Simptomatska terapija prehlade, rinitisa, rinofaringitisa i stanja sličnih gripu kod odraslih i adolescenata (15 godina i stariji) koja su praćena sledećim simptomima:
Doziranje
Ovaj farmaceutski oblik je namenjen isključivo odraslima i deci starijoj od 15 godina. Za odrasle i decu stariju od 15 godina, doziranje je dato u sledećoj tabeli:
Telesna masa | Doza po primeni | Interval između | Maksimalna dnevna |
Odrasli i deca | 1 film tableta | 4 sata | 4 film tablete |
Maksimalna doza od 4 film tablete u toku 24 sata se ne sme prekoračiti. Pacijenti sa insuficijencijom bubrega
U slučaju insuficijencije bubrega i osim ukoliko lekar nije drugačije savetovao, preporučuje se da se doza smanji i da se minimalni interval između dve doze poveća, kao što je navedeno u sledećoj tabeli:
Klirens kreatinina | Interval primene |
≥50 mL/min | 4 sata |
10–50 mL/min | 6 sati |
<10 mL/min | 8 sati |
Ukupna doza paracetamola ne treba da pređe 3 g dnevno.
Pacijenti sa insuficijencijom jetre
Kod pacijenata sa aktivnom ili kompenzovanom hroničnom bolešću jetre, posebno kod onih sa hepatocelularnom insuficijencijom, hroničnim alkoholizmom, hroničnom pothranjenošću (smanjenim rezervama hepatičnog glutationa) i dehidratacijom, doza paracetamola ne treba da pređe 3 g dnevno.
Posebne kliničke situacije
Treba primeniti najmanju moguću efektivnu dnevnu dozu paracetamola, vodeći računa da se ne prekorači 60 mg/kg/dan (do maksimalnih 3 g dnevno) u sledećim uslovima:
Maksimalne preporučene doze
Način primene
Oralna upotreba.
Film tablete treba progutati cele sa dovoljnom količinom tečnosti (npr. voda, mleko, voćni sok).
Uzimajući u obzir da se tokom primene ovog leka može javiti pospanost, preporučuje se da se sa terapijom počne uveče.
Učestalost primene
Jedna film tableta po potrebi nakon najmanje 4 sata, pri čemu ne sme da se prekorači maksimalna doza od 4 film tablete dnevno.
Trajanje terapije
Ukoliko simptomi povišene telesne temperature i bola potraju duže od 3 dana ili se ne povuku nakon 5 dana terapije, treba razmotriti drugi način lečenja.
Preosetljivost na aktivne supstance ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka navedenih u odeljku 6.1. Deca mlađa od 15 godina.
Zbog prisustva paracetamola:
Zbog prisustva hlorfenamin-maleata:
U slučaju visoke ili dugotrajne povišene telesne temperature, ukoliko se jave znaci superinfekcije ili simptomi potraju duže od 5 dana, potrebno je ponovo razmotriti terapiju.
Da biste izbegli rizik od predoziranja:
Ovaj lek sadrži azo boju carmoisine (azorubin) aluminijum lak (E122) koja može da izazove alergijske reakcije.
Povezano sa prisustvom paracetamola
Paracetamol treba primenjivati sa oprezom u slučaju:
Veoma retko su prijavljeni slučajevi ozbiljnih reakcija na koži. Pacijente treba informisati o ranim znacima ovih ozbiljnih reakcija na koži i pojavi osipa na koži ili bilo kojih drugih znakova preosetljivosti koji mogu da dovedu do prekida terapije.
Povezano sa prisustvom hlorfenamin-maleata
Ovaj lek treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata (posebno starijih) sa:
Zbog prisustva hlorfenamin-maleata, ne preporučuje se uzimanje alkoholnih pića tokom terapije, lekova koji sadrže alkohol ili sedativa (posebno barbiturata), jer oni pojačavaju sedativno dejstvo antihistaminika (videti odeljak 4.5).
