Indikacije za supkutanu primenu (s.c.Ig)
Supstituciona terapija kod odraslih, dece i adolescenata (0-18 godina) kod:
Supstitucionu terapiju treba da započne i nadgleda lekar koji ima iskustvo u lečenju imunodeficijencije. Doziranje
Doza i režim doziranja zavise od indikacije.
Supstituciona terapija
Lek treba primeniti supkutanim načinom primene.
U supstitucionoj terapiji može biti potrebno individualno odrediti dozu za svakog pacijenta, u zavisnosti od farmakokinetičkog i kliničkog odgovora. Sledeći režimi doziranja dati su kao smernica:
Režimom doziranja treba da se dostigne najniži nivo IgG (izmeren pre sledeće infuzije) od najmanje 5 do
6 g/L, sa težnjom da bude unutar referentnog intervala serumskog IgG za starosnu grupu. Može biti potrebna udarna doza od najmanje 0,2-0,5 g/kg. Ovo će možda biti potrebno podeliti tokom nekoliko dana, sa maksimalnom dnevnom dozom od 0,1 do 0,15 g/kg.
Nakon što se dostignu ravnotežni nivoi IgG, daju se doze održavanja u ponovljenim intervalima (približno jednom nedeljno) kako bi se dostigla kumulativna mesečna doza reda veličine od 0,4-0,8 g/kg. Svaka pojedinačna doza će možda morati da se ubrizga u različita anatomska mesta.
Najniže nivoe treba meriti i procenjivati zajedno sa učestalošću infekcija. Da bi se smanjila učestalost infekcija, može biti potrebno da se doza poveća i da se teži ka postizanju većih najnižih nivoa.
Pedijatrijska populacija
Doziranje kod dece i adolescenata (0-18 godina) se ne razlikuje od onog kod odraslih, jer se doziranje za svaku indikaciju daje prema telesnoj masi i prilagođava kliničkom odgovoru u indikacijama za supstitucionu terapiju.
Način primene
Isključivo za supkutanu primenu.
Supkutanu infuziju za kućno lečenje treba da započne i prati lekar koji ima iskustva u obučavanju pacijenata za primenu leka u kućnim uslovima. Pacijent mora biti upućen kako da koristi infuzionu pumpu, tehnike infuzije, kako da vodi dnevnik terapije, kako prepoznati i kakve mere treba preduzeti ukoliko dođe do ozbiljnih neželjenih reakcija.
Za supkutane infuzije pomoću pumpe
Lek Gammanorm se može injektirati na mesta poput abdomena, butine, nadlaktice i bočne strane kuka. Preporučuje se korišćenje inicijalne brzine primene od 15 mL/sat/mestu. Ako se dobro podnosi (videti odeljak 4.4), za naredne infuzije, brzina protoka se može postepeno povećavati brzinom od 1-2 mL/sat/mestu do 25 mL na sat po mestu. Ako se dobro podnosi, maksimalna primenjena brzina protoka može biti 100 mL/sat za sva mesta zajedno. Istovremeno se može koristiti više od jednog uređaja za infuziju. Kod odraslih, doze iznad 30 mL mogu se podeliti prema želji pacijenta. Maksimalna zapremina za infuziju po mestu injekcije ne sme prelaziti 25 mL pre 10. infuzije. Posle 10. infuzije, maksimalna zapremina za infuziju po mestu injekcije može se postepeno povećavati do 35 mL, ako se dobro podnosi.
Količina leka za infuziju u određeno mesto varira.
Kod novorođenčadi i dece mesto infuzije se može menjati na svakih 5-15 mL. Ne postoji ograničenje broja mesta za infuziju.
Za supkutane infuzije pomoću šprica
Lek Gammanorm se može primeniti pomoću šprica na jednom mestu infuzije. Predložena maksimalna brzina infuzije je postavljena na približno 1-2 mL/minut.
Nedeljna doza se može podeliti u tri primene, date svaki drugi dan. Kod odraslih, maksimalna zapremina za infuziju po mestu injekcije ne treba da prelazi 25 mL leka Gammanorm. Kod dece, maksimalna zapremina za infuziju po mestu injekcije ne treba da pređe 5-15 mL leka Gammanorm.
