u druge sudove nije dozvoljeno.

Priroda i sadržaj pakovanja

Medicinski diazotoksid, medicinski gas, delimično tečni, 1 x 7,5 kg,(100% v/v):

Unutrašnje pakovanje leka je boca za gas od 7,5 kg. Boce su čelične (telo je obojeno belo u donjem delu, svetlo plavo u gornjem delu) i opremljene su sa zavrtnjima on/off od mesinga.

Medicinski diazotoksid, medicinski gas, delimično tečni, 1 x 30 kg, (100% v/v):

Unutrašnje pakovanje leka je boca za gas od 30 kg. Boce su čelične (telo je obojeno belo u donjem delu, svetlo plavo u gornjem delu) i opremljene su sa zavrtnjima on/off od mesinga.

9 od 11

Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Uputstvo za rukovanje

Manipulacija/rukovanje medicinskim gasovima (komprimovanim i tečnim) dozvoljeno je samo za to obučenom osoblju. Lica koja neposredno vrše manipulaciju/rukovanje moraju imati položeni ispit i odobrenje za rukovanje sudovima pod pritiskom, saglasno nacionalnim propisima koji se odnose na ovu oblast.

SPECIJALNA UPOZORENJA

Rukovanje

Sprečiti ulazak vode u rezervoar gasa, koristiti samo opremu koja je predviđena za ovaj proizvod i koja odgovara predviđenom pritisku i temperaturi. U slučaju sumnje konsultovati isporučioca gasa. Pridržavati se uputstva za bezbedan rad i upotrebu.

Mere predostrožnosti za lice koje rukuje bocama

U dodiru sa kožom ili sluzokožom može uzrokovati pojavu promrzlina ili hladnih opekotina koje su praćene lokalnim bolom i daju osećaj toplote zbog procesa smrzavanja. Na mestima smrznutih tkiva ne oseća se bol, ona su voskastog izgleda i bledožute boje.

Potapanjem smrznutog tkiva u vodu moguće je da se javi intenzivan bol. Ukoliko je zahvaćena površina velika može doći do šoka. U težim stanjima potrebno je olabaviti odeću kako bi se uspostavila cirkulacija krvi i potrebno je zatražiti pomoć u bolnici. Izbegavati direktno grejanje, ali je moguće zahvaćeni deo staviti u mlaku vodu. Da bi se zaštitilo oštećeno tkivo od infekcije i daljeg razaranja potrebno je prekriti ga sterilnom gazom, i u svakom slučaju ne dozvoliti da se suprimira cirkulacija. Alkohol i cigarete ne bi trebalo koristiti.

U slučaju neželjenog oslobađanja, isprazniti prostor. Koristiti zaštitnu odeću. Pri pristupanju na ugroženo područje koristiti aparat za disanje ako nije dokazano da je atmosfera bezbedna. Obezbediti adekvatnu ventilaciju. Odstraniti izvore paljenja.

Mere predostrožnosti za okolinu

Pokušati zaustaviti isticanje gasa, sprečiti ulazak u kanalizaciju, podrume, radne kanale ili na druga mesta na kojima bi skupljanje moglo biti opasno. Dobro provetravati prostoriju.

Mere za suzbijanje požara

Potpomaže sagorevanje. Uticaj vatre može izazvati pucanje/eksploziju boce za gas. Termičko razlaganje može dovesti do oslobađanja otrovnih materija, kao što su azot-monoksid i azot-dioksid. Pri suzbijanju požara mogu se koristiti sva poznata sredstva.

Specijalni postupci

Ako je moguće, zaustaviti isticanje gasa; odstraniti rezervoar ili ga hladiti vodom iz zaklonjenog položaja. Za vatrogasce: U zatvorenim prostorijama koristiti aparat za disanje i zaštitna odela.

Transport

Lek Medicinski diazotoksid je potrebno transportovati u vozilima čiji je prostor za utovar odvojen od kabine vozača.

Vozač mora biti svestan mogućih opasnosti pri transportu tereta i mora znati šta treba da radi u slučaju nesreće.

Posude - boce za gas je neophodno osigurati pre transporta. Potrebno je obezbediti odgovarajuću ventilaciju. U vozilu i pored vozila zabranjeno je pušenje.

Prilikom transporta, cilindrične boce sa azot-suboksidom mogu biti položene horizontalno, ali je neophodno obezbediti čvrstim vezama krajeve kako bi se sprečilo kotrljanje.

10 od 11

Prilikom upućivanja na rad sa azot-suboksidom voditi računa o riziku povećanja koncentracije azot-suboksida i striktno primenjivati sve nacionalne i lokalne propise.

Pre korišćenja proizvoda u nekom novom procesu ili eksperimentu, neophodno je pažljivo ispitati podnošljivost materijala i zahteve za sigurnost.

11 od 11

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info