Hizentra® 200mg/mL rastvor za injekciju

humani normalni imunoglobulin

  • Osnovne informacije

  • Sažetak karakteristika leka

  • Uputstvo za pacijente

Informacije o izdavanju lekova

Lista RFZO
Lek nije na listi lekova RFZO
Režim izdavanja
SZR - Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno, uz recept

Ostale informacije

Naziv leka
Hizentra® 200mg/mL rastvor za injekciju
Opis
Hizentra® je imunoglobulinski preparat koji se koristi za terapiju primarnog imunodeficijencija u odraslih i dece. Može se primenjivati i kod autoimunih bolesti.
Farmaceutski oblik
rastvor za injekciju
Vrsta leka
Humani lekovi
Nosioci odobrenja

Pakovanje i cena

rastvor za injekciju; 200mg/mL; bočica staklena, 1x5mL
Broj rešenja
‍515-01-03886-18-001
JKL
‍0013002
EAN
‍8606007084511
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
07.08.2019.
Datum važenja rešenja
07.08.2024.
Maksimalna odobrena cena leka
8.254,50 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
rastvor za injekciju; 200mg/mL; bočica staklena, 1x10mL
Broj rešenja
‍515-01-03887-18-001
JKL
‍0013001
EAN
‍8606007084528
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
07.08.2019.
Datum važenja rešenja
07.08.2024.
Maksimalna odobrena cena leka
16.508,60 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)
rastvor za injekciju; 200mg/mL; bočica staklena, 1x20mL
Broj rešenja
‍515-01-03889-18-001
JKL
‍0013000
EAN
‍8606007084535
Vrsta rešenja
Obnova
Datum poslednje obnove dozvole
07.08.2019.
Datum važenja rešenja
07.08.2024.
Maksimalna odobrena cena leka
32.254,00 RSD
(Službeni glasnik RS, broj 73/2024 od 30.08.2024)

Paralele

Dokumenta

Prijava neželjene reakcije na lek

Ukoliko sumnjate da ste imali neželjenu reakciju na lek, prijavu iste možete izvršiti na sledećem linku: Onlajn prijava

Izvori

4. KLINIČKI PODACI

Supstituciona terapija kod odraslih, dece i adolescenata (0-18 godina), kod:

- sindroma primarne imunodeficijencije sa poremećenim stvaranjem antitela (videti odeljak 4.4)

- hipogamaglobulinemije i rekurentnih bakterijskih infekcija kod pacijenata sa hroničnom limfocitnom leukemijom (HLL), kod kojih profilaktički antibiotici nisu delovali ili su kontraindikovani.

- hipogamaglobulinemije i rekurentnih infekcija kod pacijenata sa multiplim mijelomom (MM).

- hipogamaglobulinemije kod pacijenata pre i posle alogene transplantacije hematopoetskih matičnih ćelija.

Imunomodulatorna terapija kod odraslih, dece i adolescenata (0-18 godina):

- Lek Hizentra je indikovan za lečenje pacijenata sa hroničnom inflamatornom demijelinizirajućom polineuropatijom (CIDP), kao terapija održavanja nakon stabilizacije sa i.v.Ig.

1 od 12

Doza i režim doziranja zavise od indikacije.

Terapija treba da se započne i u početku vodi pod nadzorom zdravstvenog stručnjaka koji ima iskustvo u lečenju imunodeficijencije/ CIDP sa s.c.Ig.

Doziranje

Odrasli i deca (0-18 godina)

Supstituciona terapija

Lek treba primenjivati supkutano.

U supstitucionoj terapiji dozu treba prilagoditi individualnim potrebama svakog pacijenta, zavisno od kliničkog odgovora, i zavisno od najnižih nivoa IgG u serumu. Sledeći režimi doziranja su dati kao smernica.

Režimom doziranja kod supkutane primene treba da se dostigne najniži nivo IgG (izmeren pre sledeće infuzije) od najmanje 5 do 6 g/L i sa ciljem da bude u okviru referentnog intervala serumskog IgG za uzrast. Udarna doza od najmanje 0,2 do 0,5 g/kg (1,0 do 2,5 mL/kg) telesne mase može biti potrebna. Po potrebi, ova doza može da se podeli na nekoliko dana. Pošto se dostignu stabilni nivoi IgG, primenjuju se doze održavanja u ponavljanim intervalima do postizanja kumulativne mesečne doze od 0,4 do 0,8 g/kg (2,0 do 4,0 mL/kg) telesne mase. Možda će biti potrebno da se svaka pojedinačna doza injektuje na različitim delovima tela.

Treba odrediti najniže nivoe IgG i proceniti klinički odgovor pacijenta na terapiju. U zavisnosti od kliničkog odgovora (npr. stepen infekcije), treba prilagoditi dozu i/ili interval između doza kako bi se postigli viši (najniži) nivoi.

Imunomodulatorna terapija kod CIDP

Terapija lekom Hizentra se započinje 1 nedelju posle davanja poslednje intravenske infuzije imunoglobulina (i.v.Ig). Preporučena supkutana doza je 0,2 do 0,4 g/kg telesne mase nedeljno, primenjena u 1 ili 2 sesije, tokom 1 ili 2 uzastopna dana. Inicijalna supkutana doza može biti u odnosu 1:1 u odnosu na prethodnu dozu intravenskih imunoglobulina (računato kao nedeljna doza). Npr. doza i.v.Ig od 1g/kg koja se daje svake tri nedelje bi se pretvorila u dozu leka Hizentra od 0,33g/kg koja se daje nedeljno.

Nedeljna doza se može podeliti na manje doze i primeniti željeni broj puta nedeljno. Za doziranje jednom u dve nedelje, nedeljnu dozu leka Hizentra treba udvostručiti.