Dnevnu dozu može biti potrebno primeniti na više od jednog mesta za injekcije.
Maksimalna primenjena brzina protoka, ako se dobro podnosi, može biti 120 mL/sat za sva mesta zajedno.
Preosetljivost na aktivnu spustancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci navedenih u odeljku 6.1. (videti odeljak 4.4)
Lek Gammanorm ne sme da se primenjuje intravaskularno.
Sledljivost
Kako bi se poboljšala sledljivost bioloških lekova, naziv i broj serije primenjenog leka treba jasno zabeležiti.
Ukoliko se Gammanorm slučajno primeni u krvni sud, kod pacijenata može da se razvije šok. Neophodno je pažljivo se pridržavati preporučene brzine infuzije navedene u odeljku 4.2 Način primene.
Pacijenti se moraju strogo pratiti i pažljivo posmatrati kako bi se uočili bilo kakvi simptomi tokom
perioda u kom primaju infuzije.
Određene neželjene reakcije mogu da se jave češće kod pacijenata koji primaju humani normalni imunoglobulin prvi put ili, u retkim slučajevima, ukoliko se menja lek koji sadrži humani normalni imunoglobulin ili ukoliko je prošao dug interval od prethodne infuzije.
Potencijalne komplikacije se često mogu izbeći :
Sve ostale pacijente potrebno je posmatrati najmanje 20 minuta nakon primene.
U slučaju neželjene reakcije, potrebno je ili usporiti primenu ili zaustaviti infuziju. Potrebno lečenje zavisi od prirode i težine neželjene reakcije.
U slučaju šoka, potrebno je sprovesti standardno medicinsko lečenje za šok. Preosetljivost
Prave alergijske reakcije su retke. Naročito se mogu javiti kod pacijenata sa anti-IgA antitelima koje treba lečiti sa posebnim oprezom. Pacijenti sa anti-IgA antitelima, kod kojih lečenje supkutanim IgG lekovima ostaje jedina opcija, treba lečiti lekom Gammanorm samo pod strogim medicinskim nadzorom.
Retko, humani normalni imunoglobulin može izazvati pad krvnog pritiska sa anafilaktičkom reakcijom, čak i kod pacijenata koji su dobro podnosili prethodno lečenje humanim normalnim imunoglobulinom.
Tromboembolija
Arterijski i venski tromboembolijski događaji koji uključuju infarkt mikarda, šlog, duboku vensku trombozu i plućnu emboliju su povezani sa primenom imunoglobulina. Pacijenti treba da budu dovoljno hidrirani pre primene imunoglobulina.
Treba biti oprezan kod pacijenata sa unapred postojećim faktorima rizika za trombotičke događaje (kao što su starost, hipertenzija, dijabetes melitus i istorija vaskularnih oboljenja ili trombotičnih epizoda, pacijenti sa stečenom ili naslednom trombofilijom, pacijenti koji su duže vreme imobilisani, pacijenti sa ozbiljnom hipovolemijom i pacijenti sa bolestima kod kojih dolazi do povećanja viskoziteta krvi).
Pacijente treba informisati o prvim simptomima tromboembolijskih događaja koji uključuju kratak dah, bol i oticanje ekstremiteta, fokalni neurološki deficit i bol u grudima i treba im savetovati da se odmah po pojavi ovih simptoma obrate svom lekaru.
Sindrom aseptičnog meningitisa (AMS)
Prijavljen je sindrom aseptičnog meningitisa u vezi sa supkutanom terapijom imunoglobulinom; simptomi obično počinju u roku od nekoliko sati do 2 dana nakon terapije. Prekid terapije imunoglobulinom može rezultirati remisijom AMS-a u roku od nekoliko dana bez posledica.
Pacijente treba informisati o prvim simptomima koji uključuju jaku glavobolju, ukočenost vrata, pospanost, groznicu (visoku telesnu temperaturu), fotofobiju, mučninu i povraćanje.
Važne informacije o nekim supstancama leka Gammanorm
Za bočice od 10 i 20 mL:
Ovaj lek sadrži
25 mg (1,1 mmol) natrijuma po bočici od 10 mL, 50 mg (2,17 mmol) natrijuma po bočici od 20 mL,
što je ekvivalentno 1,25% i 2,5%, redom, od maksimalnog dnevnog unosa od 2g natrijuma za odraslu osobu prema preporukama SZO.