Kombinacije koje zahtevaju mere opreza prilikom primene
Antivitamin vitamina K
Povećan rizik u vezi sa dejstvom antivitamina vitamina K i rizik od krvarenja u slučaju kada se paracetamol uzima u maksimalnim dozama (4 g dnevno) u periodu od najmanje 4 dana.
Češće kontrole vrednosti INR (engl. international normalised ratio). Moguće prilagođavanje doziranja antivitamina vitamina K tokom terapije paracetamolom i nakon prestanka terapije.
Flukloksacilin
Savetuje se oprez kada se paracetamol primenjuje istovremeno sa flukloksacilinom zbog povećanog rizika od metaboličke acidoze sa povećanim anjonskim „gap”-om (engl. high anion gap metabolic acidosis, HAGMA), posebno kod pacijenata sa faktorom rizika za nedostatak glutationa, kao što su: teška insuficijencija bubrega, sepsa, neuhranjenost i hronični alkoholizam. Preporučuje se pažljivo praćenje kako bi se otkrila pojava poremećaja acidobazne ravnoteže, odnosno HAGMA, uključujući proveru 5-oksoprolina u mokraći.
Interakcije sa laboratorijskim testovima
Primena paracetamola može da izazove greške u rezultatima prilikom merenja glukoze u krvi metodom sa glukoza-oksidaza-peroksidazom, u slučaju izuzetno velikih koncentracija.
Primena paracetamola može da izazove greške u rezultatima prilikom merenja mokraćne kiseline u krvi metodom sa fosfovolframovom kiselinom.
Povezano sa prisustvom hlorfenamin-maleata Kombinacije koje se ne preporučuju
Alkohol (u vidu pića ili kao pomoćna supstanca)
Alkohol povećava sedativno dejstvo H1 antihistaminika. Smanjena budnost može da dovede do opasnosti prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Treba izbegavati konzumiranje alkoholnih pića i lekova koji sadrže alkohol.
Natrijum-oksibat
Povećana depresija centralnog nervnog sistema. Smanjena budnost može da dovede do opasnosti prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Kombinacije koje treba razmotriti
Ostali lekovi koji ispoljavaju atropinska dejstva: imipraminski antidepresivi, većina H1 antihistaminika koji ispoljavaju dejstva slične atropinu, antiholinergički antiparkinsonici, spazmolitički atropini, dizopiramid, fenotiazinski neuroleptici, kao i klozapin.
Pojačavaju se neželjena dejstva karakteristična za atropin kao što su retencija urina, konstipacija, suvoća usta.
Ostali sedativi: derivati morfina (analgetici, lekovi za terapiju kašlja i supstituciona terapija), neuroleptici, barbiturati, benzodiazepini, anksiolitici koji nisu benzodiazepini (meprobamat), hipnotici, antidepresivi sa sedativnim dejstvom (amitriptilin, doksepin, mianserin, mirtazapin, trimipramin), H1 antihistaminici sa sedativnim dejstvom, centralni antihipertenzivi, ostali: baklofen, talidomid.
Povećana depresija centralnog nervnog sistema. Smanjena budnost može da dovede do opasnosti prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Trudnoća
U slučaju kliničke potrebe, lek Fervex TABS može da se koristi tokom trudnoće, ali upotrebu treba ograničiti na najmanju efektivnu dozu tokom najkraćeg mogućeg perioda i sa najmanjom mogućom učestalošću.
Povezano sa paracetamolom
Obimni podaci o primeni leka kod trudnica ne ukazuju na malformativnu ili feto/neonatalnu toksičnost. Epidemiološke studije u vezi neurorazvoja dece koja su in utero bila izložena paracetamolu imaju neubedljive rezultate.
Povezano sa hlorfenamin-maleatom
Sa kliničkog aspekta, rezultati epidemioloških studija isključuju specifične malformacije ili fetotoksično dejstvo hlorfenamina. Međutim, u slučaju primene na kraju trudnoće, treba uzeti u obzir moguće posledice atropinskih i sedativnih svojstava hlorfenamina na novorođenčad.