Možda će biti potrebno prilagođavanje doze da bi se postigao željeni klinički odgovor. Primarni faktor koji utiče na prilagođavanje doze je individualni klinički odgovor pacijenta. U slučaju kliničkog pogoršanja doza se može povećati do preporučene maksimalne doze koja iznosi0,4 g/kg nedeljno.

Terapija održavanja lekom Hizentra nije ispitivana za period duži od 18 meseci.

Ukoliko je trajanje bilo koje terapije duže od 18 meseci, dužina terapije se određuje za svakog pacijenta posebno na osnovu njegovog kliničkog odgovora i dokazane potrebe za nastavkom terapije.

Efikasnost leka Hizentra u odnosu na placebo je dokazana nakon prelaska sa intravenskih imunoglobulina (i.v.Ig). Direktni komparativni podaci lečenja lekom Hizentra u odnosu na i.v.Ig nisu dostupni. Videtitakođe odeljak 5.1.

Pedijatrijska populacija

Doziranje kod dece i adolescenata (0 – 18 godina) se ne razlikuje od doziranja kod odraslih, s obzirom da se za svaku indikaciju doziranje određuje na osnovu telesne mase i prilagođava na osnovu kliničkog odgovora u indikacijama supstitucione terapije.

Primena leka Hizentra je procenjena kod 54 pedijatrijska pacijenta sa PID [uzrasta 2 do <12 godina] i 45 adolescenata [uzrasta 12 do <18 godina]. Nije bila potrebna primena specifičnih doza za pedijatrijsku

2 od 12

populaciju da bi se postigli željeni nivoi IgG u serumu. Lek Hizentra nije ispitivan u kliničkim studijama kod pedijatrijskih pacijenata sa CIDP koji su mlađi od 18 godina.

Starija populacija

Pošto je doza određena telesnom masom i prilagođena kliničkom odgovoru prema gore pomenutim uslovima, ne smatra se da je doza kod starije populacije različita u odnosu na osobe uzrasta 18-65 godina.

U kliničkim ispitivanjima Hizenta je procenjivana kod 9 ispitanika sa PID starosti >65 godina kod kojih nije bilo neophodno prilagođavanje doze da bi se postigle željene vrednosti IgG u serumu.

U kliničkim ispitivanjima Hizenta je procenjivana kod 61 ispitanika sa CIDP starosti >65 godina kod kojih nije bilo neophodno prilagođavanje doze da bi se postigaoželjeniklinički ishod.

Način primene

Ovaj lek se primenjuje samo supkutano.

Lečenje u kućnim uslovima

Supkutana infuzija u kućnim uslovima treba da bude započeta i u početku pod nadzorom zdravstvenog stručnjaka sa iskustvom u obučavanju pacijenata za primenu leka u kućnim uslovima. Može seupotrebljavati odgovarajući infuzioni pribor za supkutanu primenu imunoglobulina.Pacijent ili osoba koja brine o pacijentu moraju biti obučeni za upotrebu infuzionog pribora, vođenje dnevnika terapije, kao i u mere koje treba preduzeti u slučaju pojave ozbiljnih neželjenih reakcija.

Hizentra se može primeniti na mesta kao što su trbuh, butina, nadlaktica i/ ili lateralno u kuk (pogledati sliku 1).

Slika 1. Mesta primene leka

Brzina infuzije

Preporučena početna brzina infuzije zavisi od individualnih potreba pacijenta i ne bi trebalo da prelazi 20 mL/sat po mestu primene.

Ukoliko se dobro podnosi (videti odeljak 4.4), brzina infuzije se može postepeno povećavati do 35 mL/sat/po mestu primene za naredne dve infuzije. Posle toga, brzina infuzije može biti povećana u skladu sa tolerancijom pacijenta.

Moguća je istovremena primena više od jednog infuzionog pribora. Količina leka koja se ubrizgava na različita mesta se razlikuje. Kod odojčadi i dece, mesto infuzije može se menjati na svakih 5 – 15 mL. Kod odraslih, doze veće od 50 mL mogu se podeliti prema želji pacijenta. Broj mesta ubrizgavanja leka nije ograničen. Injekciona mesta primene treba da budu međusobno udaljena najmanje 5 cm.

3 od 12

Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih materija navedenih u odeljku 6.1.(videti odeljak 4.4).

Pacijenti sa hiperprolinemijom tipa I ili II. Hizentra ne sme da se primenjuje intravaskularno.

Hizentra se primenjuje samo supkutano. Ukoliko se lek Hizentra slučajno primeni u krvni sud, kod pacijenta može da se razvije šok.

Neophodno je pridržavati se preporučene brzine infuzije navedene u poglavlju 4.2. Pacijente treba pažljivo pratiti i strogo posmatrati kako bi se uočili neželjeni događaji tokom primene infuzije.

Određene neželjene reakcije se mogu javiti češće kod pacijenata koji po prvi put primaju humani normalni imunoglobulin ili, u retkim slučajevima, usled prelaska na neki drugi proizvod koji sadrži humani normalni imunoglobulin ili ukoliko je terapija bila prekinuta duže od osam nedelja.

Moguće komplikacije se često mogu izbeći ako se obezbedi:

da pacijenti nisu osetljivi na humani normalni imunoglobulin, tako što će u početku lek da se injektuje sporo (videti odeljak 4.2);

da se kod pacijenata tokom infuzije pažljivo prati pojava bilo kakvih simptoma. Posebno treba nadgledati pacijente koji ranije nikada nisu dobijali humani normalni imunoglobulin, pacijente koji prelaze sa alternativnog proizvoda ili ako je protekao duži period od prethodne infuzije.Tada praćenje treba obaviti tokom prve infuzije, kao i tokom prvog sata nakon infuzije, kako bi se otkrila potencijalna neželjena dejstava.

Sve ostale pacijente treba posmatrati najmanje 20 minuta nakon primene.