Interferencije sa serološkim testovima
Nakon injekcije imunoglobulina, prolazno povećanje različitih pasivno prenetih antitela u krvi pacijenta može dovesti do lažno pozitivnih rezultata u serološkim testovima.
Pasivni prenos antitela na antigene eritrocita, npr. A, B, D može uticati na neke serološke testove za eritrocitna antitela, na primer direktni antiglobulinski test (DAT, direktni Coombsov test).
Prenosivi agensi
Standardne mere za prevenciju infekcija, koje su posledica upotrebe lekova proizvedenih iz humane krvi ili plazme, uključuju selekciju donora, skrining pojedinačnih donacija i pulova plazme u cilju detekcije specifičnih markera infekcije, kao i uvođenje efikasnih proizvodnih koraka za inaktivaciju/uklanjanje virusa. Uprkos ovome, kada se koriste lekovi pripremljeni iz humane krvi ili plazme, mogućnost prenosa infektivnih agenasa se ne može u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse i druge patogene.
Preduzete mere smatraju se efikasnim za viruse sa omotačem, kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV) i hepatitis C virus (HCV).
Preduzete mere mogu imati ograničenu efikasnost protiv virusa bez omotača, kao što su HAV i parvovirus B19.
Postoji potvrđeno kliničko iskustvo vezano za neprenošenje hepatitisa A ili parvovirusa B19 imunoglobulinima, a takođe se pretpostavlja da sadržaj antitela značajno doprinosi bezbednosti od virusa.
Strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka Gammanorm zabeleži ime i broj serije leka, kako bi se održala veza između pacijenta i date serije leka.
Lek Gammanorm ne štiti od hepatitisa A. Pedijatrijska populacija
Navedena upozorenja i mere opreza odnose se i na odrasle i na decu.
Atenuisane žive virusne vakcine
Primena imunoglobulina može smanjiti efikasnost živih atenuisanih virusnih vakcina, kao što su vakcine protiv malih boginja, rubeola, zauški i varičela u periodu od najmanje 6 nedelja do 3 meseca. Nakon primene ovog leka mora da prođe vremenski period od 3 meseca pre vakcinacije živim atenuisanim virusnim vakcinama. Smanjenje efikasnosti, u slučaju vakcinacije protiv malih boginja, može trajati do godinu dana. Prema tome, kod pacijenata koji su primili vakcinu protiv malih boginja treba pratiti status antitela.
Pedijatrijska populacija
Nisu primećene specifične ili dodatne interakcije za pedijatrijsku populaciju.
Trudnoća
Bezbednost primene ovog leka tokom humane trudnoće nije ustanovljena u kontrolisanim kliničkim ispitivanjima, pa stoga lek Gammanorm treba primenjivati samo uz oprez kod trudnica i dojilja. Dokazano je da lekovi sa imunoglobulinima prolaze kroz placentu, povećano tokom trećeg trimestra. Kliničko iskustvo u upotrebi imunoglobulina pokazuje da se ne očekuje štetno dejstvo na trudnoću, fetus i novorođenče.
Dojenje
Imunoglobulini se izlučuju u majčino mleko i mogu da doprinesu zaštiti novorođenčeta od patogena koji u organizam ulaze preko sluzokože.
Plodnost
Klinička iskustva u upotrebi imunoglobulina pokazuju da se ne očekuje štetno dejstvo na fertilitet.
Sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama može biti umanjena usled nekih neželjenih reakcija povezanih sa lekom Gammanorm. Pacijenti kod kojih se jave neželjene reakcije tokom lečenja, moraju da sačekaju da se one povuku pre upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Sažetak bezbednosnog profila
Neželjene reakcije poput jeze, glavobolje, vrtoglavice, groznice, povraćanja, alergijskih reakcija, mučnine, artralgije, niskog krvnog pritiska i umerenih bolova u donjem delu leđa mogu se javiti povremeno.
Retko humani normalni imunoglobulini mogu prouzrokovati nagli pad krvnog pritiska i, u izolovanim slučajevima, anafilaktički šok, čak i kada pacijent nije pokazao preosetljivost kod prethodne primene.