Dojenje
Nije poznato da li se hlorfenamin izlučuje u majčino mleko. Imajući u vidu moguću sedaciju novorođenčeta ili paradoksalne reakcije u vidu uzbuđenja, ovaj lek se ne preporučuje tokom dojenja.
Plodnost
Zbog potencijalnog mehanizma dejstva na sintezu ciklooksigenaze i prostaglandina, paracetamol može da utiče na plodnost kod žena, putem reverzibilnog efekta na ovulaciju pri prekidu terapije. Dejstva na plodnost kod muškaraca su primećena u studijama na životinjama. Značaj ovih dejstava kod ljudi nije poznat.
Lek Fervex TABS , film tablete imaju značajan uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Potrebno je obratiti pažnju na rizik od pospanosti, posebno kod osoba koje upravljaju vozilima i rukuju mašinama, s obzirom na to da se tokom primene ovog leka može javiti pospanost, naročito na početku terapije.
Ovaj rizik se može povećati konzumacijom alkoholnih pića, lekova koji sadrže alkohol ili lekova sa sedativnim dejstvom. Bolje je da se sa terapijom počne uveče.
POVEZANA SA PARACETAMOLOM
Neželjena dejstva su klasifikovana po sistemima organa. Njihova učestalost je definisana na sledeći način:
Poremećaji imunskog sistema
Retko: reakcije preosetljivosti, kao što je anafilaktički šok, Quincke-ov edem, eritem, urtikarija, osip na koži. Pojava ovih reakcija zahteva definitivni prekid terapije ovim lekom i povezanim lekovima.
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Veoma retko: ozbiljne reakcije na koži.
Poremećaji krvi i limfnog sistema
Veoma retko: trombocitopenija, leukopenija i neutropenija. Povećene ili smanjene vrednosti INR-a.
Hepatobilijarni poremećaji
Nepoznata učestalost: povećane vrednosti enzima jetre.
Gastrointestinalni poremećaji
Nepoznata učestalost: dijareja, abdominalni bol.
POVEZANA SA HLORFENAMINOM-MALEATOM
Farmakološke karakteristike hlorfenamina uzrokuju neželjena dejstva različite težine koja su dozno zavisna ili dozno nezavisna (videti odeljak 5.2):
Neurovegetativna dejstva:
Reakcije preosetljivosti:
Hematološka dejstva:
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Rizik od ozbiljnog trovanja (terapijskim predoziranjem ili nenamernim trovanjem) može biti posebno visok kod starijih pacijenata, male dece, pacijenata sa insuficijencijom jetre, slučajeva hroničnog alkoholizma, pacijenata koji pate od hronične pothranjenosti i pacijenata koji primaju induktore enzima. U ovim slučajevima, trovanje može imati smrtni ishod.
Predoziranje sa paracetamolom:
Simptomi
Mučnina, povraćanje, anoreksija, izrazito bledilo kože, osećaj slabosti, preznojavanje, bol u abdomenu, što se uobičajeno javlja tokom prva 24 sata.
Predoziranje pojedinačnom dozom većom od 10 g paracetamola kod odraslih i pojedinačnom dozom od 150 mg/kg telesne mase kod dece, dovodi do citolize hepatocita što može da izazove potpunu i ireverzibilnu nekrozu, rezultujući hepatocelularnom insuficijencijom, metaboličkom acidozom, encefalopatijom, koje mogu da dovedu do kome i smrti.
Istovremeno, primećuje se povećanje vrednosti transaminaza jetre, laktatne dehidrogenaze i bilirubina, zajedno sa smanjenjem vrednosti protrombina koje se može javiti 12 do 48 sati nakon primene leka. Klinički simptomi oštećenja jetre se generalno primećuju nakon 1 do 2 dana, a dostižu maksimum nakon 3 do 4 dana.