U slučaju da se sumnja na alergijsku ili reakciju anafilaktičkog tipa potrebno je odmah prekinuti primenu injekcije. Ukoliko se pojave simptomi šoka, treba primeniti standardne medicinske mere.

Preosetljivost

Prave reakcije preosetljivosti su retke. Mogu se pojaviti posebno kod pacijenata sa anti-IgA antitelima, koje treba lečiti uz poseban oprez. Pacijente sa anti-IgA antitelima, kod kojih je primena supkutaniih IgG proizvoda jedina mogućnost lečenja,treba uključiti na terapiju lekom Hizentra isključivo pod strogim medicinskim nadzorom.

Retko, humani normalni imunoglobulin može prouzrokovati pad krvnog pritiska sa anafilaktičkom reakcijom, čak i kod pacijenata koji su dobro podnosili prethodnu terapiju humanim normalnim imunoglobulinom.

Tromboembolija

Arterijski i venski tromboembolijski događaji kao što su infarkt miokarda, moždani udar, duboka venska tromboza i plućna embolija mogu se pojaviti prilikom upotrebe imunoglobulina. Posebnu pažnju treba posvetiti pacijentima sa preegzistentnim faktorima rizika za trombozu (kao što su starije životno doba, hipertenzija, dijabetes melitus i podatak o prethodnim vaskularnim oboljenjima ili epizodama tromboze, pacijentima sa stečenom ili naslednom trombofilijom, pacijentima koji su dugo imobilisani, pacijentima koji su u ozbiljnoj hipovolemiji, pacijentima koji imaju bolesti koje povećavaju viskozitet krvi). Pacijente treba informisati o prvim simptomima tromboembolijskih događaja, kao što su kratak dah, bol i otok ekstremiteta, fokalni neurološki deficiti i bol u grudima i posavetovati da kontaktiraju svog lekara odmah nakon pojave simptoma. Pacijenti moraju biti adekvatno hidrirani pre primene imunoglobulina.

Sindrom aseptičnog meningitisa

4 od 12

Sindrom aseptičnog meningitisa je registrovan prilikom intravenske ili supkutane primene imunoglobulina. Sindrom obično počinje u periodu od nekoliko sati do dva dana nakon primene imunoglobulina. Karakteriše se sledećim znacima i simptomima: jaka glavobolja, ukočenost vrata, pospanost, povišena temperatura, fotofobija, mučnina i povraćanje. Pacijenti sa ovim znacima i simptomima zahtevaju temeljan neurološki pregled, uključujući i pregled cerebrospinalne tečnosti, da bi se isključili drugi uzroci meningitisa. Prekid lečenja imunoglobulinima dovodi do povlačenja sindroma aseptičnog meningitisa za nekoliko dana bez posledica.

Podaci o bezbednosti primene u odnosu na transmisivne agense

Standardne mere za prevenciju infekcija, koje mogu nastati upotrebom lekova proizvedenih iz humane krvi ili plazme, uključuju selekciju donora, testiranje individualnih donacija i pulova plazme na specifične infektivne markere i uvođenje efikasnih faza proizvodnje za inaktivaciju/uklanjanje virusa. Uprkos ovome, kada se primenjuju medicinski proizvodi poreklom iz humane krvi ili plazme, verovatnoća transmisije infektivnih agenasa ne može se u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili neočekivane viruse i druge patogene.

Mere koje se sprovode smatraju se efikasnim u uklanjanju virusa saomotačem kao što su HIV, HBV i HCV i virusa bez omotača kao što su HAV i parvovirus B19V.

Kliničko iskustvo pokazuje da nije bilo transmisije virusa hepatitisa A, niti parvovirusa B19 putem imunoglobulina. Šta više, pretpostavlja se da prisustvo antitela daje značajan doprinos sigurnosti od virusa.

Preporučuje se da se pri svakoj primeni leka Hizentra zabeleži ime i broj serije leka kako bi se održala veza između pacijenta i date serije leka.

Uticaj na dijagnostičke testove

Nakon primene infuzije imunoglobulina, prolazno povećanje raznih, pasivno prenetih antitela u krvi pacijenta može da dovede do lažno pozitivnog rezultata serološkog testa.

Pasivnim prenošenjem antitela na eritrocitne antigene, npr. A, B i D, može da dođe do netačnih rezultata u nekim serološkim testovima za izoantitela eritrocita (npr. Coombs-ov test).

Sadržaj natrijuma

Hizentra je u osnovi bez natrijuma.

Pedijatrijska populacija

Ista upozorenja i mere predostrožnosti se primenjuju i na pedijatrijsku populaciju.

Starija populacija

Ista upozorenja i mere opreza se primenjuju i na stariju populaciju.

Atenuisane žive virusne vakcine

Nakon terapije imunoglobulinima, efikasnost atenuisanih živih vakcina, kao što su vakcine protiv morbila (malih boginja), rubele, zauški i varičele, može biti smanjena tokom perioda od najmanje 6 nedelja do 3 meseca. Treba napraviti pauzu od 3 meseca između primene ovog leka i vakcinacije atenuisanom živom vakcinom. Smanjenje efikasnosti, u slučaju vakcinacije protiv morbila (malih boginja), može trajati do godinu dana. Stoga, pacijentima koji su primili vakcinu protiv morbila (malih boginja) treba pratiti nivo antitela.

Pedijatrijska populacija

Iste interakcije se mogu pojaviti i u pedijatrijskoj populaciji.

Starija populacija

Iste interakcije se mogu pojaviti i kod starije populacije.

5 od 12

Trudnoća

Podaci iz prospektivnih kliničkih studija o upotrebi humanog imunoglobulina kod trudnica su ograničeni. Stoga, tokom trudnoće lek Hizentra treba primenjivati uz oprez. Kliničko iskustvo sa imunoglobulinima pokazuje da se ne očekuju štetna dejstva na tok trudnoće, ili na fetus ili novorođenče.