Često se mogu javiti lokalne reakcije na mestima infuzije: otok, bol, crvenilo, induracija, lokalna toplota, svrab, modrice i osip.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Tabela data u nastavku daje pregled neželjenih reakcija uočenih tokom kliničkih studija, postmarketinških studija bezbednosti, kao i iz drugih postmarketinških izvora, kategorisanih prema MedDRA klasifikaciji sistema organa (SOC), preporučenim terminima (engl. Preferred Term Level, PT) i učestalosti.
Učestalosti su procenjene u skladu sa sledećom konvencijom:
Veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do <1/100); retko (≥1/10000 do
<1/1000); veoma retko (<1/10000), nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Za spontano prijavljene postmarketinške neželjene reakcije, učestalost prijavljivanja je kategorisana kao nepoznata.
MedDRA klasa sistema organa | Neželjena reakcija | Učestalost |
Poremećaji imunskog sistema | preosetljivost | povremeno |
anafilaktički šok | veoma retko | |
Poremećaji nervnog sistema | aseptični meningitis# | nepoznato |
vrtoglavica | često | |
tremor | povremeno | |
glavobolja | često | |
Vaskularni poremećaji | tromboembolijski događaj*# | veoma retko |
bledilo | povremeno | |
hipotenzija | retko | |
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji | bronhospazam | povremeno |
dispneja | povremeno | |
kašalj | nepoznato | |
Gastrointestinalni poremećaji | abdominalni bol | povremeno |
dijareja | povremeno | |
mučnina | često | |
povraćanje | često | |
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | urtikarija | nepoznato |
osip | nepoznato | |
pruritus | nepoznato | |
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva | bol u leđima | nepoznato |
mialgija | često | |
artralgija | veoma retko | |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | pireksija | veoma retko |
jeza | veoma retko | |
umor | često | |
reakcija na mestu primene | veoma često | |
malaksalost | povremeno | |
naleti crvenila | nepoznato | |
astenija | povremeno | |
osećaj vrućine | povremeno |
osećaj hladnoće | povremeno | |
bolest slična gripu | nepoznato | |
edem lica | nepoznato |
#Videti takođe odeljak 4.4 *MedDRA low level term (LLT) Za bezbednosne informacije u vezi sa prenosivim agensima, videti odeljak 4.4
Pedijatrijska populacija
Učestalost, vrsta i ozbiljnost neželjenih reakcija kod dece su iste kao kod odraslih. Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Posledice predoziranja nisu poznate.
Farmakoterapijska grupa: Imunoserumi i imunoglobulini: Humani normalni imunoglobulini za ekstravaskularnu primenu
ATC šifra: J06BA01
Humani normalni imunoglobulin sadrži uglavnom imunoglobulin G (IgG) sa širokim spektrom antitela protiv infektivnih agenasa.
Humani normalni imunoglobulin sadrži IgG antitela koja su prisutna u normalnoj populaciji. Uobičajeno se priprema od udružene plazme od najmanje 1000 donacija. Distribucija potklasa imunoglobulina G u njemu je približno proporcionalna onoj u nativnoj humanoj plazmi. Adekvatne doze ovog leka mogu da obnove abnormalno niske nivoe imunoglobulina G do normalnih vrednosti.
Kliničke studije
U programu studije, 43 osobe sa sindromima primarne imunodeficijencije, starosti između 22 i 79 godina, lečene su lekom Gammanorm. Svaka osoba je lečena tokom dva uzastopna perioda od po tri meseca, prema sekvenci koja je dodeljena na osnovu cross-over dizajna (špric, a zatim pumpa ili pumpa, pa špric), bez ikakvog perioda ispiranja. Stoga je ukupno trajanje lečenja u ispitivanju bilo 6 meseci za svakog ispitanika.