Mere zbrinjavanja
Predoziranje sa hlorfenamin-maleatom:
Predoziranje sa hlorfenamin-maleatom može da izazove: konvulzije (posebno kod dece), poremećaje svesti, komu.
Mehanizam dejstva
Ovaj lek sadrži kombinaciju antipiretika i analgetika paracetamola i antihistaminika - hlorfenamina.
Hlorfenamin-maleat: H1 antihistaminik, sa strukturom propilamina, koji ima antiholinergičko dejstvo, koje izaziva neželjena dejstva.
H1 antihistaminici imaju zajedničko svojstvo da se suprotstavljaju, uz pomoć manje ili više reverzibilnog kompetitivnog antagonizma, efektima histamina, posebno na koži, bronhijama, crevima i krvnim sudovima.
Prolazak kroz krvno-moždanu barijeru je uzrok sedativnog dejstva, histaminergičke i adrenolitičke prirode, pri čemu adrenolitička svojstva mogu da imaju efekat na hemodinamski status (rizik od ortostatske hipotenzije).
Resorpcija
Resorpcija paracetamola nakon oralne primene je potpuna i brza. Maksimalne koncentracije u plazmi se dostižu 30 do 60 minuta nakon unosa.
Distribucija
Paracetamol se brzo distribuira u sva tkiva. Koncentracije u krvi, salivi i plazmi su međusobno uporedive. Vezivanje za proteine plazme je slabo izraženo.
Biotransformacija
Paracetamol se pretežno metaboliše u jetri. Dva glavna puta metabolizma su konjugacija do glukuronida i sulfata. Pri primeni doza većih od terapijskih dolazi do brzog zasićenja drugog puta. U manjoj meri se metaboliše katalizacijom sa citohromom P 450, što dovodi do stvaranja intermedijera (N-acetil benzohinon imina) koji se pod normalnim uslovima brzo detoksikuje pomoću redukovanog glutationa i izlučuje urinom nakon konjugacije do cisteina i merkaptopurinske kiseline. Međutim, pri obilnom trovanju, količine ovog toksičnog metabolita se povećavaju.
Eliminacija
Eliminacija se pretežno odvija putem urina. 90% unete doze se eliminiše putem bubrega tokom 24 sata, uglavnom u obliku konjugata glukuronida (60 do 80%) i konjugata sulfata (20 do 30%).
Manje od 5% se eliminiše u nepromenjenom obliku. Poluvreme eliminacije iznosi oko 2 sata.
Patofiziološke razlike
Insuficijencija bubrega: u slučaju teške bubrežne insuficijencije (videti odeljak 4.2), eliminacija paracetamola i njegovih metabolita je odložena.
Osobe starije životne dobi: ne dolazi do promene kapaciteta konjugacije (videti odeljak 4.2).
Hlorfenamin-maleat
Bioraspoloživost
Bioraspoloživost hlorfenamin-maleata iznosi između 25 i 50%. Postoji značajan efekat prvog prolaza kroz jetru.
Distribucija
Vreme do postizanja maksimalne koncetracije u plazmi iznosi između 2 i 6 sati, ali dejstvo je maksimalno 6 sati nakon unosa. Trajanje dejstva varira od 4 do 8 sati.
Vezivanje za proteine plazme je 72%.
Biotransformacija
Metabolizam je hepatički i dovodi do stvaranja neaktivnog metabolita putem demetilacije.
Eliminacija
Eliminacija se pretežno odvija putem bubrega, uz uporediv deo proizvoda koji se eliminiše u nepromenjenom ili metabolizovanom obliku. Poluvreme eliminacije iznosi između 14 i 25 sati.