Kontinuirana primena kod trudnica obezbeđuje pasivni imunitet kod novorođenčeta.

Dojenje

Podaci iz prospektivnih kliničkih studija u kojima je korišćen humani normalni imunoglobulin kod dojilja su limitirani. Prema tome, lek Hizentra treba davati dojiljama samo uz oprez. Međutim, kliničko iskustvo sa imunoglobulinima pokazuje da se ne očekuju štetna dejstva na novorođenče. Imunoglobulini se izlučuju u mleko i mogu da doprinesu prenosu zaštitnih antitela na novorođenče.

Fertilitet

Kliničko iskustvo sa imunoglobulinima pokazuje da se ne očekuju štetna dejstva na fertilitet.

Sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama može biti smanjena nekim neželjenim dejstvima leka Hizentra. Pacijenti kod kojih se pojave neželjena dejstva tokom lečenja treba da sačekaju da se ona povuku pre upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama.

Sažetak profila bezbednosti

Neželjene reakcije kao što su drhtavica, glavobolja, groznica, povraćanje, alergijske reakcije, mučnina, bol u zglobovima, nizak krvni pritisak i umereni bol u leđima se mogu povremeno javiti.

Retko, humani imunoglobulin može prouzrokovati nagli pad krvnog pritiska i u izolovanim slučajevima, anafilaktički šok, čak i ako pacijent nije pokazao preosetljivost prilikom prethodne primene.

Lokalne reakcije na mestu primene: otok, bol, crvenilo, induracija (otvrdnuće), lokalna toplota, svrab, modrice i osip.

Podaci o bezbednosti primene u odnosu na transmisivne agense dati su u odeljku 4.4.

Tabelarni pregled neželjenih reakcija

Neželjene reakcije su prikupljene iz 7 studija faze III na pacijentima sa primarnom imunodeficijencijom (n=231), i 2 studije faze III kod pacijenata sa CIDP (n=197) u kojima je ispitivan lek Hizentra (ukupno N=428). Neželjene reakcije prijavljene u ovim kliničkim studijama su dole sumirane i kategorisane prema MedDRA klasama sistema organa i učestalosti.

Učestalost po pacijentu je procenjivana prema sledećim definicijama: veoma često (≥1/10), često (≥1/100 do <1/10), povremeno (≥1/1000 do <1/100) i retko (≥ 1/10000 do <1/1000).

Učestalost neželjenih reakcija na lek Hizentra dobijena u kliničkim sudijama i postmarketiškom ispitivanju, stopa prijavljivanja po pacijentu

MedDRA Neželjena reakcija (MedDRA)Učestalost
Poremećaji imunskog sistemaPreosetljivostPovremeno
Anafilaktičke reakcijeNepoznato

6 od 12

Poremećaji nervnog sistemaGlavobolja (uključujući migrenu) Veoma često
VrtoglavicaČesto
Sindrom aseptičkog meningitisa, tremor (uključujući psihomotornu hiperaktivnost)Povremeno
Osećaj žarenjaNepoznato
Kardiološki poremećajiTahikardijaPovremeno
Vaskularni poremećajiHipertenzijaČesto
Naleti vrućinePovremeno
Embolijski i tromboembolijski događajiNepoznato
Gastrointestinalni poremećajiDijareja, bol u abdomenu, mučnina, povraćanjeČesto
Poremećaji kože i potkožnog tkivaOsipVeoma često
Pruritus, urtikarijaČesto
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkivaBol u skeletnim mišićima (uključujući mišićni spazam i mišićnu slabost) Veoma često
ArtralgijaČesto
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primeneReakcije na mestu primene infuzije Veoma često
Pireksija, umor (uključujući malaksalost), bol u grudima, stanje slično gripu, bolČesto
Drhtavica (uključujući hipotermiju)Povremeno
Ulkus na mestu infuzijeNepoznato
IspitivanjaPovišen nivo kreatinina u krviPovremeno

Pedijatrijska populacija

Klinička ispitivanja su pokazala da je ukupan profil bezbednosti leka Hizentra kod pedijatrijskih i odraslih pacijenata sa PID sličan.

Nisu sprovedene kliničke studije kod pedijatrijskih pacijenata sa CIDPuzrasta mlađih od 18 godina.

Starija populacija

Iste neželjene reakcije se mogu pojavitii u starijoj populaciji. Ograničene informacije dostupne iz kliničkih studija pokazale su da nema razlike u bezbednosnom profilu pacijenata ≥ 65 godina u odnosu na mlađe pacijnete.

Iskustvo sa lekom Hizentra kod pacijenata ≥ 65 godina nakon stavljanja leka u promet pokazuje ukupno sličan bezbednosni profil u ovoj starosnoj grupi kao i kod mlađih pacijenata.

Videti odeljak 4.4 za detalje o faktorima rizika i preporukama za praćenje.

Prijavljivanje neželjenihreakcija

Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lekAgenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

7 od 12

fax: +381 11 39 51 131 website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Posledice predoziranja lekom Hizentra nisu poznate.

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

5. FARMAKOLOŠKI PODACI

Farmakoterapijska grupa: Imunoserumi i imunoglobulini. Imunoglobulini, humani normalni, za ekstravaskularnu primenu.

ATC šifra: J06BA01

Humani normalni imunoglobulin sadrži uglavnom imunoglobulin G (IgG) sa širokim spektrom antitela protiv infektivnih agenasa.

Humani normalni imunoglobulin sadrži IgG antitela koja su prisutna u normalnoj populaciji. Obično se priprema iz pula plazme prikupljene od najmanje 1000 donora. Raspodela potklasa imunoglobulina G u njemu je skoro proporcionalna onoj u nativnoj humanoj plazmi.