Srednja vrednost mesečno primenjene doze bila je 502,1 mg/kg telesne mase kada se primenjuje putem pumpe i 475,0 mg/kg telesne mase kada se primenjuje putem šprica. Održivi najniži nivoi IgG sa srednjom koncentracijom od 9,7 g/L postignuti su tokom sekvence terapije sa pumpom, a kada su pacijenti terapiju
primali putem šprica, srednje koncentracije IgG bile su 9,4 g/L. Ispitanici su primili srednju vrednost od 12,4 infuzije leka Gammanorm tokom tromesečnog perioda lečenja u sekvenci primene leka pumpom i 34,8 infuzija u tromesečnom periodu lečenja kada se Gammanorm primenjivao putem šprica.
Pedijatrijska populacija
Specifične studije u pedijatriskoj populaciji nisu sprovođene sa lekom Gammanorm.
Resorpcija i distribucija
Nakon supkutane primene leka Gammanorm, maksimalni serumski nivoi se postižu nakon 4-6 dana.
Podaci iz kliničkih studija pokazuju da najniži nivoi između dve doze leka Gammanorm mogu da se održavaju primenom režima doziranja od 100 mg/kg nedeljno.
Eliminacija
IgG i IgG-kompleksi se razgrađuju u ćelijama retikuloendotelnog sistema.
Pedijatrijska populacija
Specifične studije u pedijatriskoj populaciji nisu sprovedene sa lekom Gammanorm.
Nema relevantnih podataka.
Glicin;
Natrijum-hlorid;
Natrijum-acetat;
Polisorbat 80;
Voda za injekcije.
U odsustvu studija kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim medicinskim proizvodima.
3 godine.
Nakon prvog otvaranja lek se mora odmah upotrebiti.
Čuvati u frižideru (2°C do 8°C). Ne zamrzavati. Bočicu čuvati u spoljašnjoj kartonskoj kutiji, radi zaštite od svetlosti.
Lek se za vreme roka upotrebe može čuvati do 1 meseca na temperaturi do 25°C, bez ponovnog vraćanja u frižider tokom ovog perioda, a zatim se mora uništiti.
Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3.
Unutrašnje pakovanje: 10 ili 20 mL rastvora se nalazi u bočici od stakla tipa I sa čepom od bromobutil gume. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica i Uputstvo za lek.
Lek treba dovesti do sobne temperature ili temperature tela pre primene.
Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan i bezbojan ili bledo žute ili svetlo smeđe boje. Ne treba koristiti rastvore koji su zamućeni ili imaju talog.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Gammanorm je rastvor imunoglobulina koji sadrži antitela protiv bakterija i virusa. Antitela štite telo i povećavaju njegovu otpornost na infekcije. Svrha ovog lečenja je da se postignu normalni nivoi antitela.
Lek Gammanorm se koristi kao supstituciona terapija kod odraslih, dece i adolescenata (0-18 godina) kod:
Upozorenja i mere opreza:
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre primene leka Gammanorm:
Kada dajete krv na analizu, obavestite svog lekara da primate imunoglobulin, s obzirom na to da ovo lečenje može da utiče na rezultate.
Ukoliko se Gammanorm slučajno primeni u krvni sud kod pacijenta može da se razvije šok. Za uputstva o tome kako izbeći ubrizgavanje leka Gammanorm u krvni sud videti odeljak 3. Kako se primenjuje lek Gammanorm u okviru pododeljka Uputstva za rukovanje (u nastavku).
Određena neželjena dejstva mogu da se jave češće kod pacijenata koji primaju Gammanorm prvi put ili u retkim slučajevima pri promeni leka koji sadrži humani normalni imunoglobulin ili ukoliko je od prethodne terapije prošao duži vremenski period.
Bezbednost u odnosu na viruse
Kada se lekovi dobijaju iz humane krvi ili plazme preduzimaju se određene mere kako bi se sprečio prenos infekcija na pacijenta. Te mere uključuju:
Uprkos ovim merama, kada se primenjuju lekovi proizvedeni iz humane krvi ili plazme, ne može se u potpunosti isključiti mogućnost prenosa infekcije. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse i druge tipove infekcija.
Smatra se da su preduzete mere efikasne za viruse sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus i hepatitis C virus.
Preduzete mere mogu imati ograničenu vrednost protiv virusa bez omotača kao što su virus hepatitisa A i parvovirus B19.
Imunoglobulini nisu povezani sa prenosom hepatitisa A ili infekcijom parvovirusom B19, što može biti posledica toga da antitela protiv ovih infekcija, koja se nalaze u ovom leku, ujedno imaju i zaštitnu ulogu.
Strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka Gammanorm zabeleži ime pacijenta i broj serije leka kako bi se održala veza između pacijenta i date serije leka.
Deca i adolescenti
Navedena upozorenja i mere opreza odnose se i na odrasle i na decu.
Drugi lekovi i Gammanorm
Uzimanje leka Gammanorm sa hranom ili pićima
Nisu primećeni nikakvi efekti.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate da imate dete, obratite se svom lekaru za savet pre primene ovog leka. Postoji ograničeno iskustvo u primeni leka Gammanorm tokom trudnoće i dojenja.
Imunoglobulini se izlučuju u mleko i mogu doprineti prenosu zaštitnih antitela novorođenčetu.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama može biti umanjena usled nekih neželjenih reakcija povezanim sa lekom Gammanorm. Ako tokom lečenja dođe do neželjenih reakcija, sačekajte da se te reakcije povuku pre upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lek Gammanorm sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži 25 mg (ili 1,1 mmol) natrijuma (glavna komponenta kuhinjske soli) po bočici od 10 mL i 50 mg (ili 2,17 mmol) natrijuma po bočici od 20 mL. Ovo je ekvivalentno 1,25% i 2,5%, redom, od preporučenog maksimalnog dnevnog unosa natrijuma ishranom za odraslu osobu. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako Vam je Vaš lekar objasnio. Ako niste sigurni, proverite sa svojim lekarom. Lečenje će započeti Vaš lekar koji bi trebalo da ima iskustva u obučavanju pacijenata za potkožnu primenu imunoglobulina u kućnim uslovima. Vaš lekar će se pobrinuti da dobijete odgovarajuću obuku i jasne informacije o načinu primene leka Gammanorm (npr. o upotrebi infuzione pumpe i/ili šprica i infuzionim tehnikama), vođenju dnevnika o terapiji i merama koje treba preduzeti u slučaju ozbiljnih
neželjenih dejstava. Čim budete sposobni da samostalno primenjujete terapiju i ukoliko se tokom lečenja nisu javila neželjena dejstva, Vaš lekar Vam može dozvoliti da nastavite lečenje kod kuće.
Doziranje
Vaš lekar će odrediti Vašu individualnu dozu i brzinu infuzije, tako što će dozu posebno prilagoditi Vama. Uvek se pridržavajte uputstva Vašeg lekara.
Metod i način primene
Lek Gammanorm treba primenjivati supkutano (potkožno).
Uputstva:
Lek treba da bude na sobnoj temperaturi ili temperaturi tela pre primene.
Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan i bezbojan ili bledo žuti ili svetlo smeđi. Nemojte koristiti rastvor koji je zamućen, sadrži čestice ili talog.
Uputstva za rukovanje:
Ako ste primenili više leka Gammanorm nego što treba
Rizici od predoziranja lekom Gammanorm nisu poznati. Obratite se svom lekaru ili Nacionalnom centru za kontrolu trovanja ukoliko ste uzeli više leka Gammanorm nego što je propisano.
Ako ste zaboravili da primenite lek Gammanorm
Ne uzimajte duplu dozu leka da bi nadoknadili propuštenu dozu.
Lek Gammanorm, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
U retkim slučajevima, Gammanorm može da izazove pad krvnog pritiska i tešku reakciju preosetljivosti (anafilaktičku reakciju), čak i kod ljudi koji su prethodno dobro podnosili terapiju humanim normalnim imunoglobulinom.
U slučaju sumnje na alergiju ili ozbiljnu alergijsku reakciju (anafilaktička reakcija), potrebno je da odmah obavestite svog lekara. Simptomi su na primer vrtoglavica, lupanje srca, pad krvnog pritiska, teškoće u disanju i gutanju, stezanje u grudima, svrab, generalizovana urtikarija (koprivnjača), oticanje lica, jezika ili grla, kolaps ili osip. Bilo koje od ovih stanja zahteva hitnu medicinsku pomoć.
Ukoliko Vam se pojave simptomi krvnog ugruška kao što su kratak dah, bol ili oticanje ruke ili noge, promene vida ili bol u grudima, odmah se obratite svom lekaru. Pojava ovog neželjenog dejstva je veoma retka.