Patofiziološke razlike
Dodatna istraživanja nisu pokazala značajan genotoksični rizik od paracetamola u terapijskim dozama, odnosno u netoksičnim količinama. Dugotrajne studije kod pacova i miševa sa dozama koje nisu toksične za jetru, nisu ukazale na pojavu tumora.
kroskarmeloza-natrijum, hipromeloza,
celuloza, mikrokristalna, povidon K90, glicerilbehenat, magnezijum-stearat,
ljubičasto sredstvo za oblaganje*, sredstvo za poliranje **
*Sredstvo za oblaganje: hipromeloza (E464), propilenglikol (E1520), titan-dioksid (E171), carmoisine (azorubin) aluminijum lak (E122), indigo karmin aluminijum lak, FD&C blue n02 (E132).
**Sredstvo za poliranje: voda, prečišćena; pčelinji vosak (E901); karnauba vosak (E903); polisorbat 20 (E432); sorbinska kiselina (E200).
Nije primenljivo.
3 godine.
Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Unutrašnje pakovanje leka je Al//OPA/Al/PVC blister sa 8 film tableta.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 blistera sa po 8 film tableta i Uputstvo za lek.
Nema posebnih zahteva.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Lek Fervex TABS sadrži 2 aktivne supstance:
Ovaj lek je namenjen za simptomatsku terapiju prehlade, zapaljenja sluzokože nosa (rinitisa), zapaljenja sluzokože nosa i ždrela (rinofaringitisa) i stanja sličnih gripu kod odraslih i adolescenata (15 godina i stariji) koja su praćena sledećim simptomima:
Ukoliko se ne budete osećali bolje ili se osećate lošije nakon 5 dana, obavezno se javite lekaru.
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Fervex TABS.
U slučaju predoziranja ili slučajne primene prevelike doze leka, odmah konsultujte Vašeg lekara.
U slučaju gnojne sekrecije iz nosa ili ukoliko simptomi povišene telesne temperature i bola potraju duže od 3 dana ili se ne povuku nakon 5 dana terapije, posavetujte se sa lekarom.
Doziranje, dužina trajanja terapije do 5 dana i ograničenja primene moraju se strogo poštovati. Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete ovaj lek:
Paracetamol može da izazove ozbiljne reakcije na koži. Prekinite sa terapijom i obratite se odmah Vašem lekaru ukoliko dođe do pojave osipa ili drugih znakova alergije.
Potreban je oprez kod osoba (posebno starijih) sa problemima sa prostatom, predispozicijom prema hroničnoj konstipaciji (otežano pražnjenje creva), visokom preosetljivošću na ortostatsku hipotenziju (vrtoglavicu prilikom ustajanja), vrtoglavicu i sedaciju.
Drugi lekovi i Fervex TABS
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Povezano sa prisustvom paracetamola
Posavetujte se sa lekarom ukoliko uzimate oralne antikoagulanse, lekove koji usporavaju koagulaciju (antivitamine vitamina K). Pri velikim dozama, lek Fervex TABS može da pojača dejstvo antikoagulanasa. Ukoliko je potrebno, Vaš lekar će prilagoditi dozu antikoagulanasa koju uzimate.
Obratite se lekaru ako uzimate flukloksacilin (antibiotik iz grupe penicilina) zbog povećanog rizika od metaboličke acidoze, posebno ako imate faktor rizika za nedostatak glutationa, poput teške insuficijencije bubrega, sepse (ozbiljne opšte infekcije organizma od strane patogenih mikroba), neuhranjenosti i hroničnog alkoholizma.
Prijavite ako Vi ili Vaše dete uzimate ovaj lek ako je lekar Vas ili Vaše dete uputio na kontrolu mokraćne kiseline ili šećera u krvi.
Povezano sa prisustvom hlorfenamin-maleata
Tokom terapije treba izbegavati upotrebu natrijum-oksibata, alkoholnih pića, lekova koji sadrže alkohol ili sedativa.