Mehanizam dejststva

Kod imunodeficijencije, adekvatne doze leka Hizentra mogu da obnove abnormalno niske nivoe antitela Imunoglobulina G donormalih vrednosti i takopomognu u lečenju infekcije.

Mehanizam delovanja u indikacijama koje nisu supstituciona terapija nije u potpunosti razjašnjen, ali uključuje imunomodularne efekte.

PID

U evropskoj studiji u kojoj je učestvovao 51 pacijent sa sindromom primarne imunodeficijencije, uzrasta od 3 do 60 godina, primenjena je terapija lekom Hizentra u trajanju do 41 nedelje. Prosečna doza primenjena svake nedelje iznosila je 0,12 g/kg telesne mase (tm). Postignuti su i održani najniži nivoi IgG uz prosečnu koncentraciju od 7,99 - 8,25 g/L tokom celog perioda lečenja. Pacijenti su primili ukupno 1831 nedeljnu infuziju leka Hizentra.

U američkoj studiji u kojoj je učestvovalo 49 pacijenata sa sindromom primarne imunodeficijencije, uzrasta od 5 do 72 godine, primenjena je terapija lekom Hizentra u trajanju do 15 meseci. Prosečna doza primenjena svake nedelje iznosila je 0,23 g/kg tm. Postignuti su i održani najniži nivoi IgG uz prosečnu koncentraciju od 12,53 g/Ltokom celog perioda lečenja. Pacijenti su primili ukupno 2264 nedeljne infuzije leka Hizentra. Nisu prijavljene ozbiljne bakterijske infekcije tokom perioda efikasnosti kod pacijenata koji su primali lek Hizentra tokom kliničkih ispitivanja.

CIDP

Bezbednost, efikasnost i podnošljivost leka Hizentra kod pacijenata sa CIDP je procenjena u paralelnoj grupi faze 3 multicentrične, dvostruko slepe, randomizovane, placebo kontrolisane studije PATH (Polyneuropathy and Treatment with Hizentra - Polineuropatija i lečenje lekom Hizentra). 172 odrasle osobe sa definitivnim ili verovatnim CIDP koje su prethodno lečene i odgovorile na terapiju intravenskim imunoglobulinima su randomizovane na grupe koje su lečene sa 0,2 g/kg leka Hizentra nedeljno, 0,4 g/kg leka Hizentra nedeljno ili placebo grupu i praćene su sledeće 24 nedelje. Srednja vrednost trajanja ekspozicije bila je 118,9 dana u grupi koja je primala lek Hizentra 0,2 g/kg i 129 dana u grupi koja je primala lek Hizentra 0,4 g/kg (maksimalna ekspozicija do 167 odnosno 166 dana u svakoj grupi, redom). Ispitanici su uglavnom paralelno koristili 4 mesta za infuziju (najviše do 8 mesta paralelno). Ukupno, 57 ispitanika je primilo 1514 infuzija u placebo grupi, 57 ispitanika je primilo 2007 infuzija u grupi koja je primala 0,2 g/kg leka Hizentra i 58 ispitanika je primilo 2218 infuzija u grupi koja je primala 0,4 g/kg leka Hizentra (ukupno 5739 infuzija).

8 od 12

Primarni ishod efikasnosti bio je procenat ispitanika koji su imali CIDP relaps (definisan kao povećanje ≥1 poen u prilagođenom INCAT skoru [INCAT Inflammatory Neuropathy Cause and Treatment] (u odnosu na bazalne vrednosti) ili su povučeni iz bilo kog razloga u toku lečenja lekom Hizentra.

Obe doze leka Hizentra su pokazale superiornost u odnosu na placebo u toku primarnog ishoda. Statistički značajno manji procenat ispitanika lečenih lekom Hizentra, 32,8% iz grupe koja je dobijala 0,4 g/kg i 38,6% iz grupe koja je dobijala 0,2 g/kg, je imao CIDP relaps ili je povučen iz drugih razloga u odnosu na 63,2% ispitanika lečenih placebom (p < 0,001 ili p = 0.007, redom). Ako se posmatra samo relaps, učestalost CIDP relapsa je bila 19% kod pacijenata lečenih dozom od 0,4 g/kg leka Hizentra i 33,3% kod onih koji su lečeni dozom od 0,2 g/kg leka Hizentra u odnosu na 56,1% koji su dobjali placebo(p < 0,001 ilip = 0,012, redom). Prema tome, tokom perioda lečenja od 24 nedelje, lek Hizentra je sprečio relaps kod 81% ispitanika koji su dobijali 0,4 g/kg tm i 67% ispitanika koji su dobijali 0,2 g/kg tm leka Hizentra, dok je u placebo grupi bilo 44 % ispitanika koji nisu imali relaps.

Vreme do CIDP relapsa (slika 2) je procenjeno, i odgovarajuće verovatnoće za CIDP relaps bazirane na Kaplan-Meier-ovoj proceni su bile: za placebo 58,8%; 0,2 g/kg tm leka Hizentra, 35%, i 0,4 g/kg tm leka Hizentra, 22,4 %. Stepen hazarda (95% CI) za nižu i višu dozu u odnosu na placebo je bio 0,48 (0,27, 0,85) i 0,25 (0,12, 0,49), redom.

Razlika između grupe koja je primala 0,2 g/kg tm i grupe koja je primala 0,4 g/kg tm leka Hizentra nije dostigla statističku značajnost.

Slika 2. Kaplan-Meier-ova dijagram vremena do CIDP relapsa.

U rezultatima efikasnosti (INCAT skor, prosečan intenzitet stiska šake, i MRC engl. Medical Research Council sum score) ispitanici u obe dozne grupe leka Hizentra su ostali stabilni, dok su ispitanici u placebo grupi imali pogoršanje. Ispitanici u grupi koja je primala visoke doze leka Hizentra su ostali stabilni u Rasch-built Overall Disability Scale (R-ODS) procentnom skoru. Ispitanici u obe dozne grupe leka Hizentra su bili stabilni u odnosu na elektrofiziološke parametre.