Ako Vam se javi jaka glavobolja u kombinaciji sa simptomima kao što su ukočenost vrata, pospanost, groznica, osetljivost na svetlo, mučnina, povraćanje, molimo odmah se obratite svom lekaru. Ovi simptomi mogu biti znak meningitisa. Učestalost ovog neželjenog dejstva je nepoznata.
Ostala neželjena dejstva su navedena ispod.
Lokalne reakcije na mestu injekcije kao što su otok, osetljivost, bol, crvenilo, otvrdnuće, osećaj toplote, svrab, modrice ili osip.
Nizak krvni pritisak.
Jeza, groznica, bol u zglobovima.
Kašalj, bol u leđima, naleti crvenila, osip, koprivnjača, svrab, simptomi slični gripu, oticanje lica.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
vebsajt: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne smete koristiti lek Gammanorm posle isteka roka upotrebe naznačenog na nalepnici i kutiji nakon „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u frižideru (2°C do 8°C). Ne zamrzavati. Bočicu čuvati u spoljašnjoj kartonskoj kutiji, radi zaštite od svetlosti.
Lek se za vreme roka upotrebe može čuvati do 1 meseca na temperaturi do 25°C, bez ponovnog vraćanja u frižider tokom ovog perioda, a zatim se mora uništiti.
Nakon prvog otvaranja lek se mora odmah upotrebiti.
Nemojte koristiti Gammanorm ukoliko je rastvor zamućen ili ima čestice.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Upotrebljene špriceve nikada nemojte bacati u kućno smeće.
Kako izgleda lek Gammanorm i sadržaj pakovanja
Rastvor za injekciju.
Bistar ili blago opalescentan rastvor, bezbojan ili bledožute ili svetlosmeđe boje, tokom čuvanja može se pojaviti zamućenje ili male količine vidljivih čestica.
Unutrašnje pakovanje: 10 ili 20 mL rastvora se nalazi u bočici od stakla tipa I sa čepom od bromobutil gume. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:
PREDSTAVNIŠTVO OCTAPHARMA AG BEOGRAD-VOŽDOVAC
Koste Jovanovića 53, Beograd
Proizvođač:
OCTAPHARMA AB
Lars Forssells gata 23, Stockholm, Švedska
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Mart, 2022.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi; izuzetno, lek se može izdavati i uz lekarski recept, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini lekarskog recepta.
Broj i datum dozvole:
Gammanorm, rastvor za injekciju, 1x10mL (165 mg/mL): 515-01-01717-21-001 od 11.03.2022. Gammanorm, rastvor za injekciju, 1x20mL (165 mg/mL): 515-01-01718-21-001 od 11.03.2022.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
Terapijske indikacije
Indikacije za supkutanu primenu (s.c.Ig)
Supstituciona terapijakod odraslih, dece i adolescenata (0-18 godina) kod:
Doziranje i način primene
Supstitucionu terapiju treba da započne i nadgleda lekar koji ima iskustvo u lečenju imunodeficijencije. Doziranje
Doza i režim doziranja zavise od indikacije.
Supstituciona terapija
Lek bi trebalo primeniti supkutanim načinom primene.
U supstitucionoj terapiji može biti potrebno individualno odrediti dozu za svakog pacijenta, u zavisnosti od farmakokinetičkog i kliničkog odgovora. Sledeći režimi doziranja dati su kao smernica:
Režimom doziranja treba da se dostigne najniži nivo IgG (izmeren pre sledeće infuzije) od najmanje 5 do 6 g/L sa težnjom da bude unutar referentnog intervala serumskog IgG za starosnu grupu. Može biti potrebna udarna doza od najmanje 0,2-0,5 g/kg. Ovo će možda biti potrebno podeliti tokom nekoliko dana, sa maksimalnom dnevnom dozom od 0,1 do 0,15 g/kg.
Nakon što se dostignu ravnotežni nivoi IgG, daju se doze održavanja u ponovljenim intervalima (približno jednom nedeljno) kako bi se dostigla kumulativna mesečna doza reda veličine od 0,4-0,8 g/kg. Svaka pojedinačna doza će možda morati da se ubrizga u različita anatomska mesta.