Uzimanje leka Fervex TABS sa hranom, pićima i alkoholom
Ovaj lek može da izazove pojačanu pospanost prilikom konzumiranja alkohola:
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Ukoliko je neophodno, lek Fervex TABS može da se koristi tokom trudnoće. Treba uzimati najmanju moguću dozu koja ublažava Vaše simptome i koristiti je u najkraćem mogućem periodu. Ukoliko simptomi i dalje postoje, obratite se svom lekaru.
Međutim, na kraju trudnoće, prekomerna upotreba ovog leka može da izazove neurološka dejstva kod novorođenčadi. Stoga se uvek obratite lekaru za savet pre upotrebe ovog leka i nikada nemojte da prekoračite preporučenu dozu.
Dojenje
Nije poznato da li se ovaj lek izlučuje u majčino mleko. Imajući u vidu moguću sedaciju novorođenčeta ili paradoksalne reakcije u vidu uzbuđenja, ovaj lek se ne preporučuje tokom dojenja.
Plodnost
Moguće je da paracetamol utiče na plodnost kod žena. Ovaj efekat je reverzibilan po prestanku terapije.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Potrebno je obratiti pažnju na rizik od pospanosti, posebno kod osoba koje upravljaju vozilima i rukuju mašinama, s obzirom na to da se tokom primene ovog leka može javiti pospanost, naročito na početku terapije.
Ukoliko niste sigurni, obratite se lekaru ili farmaceutu za savet.
Ovaj rizik se može povećati konzumiranjem alkoholnih pića, lekova koji sadrže alkohol ili lekova sa sedativnim dejstvom. Bolje je da se sa terapijom počne uveče.
Lek Fervex TABS sadrži carmoisine (azorubin) aluminijum lak (E122).
Ovaj lek sadrži azo boju carmoisine (azorubin) aluminijum lak (E122) koja može da izazove alergijske reakcije.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Ovaj farmaceutski oblik je namenjen isključivo odraslima i deci starijoj od 15 godina.
Telesna masa | Doza po primeni | Interval između | Maksimalna dnevna |
Odrasli i deca | 1 film tableta | 4 sata | 4 film tablete |
Ukupna doza paracetamola ne treba da pređe 3 g dnevno.Ukupna dnevna doza hlorfenamin-maleata ne treba da pređe 16 mg dnevno, tj. 4 film tablete dnevno.
Način primene
Oralna upotreba.
Film tablete treba progutati cele sa dovoljnom količinom tečnosti (npr. voda, mleko, voćni sok).
Uzimajući u obzir da se tokom primene ovog leka može javiti pospanost, preporučuje se da se sa terapijom počne uveče.
Učestalost primene
Jedna film tableta po potrebi nakon najmanje 4 sata, pri čemu ne sme da se prekorači maksimalna doza od 4 film tablete dnevno.
Trajanje terapije
Ukoliko simptomi povišene telesne temperature i bola potraju duže od 3 dana ili se ne povuku nakon 5 dana terapije, treba razmotriti drugi način lečenja.
Insuficijencija bubrega
U slučaju oslabljene funkcije bubrega (insuficijencije bubrega), obratite se lekaru koji će prilagoditi doze i intervale između primena leka. Minimalni interval između 2 doze treba izmeniti na osnovu vrednosti klirensa kreatinina (merenje koje definiše težinu oboljenja bubrega):
Klirens kreatinina | Interval primene |
≥50 mL/min | 4 sata |
10–50 mL/min | 6 sati |
<10 mL/min | 8 sati |
Ako ste uzeli više leka Fervex TABS nego što treba
Odmah prekinite sa primenom leka i obratite se lekaru ili najbližoj službi hitne pomoći.
Predoziranje može da ima smrtni ishod.
U toku prva 24 sata, glavni simptomi trovanja su: mučnina, povraćanje, anoreksija, izrazito bledilo kože, osećaj slabosti, preznojavanje, bol u stomaku.
Predoziranje sa hlorfenamin-maleatom može da izazove: konvulzije (posebno kod dece), poremećaje svesti, komu.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Fervex TABS
Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.
Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Povezana sa paracetamolom
Povezana sa hlorfenamin-maleatom
Ostala neželjena dejstva koja mogu da se jave:
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Fervex TABS posle isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju nakon „Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Ovaj lek ne zahteva posebne uslove čuvanja.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
kroskarmeloza-natrijum; hipromeloza; celuloza, mikrokristalna; povidon K90; glicerilbehenat; magnezijum– stearat; ljubičasto sredstvo za oblaganje*; sredstvo za poliranje**.
*Sredstvo za oblaganje:
hipromeloza (E464), propilenglikol (E1520), titan-dioksid (E171), carmoisine (azorubin) aluminijum lak (E122), indigo karmin aluminijum lak, FD&C blue n02 (E132).
**Sredstvo za poliranje: voda, prečišćena; pčelinji vosak (E901); karnauba vosak (E903); polisorbat 20 (E432); sorbinska kiselina (E200).
Kako izgleda lek Fervex TABS i sadržaj pakovanja
Duguljaste, ljubičaste film tablete.
Unutrašnje pakovanje leka je Al//OPA/Al/PVC blister sa 8 film tableta.
Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalaze 2 blistera sa po 8 film tableta i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole AMICUS SRB D.O.O.
Milorada Jovanovića 9, Beograd
Proizvođač UPSA SAS
979 Avenue des Pyrénées, Le Passage, Francuska
UPSA SAS
304 avenue du Docteur Jean Bru, Agen, Francuska
Napomena:
štampano Uputstvo za lek u konkretnom pakovanju leka mora jasno da označi onog proizvođača koji je odgovoran za puštanje u promet upravo te serije leka o kojoj se radi, tj. da navede samo tog proizvođača, a ostale da izostavi.
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
April, 2020.
Režim izdavanja leka:
Lek se izdaje bez lekarskog recepta.
Broj i datum dozvole:
515-01-03763-18-001 od 09.04.2020.
Saveti
ŠTA RADITI U SLUČAJU ZAPUŠENOG NOSA ILI CURENJA IZ NOSA
Ovaj lek se koristi u terapiji osećaja zapušenosti u nosu i glavobolje i/ili povišene telesne temperature tokom prehlade kod odraslih i dece starije od 15 godina.
Prehlada je veoma česta i akutna bezopasna infekcija koja pogađa sluzokožu nosa (unutrašnji zid nosa). Ova sluzokoža izlučuje tečnost, čija je uloga da vlaži vazduh koji udišemo i da se bori protiv infekcija. Kada dođe do iritacije sluzokože nosa, ona otiče i povećava se uobičajeno izlučivanje sekreta, i tako nastaje „curenje” iz nosa.
Da biste ograničili razvoj simptoma, pridržavajte se, što je više moguće, sledećih pravila održavanja higijene:
Da biste olakšali simptome:
ŠTA RADITI U SLUČAJU POVIŠENE TELESNE TEMPERATURE
Normalna telesna temperatura tela se razlikuje od osobe do osobe i iznosi između 36,5 ºC i 37,5 ºC. Povišenom se smatra telesna temperatura iznad 38 ºC.
Ukoliko simptomi povišene telesne temperature postanu neprijatni, možete uzeti ovaj lek koji sadrži paracetamol, vodeći računa o propisanom doziranju.
Da biste smanjili rizik od dehidratacije, redovno unosite tečnost.
Uz ovaj lek, povišena telesna temperatura bi trebalo brzo da se snizi. Ipak ODMAH SE OBRATITE LEKARU:
ŠTA RADITI U SLUČAJU BOLA
Intenzitet percepcije bola i sposobnost podnošenja bola se razlikuje od osobe do osobe.
ODMAH SE OBRATITE LEKARU:
NAPOMENA: Ovo Uputstvo za lek je ispravljeno u skladu sa Rešenjem o ispravci broj: 515-14-00224- 2020-8-003 od 27.10.2020. godine.