Multicentrični otvoreni produžetak studije faze 3 koji je trajao 48 nedelja, uključio je 82 pacijenta sa CIDP iz PATH studije. Produžetak studije je ispitivao dugoročnu bezbednost i efikasnost terapije održavanja lekom Hizentra u dve doze nedeljno, 0,2 g/kg i 0,4 g/kg tm. Prema dizajnu studije, isti pacijent je mogao primiti obe doze leka tokom studije: 72 osobe su primale dozu od 0,4 g/kg i 73 osobe su primale dozu od 0,2 g/kg tokom perioda evaluacije efikasnosti. Prosečni period evaluacije efikasnosti je bio 125,8 dana (raspon 1-330) u grupi koja je primala 0,2 g/kg i 196, 1 dan (raspon 1-330) u grupi koja je primala 0,4 g/kg tm. Pacijenti koji su bez relapsa završili učešće u pivotalnoj studiji PATH na dozi od 0,4 g/kg tm i koji su inicijalno primili ovu dozu u produžetku studije imali su stopu relapsa od 5,6% (1/18 pacijenata). Od svih pacijenata koji su

9 od 12

primili 0,4 g/kg tm leka Hizentra u produžetku studije PATH, njih 9,7% (7/72 pacijenata) je imalo relaps. Pacijenti koji su bez relapsa završili učešće u pivotalnoj studiji PATH na dozi od 0,2 g/kg tm i koji su inicijalno primili ovu dozu leka Hizentra u produžetku studije PATH imali su stopu relapsa od 50% (3/6 bolesnika). Od svih pacijenata koji su primili dozu od 0,2 g/kg tm u produžetku studije, njih 47,9% (35/73 pacijenata) je imalo relaps. U produžetku studije, smanjenje doze kod pacijenata koji su završili studiju PATH bez obzira da li su primali 0,4 g/kg ili 0,2 g/kg tm bilo je moguće kod 67,9% pacijenata (19/28 pacijenata), bez pojave relapsa: svih 9 pacijenata koji su imali relaps oporavili su se unutar 4 nedelje nakon lečenja dozom od 0,4 g/kg tm. Intenzitet stiska šake, MRC zbirni skor i R-ODS procentni skor su ostali stabilniu odnosu na početne vrednostikodpacijenata koji nikada nisu imali relaps u produžetku studije. Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost leka Hizentra nisu utvrđene kod pedijatrijskih ispitanika uzrasta od 2 do 18 godina. Lek Hizentra je procenjen kod 54 pedijatrijska ispitanika sa PID uzrasta od 2 do <12 godina i 45 pedijatrijskih ispitanika uzrasta 12 do <18 godina. Nije bilo razlika u farmakokinetici, profilima bezbednosti i efikasnosti u poređenju sa odraslim pacijentima. Nije bila potrebna primena specifičnih doza za pedijatrijsku populaciju da bi se postigli željeni nivoi IgG u serumu. Nisu uočene razlike u farmakodinamskim parametrima između odraslih i pedijatrijskih studijskih pacijenata sa PID.

Hizentra nije procenjena u kliničkim studijama kod pedijatrijskih pacijenata sa CIDP koji su bili mlađi od 18 godina.

Starija populacija

Nisu uočene razlike u bezbednosti i efikasnosti između pacijenata sa PID, starosti >65 godina i pacijenata sa PID uzrasta 18 do 65 godina. U kliničkim studijama, Hizentra je procenjivana kod 9 pacijenata sa PID >65 godina starosti.

Nisu uočene razlike u bezbednosti i efikasnosti između pacijenata sa CIDP > 65 godina i pacijenata sa CIDP uzrasta od 18 do 65 godina. U kliničkim ispitivanjima kod pacijenata sa CIDP, 61 ispitanik starosti >65 godina je lečen lekom Hizentra.

Resorpcija i distribucija

Nakon supkutane primene leka Hizentra, maksimalni nivoi u serumu se postižu nakon približno 2 dana.

Eliminacija

IgG i IgG kompleksi se razgrađuju u ćelijama retikuloendotelnog sistema.

PID

U jednom kliničkom ispitivanju leka Hizentra (n=46), učesnici su postigli najniže nivoe leka (medijana je 8,1 g/L) tokom perioda od 29 nedelja primene prosečnih doza od 0,06 do 0,24 g/kg tm.

Simulacije empirijskim populacionim farmakokinetičkim modelima ukazuju da se održivi uporedivi nivoi IgG (AUC0-14dana, Cmin 14dana) mogu dobiti ako se lek Hizentra primenjuje supkutano svake dve nedelje korišćenjem duple nedeljne doze tokom terapije održavanja.

Ove simulacije dalje ukazuju da se uporedivi najniži nivoi IgG u serumu mogu postići kad se nedeljna doza održavanja leka Hizentra primenjuje u proporcionalnim količinama češće nego jednom nedeljno (npr. dva puta nedeljno, tri puta nedeljno, pet puta nedeljno ili dnevno).

Simulacija 2 -3 propuštene dnevne doze rezultirala je medijanom smanjenja nivoa IgG u serumu od ≤ 4% u poređenju sa dnevnom dozom. Nadoknadom propuštenih doza nakon ponovnog uspostavljanja dnevnog doziranja, medijana profila koncentracije ponovo je dostignuta u roku od 2 do 3 dana. Međutim, kada se propuštene doze nisu nadoknadile nakon što je doziranje ponovo bilo uspostavljeno, bilo je potrebno 5 do 6 nedelja da se najniži nivoi IgG vrate u stanje dinamičke ravnoteže.