Najniže nivoe treba meriti i procenjivati zajedno sa učestalošću infekcija. Da bi se smanjila učestalost infekcija, može biti potrebno da se doza poveća i da se teži ka postizanju većih najnižih nivoa.
Pedijatrijska populacija
Doziranje kod dece i adolescenata (0-18 godina) se ne razlikuje od onog kod odraslih, jer se doziranje za svaku indikaciju daje prema telesnoj masi i prilagođava kliničkom odgovoru u indikacijama za supstitucionu terapiju.
Način primene
Isključivo za supkutanu primenu.
Supkutanu infuziju za kućno lečenje treba da započne i prati lekar koji ima iskustva u obučavanju pacijenata za primenu leka u kućnim uslovima. Pacijent mora biti upućen kako da koristi infuzionu pumpu, tehnike infuzije, kako da vodi dnevnik terapije, kako prepoznati i kakve mere treba preduzeti ukoliko dođe do ozbiljnih neželjenih reakcija.
Za supkutane infuzije pomoću pumpe
Lek Gammanorm se može injektirati na mesta poput abdomena, butine, nadlaktice i bočne strane kuka. Preporučuje se korišćenje inicijalne brzine primene od 15 mL/sat/mestu. Ako se dobro podnosi (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka), za naredne infuzije, brzina protoka se može postepeno povećavati brzinom od 1-2 mL/sat/mestu do 25 mL na sat po mestu. Ako se dobro podnosi, maksimalna primenjena brzina protoka može biti 100 mL/sat za sva mesta zajedno. Istovremeno se može koristiti više od jednog uređaja za infuziju. Kod odraslih, doze iznad 30 mL mogu se podeliti prema želji pacijenta. Maksimalna zapremina za infuziju po mestu injekcije ne sme prelaziti 25 mL pre 10. infuzije. Posle 10. infuzije, maksimalna zapremina za infuziju po mestu injekcije može se postepeno povećavati do 35 mL, ako se dobro podnosi.
Količina leka za infuziju u određeno mesto varira.
Kod novorođenčadi i dece mesto infuzije se može menjati na svakih 5-15 mL. Ne postoji ograničenje broja mesta za infuziju.
Za supkutane infuzije pomoću šprica
Gammanorm se može primeniti pomoću šprica na jednom mestu infuzije. Predložena maksimalna brzina infuzije je postavljena na približno 1-2 mL/minut.
Nedeljna doza se može podeliti u tri primene, date svaki drugi dan. Kod odraslih, maksimalna zapremina za
infuziju po mestu injekcije ne bi trebalo da prelazi 25 mL leka Gammanorm. Kod dece, maksimalna zapremina za infuziju po mestu injekcije ne bi trebalo da pređe 5-15 mL leka Gammanorm.
Dnevnu dozu može biti potrebno primeniti na više od jednog mesta za injekcije.
Maksimalna primenjena brzina protoka, ako se dobro podnosi, može biti 120 mL/sat za sva mesta zajedno.
Lista pomoćnih supstanci
Glicin;
Natrijum-hlorid;
Natrijum-acetat;
Polisorbat 80;
Voda za injekcije.
Inkompatibilnost
U odsustvu studija kompatibilnosti, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim medicinskim proizvodima.
Rok upotrebe
3 godine.
Nakon prvog otvaranja lek se mora odmah upotrebiti.
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati u frižideru (od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati. Bočicu čuvati u spoljašnjoj kartonskoj kutiji, radi zaštite od svetlosti.
Lek se za vreme roka upotrebe može čuvati do 1 meseca na temperaturi do 25°C, bez ponovnog vraćanja u frižider tokom ovog perioda, a zatim se mora uništiti.
Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak Rok upotrebe.
Priroda i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje: 10 ili 20 mL rastvora se nalazi u bočici od stakla tipa I sa čepom od bromobutil gume. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica i Uputstvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)
Lek treba dovesti do sobne temperature ili temperature tela pre primene.
Rastvor treba da bude bistar ili blago opalescentan i bezbojan ili bledo žute ili svetlo smeđe boje. Ne treba koristiti rastvore koji su zamućeni ili imaju talog.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.