Pedijatrijska populacija

Nisu uočenerazlike u farmakokinetičkim parametrima između odraslih i pedijatrijskih pacijenata sa PID.

Starija populacija

10 od 12

Nisu uočene razlike u farmakokinetičkim parametrima između pacijenata sa PID starosti >65 godina i pacijenata sa PID uzrasta 18 do 65 godina.

CIDP

U PATH studiji, ispitanici (n=172) su postigli najniže nivoe održavanja u periodu od 24 nedelje kada su primali nedeljne doze od 0,2 g/kg tm i 0,4 g/kg tm, redom. Srednja vrednost (SD) najniže koncentracije IgG posle 24 nedelje lečenja lekom Hizentra u grupi od 0,4 g/kg tm je bila 20,6 (3,24) g/L i 15,4 (3,06) g/L u grupi od 0,2 g/kgtm. Simulacije u populacionim farmakokinetičkim modelima u PATH studiji ukazuju da se uporediva ekspozicija IgG (Cmax, AUC0-14 dana, Cmin, 14 dana) postiže kada se dvostruka nedeljna doza leka Hizentra daje svake dve nedelje ispitanicima sa CIDP. Ove simulacije takođe ukazuju da se uporediva IgG ekspozicija postiže kada se nedeljna doza održavanja leka Hizentra podeli u nekoliko češćih doza (2 do 7 puta nedeljno) u populaciji pacijenata sa CIDP.

Pedijatrijska populacija

Lek Hizentra nije ispitivan u kliničkim studijama kod pedijatrijskih pacijenata sa CIDP koji su mlađi od 18 godina.

Starija populacija

Nisu uočene razlike u farmakokinetičkim parametrima između pacijenata sa CIDP starosti >65 godina i pacijenata sa CIDP uzrasta 18 do 65 godina.

Imunoglobulini su prirodni sastojci ljudskog tela. L-prolin je fiziološka, neesencijalna amino kiselina.

Bezbednost leka Hizentra je ispitana u nekoliko pretkiničkih studija sa posebnim osvrtom na pomoćnu supstancu L-prolin. Pretklinički podaci iz farmakoloških i toksikoloških studija, pokazuju da u pogledu bezbednosti ne postoji poseban rizik za ljude.

6. FARMACEUTSKI PODACI

L-prolin polisorbat 80 voda za injekcije

Budući da ispitivanja kompatibilnosti nisu rađena, ovaj lek se ne sme mešati sa drugim lekovima.

30 meseci.

Lek se mora upotrebiti odmah nakon otvaranja bočice.

Čuvati na temperaturi do 25ºC. Ne zamrzavati.

Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja videti odeljak 6.3.

11 od 12

Unutrašnje pakovanje:

Bočica od stakla tipa I sa halobutilnim zatvaračem, aluminijumskom kapom, plastičnim flip off diskom, koja sadrži 5 mL, 10 mL ili 20 mL rastvora.

Spoljašnje pakovanje:

Složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa 5mL, 10 mL ili 20 mL rastvora i Upustvo za lek.

Veličina pakovanja: 1 bočica, staklena 1 g / 5 mL

2 g / 10 mL 4 g / 20 mL

Ne moraju sve veličine pakovanja da budu u prometu.

Lek Hizentra je rastvor spreman za upotrebu, u bočici za jednokratnu upotrebu. S obzirom da rastvor ne sadrži konzervans, lek Hizentra treba upotrebiti odmah po otvaranju bočice.

Lek treba da bude na sobnoj temperaturi ili temperaturi tela pre primene.

Rastvor mora biti bistar, bledo žut ili svetlo braon. Rastvorekoji su zamućeni ili sadrže česticene treba koristiti.

Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.

Dokumenta

Šta je lek Hizentra

Lek Hizentra pripada klasi lekova koji se zovu humani normalni imunogloblini. Imunoglobulini su takođe poznati kao antitela. To su proteini iz krvi koji pomažu vašem telu u borbi protiv infekcija.

Kako deluje lek Hizentra

Lek Hizentra sadrži imunoglobuline koji su izolovani iz krvi zdravih ljudi. Imunoglobuline stvara imuni sistem čoveka. Oni pomažu Vašem organizmu da se bori protiv infekcija izazvanih bakterijama i virusima i da održi ravnotežu u Vašem imunom sistemu (tzv.imunomodulacija). Lek Hizentra deluje na potpuno isti način kao i imunoglobulini koji su prirodno prisutni u Vašoj krvi.

Čemu je namenjen lek Hizentra Supstituciona terapija

Lek Hizentra se koristi za povećanje abnormalno niskih nivoa imunoglobulina u vašoj krvi i postizanje normalnih nivoa (supstituciona terapija). Ovaj lek se primenjuje kod odraslih i dece (0 – 18 godina) u sledećim situacijama:

1. Terapija pacijenata koji su rođeni sa smanjenom sposobnošću ili bez sposobnosti da stvaraju imunoglobuline (primarna imunodeficijencija). To uključuje stanja kao što su:

niski nivoi imunoglobulina (hipogamaglobulinemija) ili nedostatak imunoglobulina u krvi (agamaglobulinemija)

kombinacija niskih nivoa imunoglobulina, učestalih infekcija i nesposobnost proizvodnje adekvatnih

količina antitela nakon vakcinacije (obična varijabilna imunodeficijencija)

kombinacija niskog nivoa ili nedostatka imunoglobulina, i nedostatak ili nefunkcionalnost imunih

ćelija (teška kombinovana imunodeficijencija)

nedostatak određenih podklasa imunoglobulina G što uzrokuje rekurentne infekcije

2. Terapija niskih nivoa imunoglobulina i rekurentnih bakterijskih infekcija kod pacijenata koji pate od hronične limfocitne leukemije (HLL), određene vrste malignog hematološkog oboljenja, kada profilaktički antibiotici ne deluju ili su kontraindikovani.

3. Terapija niskih nivoa imunoglobulina i rekurentnih bakterijskih infekcija kod pacijenata sa multiplim mijelomom (MM), drugom vrstom malignog hematološkog oboljenja.

4. Terapija niskih nivoa imunoglobulina kod pacijenata pre i posle alogene transplantacije hematopoetskih matičnih ćelija,

Imunomodulatorna terapija kod pacijenata sa CIDP

Hizentra se takođe koristi kod pacijenata sa hroničnom inflamatornom demijelinizirajućom polineuropatijom (CIDP), oblikom autoimunog oboljenja. CIDP se karakteriše hroničnim zapaljenjem perifernih nerava koje izaiziva slabost mišića i/ili utrnulost uglavnom u nogama i rukama. Smatra se da napad odbrambenog sistema organizma doprinosi zapaljenju, i da imunoglobulini iz leka Hizentra pomažu da se nervi zaštite od napada (imunomodulatorna terapija).

LekHizentra ne smete primenjivati:

Ako ste alergični na humane imunoglobuline, polisorbat 80 ili L-prolin.

Kažite svom lekaru ili zdravstvenom stručnjaku pre početka terapije ukoliko ranije niste dobro podnosili neke od ovih supstanci.

Ukoliko patite od hiperprolinemije (genetski poremećaj koji uzrokuje povišene nivoe aminokiseline prolin u krvi).

U krvni sud.

2 od 10

Upozorenja i mere opreza

Obavestite svog lekara ili zdravstvenog stručnjaka pre primene leka Hizentra.

Može se desiti da ste alergični (preosetljivi) na imunoglobuline, a da to i ne znate. Ipak, prave alergijske reakcije su retke. Mogu da se jave čak i ako ste ranije primali humane imunoglobuline i dobro ih podnosili. To može da se desi posebno ako u vašoj krvi nemate dovoljno imunoglobulina tipa A (IgA) (nedostatak IgA).

Obavestite svog lekara ili zdravstvenog stručnjaka pre primene leka Hizentra ukoliko imate nedostatak

imunoglobulina tipa A (IgA). Lek Hizentra sadrži male količine IgA (ne više od 0,050 mg/mL) koje mogu da izazovu alergijsku reakciju.

U ovim retkim slučajevima, mogu se javiti alergijske reakcije kao što je nagli pad krvnog pritiska ili šok (videti odeljak 4.„Moguća neželjena dejstva“).

Ukoliko primetite takve znake tokom infuzije leka Hizentra, prekinite infuziju i obratite se Vašem

lekaru ili odmah idite u najbližu bolnicu.

Obavestite svog lekara ako ste ranije imali oboljenje srca ili krvnih sudova ili krvne ugruške, imate gustu krv, ili ste nepokretni neko vreme. Sve ovo može povećati rizik za stvaranje krvnog ugruška posle upotrebe leka Hizentra.Takođe obavestite Vašeg lekara koje lekove uzimate, pošto neki lekovi, kao što su oni koji sadrže hormon estrogen (npr. pilule za kontrolu začeća), mogu da povećaju rizik za razvoj krvnog ugruška. Obavestite svog lekara odmah ako primetite znake i simptome kao što su kratak dah, bol u grudima, bol i otok ekstremiteta, slabost ili utrnulost jedne strane tela posle primene leka Hizentra.

Obavestite svog lekara ako primetite sledeće znake i simptome: jaku glavobolju, ukočenost vrata, pospanost, povišenu temperaturu, fotofobiju, mučninu, i povraćanje posle primene leka Hizentra. Vaš lekar će odlučiti da li su neophodni dalji testovi i da li se može nastaviti sa primenom leka.

Vaš zdravstveni stručnjak će izbeći moguće komplikacije obezbeđujući:

da ne budete preosetljivi na humani imunoglobulin.

Lek u početku treba da se primenjuje u vidu spore infuzije. Preporučena brzina infuzije, navedena u odeljku 3. Kako se upotrebljava lek Hizentra“), mora da se sledi;

da se tokom infuzije kod Vas pažljivo prati pojava bilo kakvih simptoma, posebno: ako prvi put primate humani normalni imunoglobulin,

ako prelazite sa drugačijeg leka,

ako nastavljate lečenje nakon duge pauze (duže od 8 nedelja)od prethodne infuzije.

U tim slučajevima, preporučeno je da praćenje treba obaviti tokom prve infuzije i tokom prvog sata nakon infuzije. Ako se ništa od napred navedenog ne odnosi na Vas, preporučeno je da budete pod nadzorom zdravstvenog stručnjaka najmanje 20 minuta nakon primene leka.

Drugi lekovi i Hizentra

Kažite svom lekaru ili zdravstvenom stručnjaku ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Drugi lekovi ne smeju da se mešaju sa lekom Hizentra.

Pre vakcinacije, recite svom lekaru da ste na terapiji lekom Hizentra. Lek Hizentra može da utiče na dejstvo nekih živih virusnih vakcina, kao što su vakcine protiv morbila (malih boginja), rubele, zauški i varičele. Stoga je, nakon terapije ovim lekom, potrebno napraviti pauzu od 3 meseca pre primene žive atenuisane vakcina. U slučaju vakcinacije protiv malih boginja smanjenje efikasnosti vakcine može trajati i do godinu dana.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Kažite svom lekaru ili zdravstvenom stručnjaku ako ste trudni, planirate trudnoću ili dojite. Vaš lekar će doneti odluku da li možete da primate lek Hizentra tokom trudnoće ili dojenja.

3 od 10

Nisu sprovedene kliničke studije o primeni leka Hizentra kod trudnica. Međutim, lekovi koji sadrže imunoglobuline su godinama primenjivani kod trudnica i dojilja i nisu primećeni neželjeni efekti na tok trudnoće niti na novorođenče.

Ukoliko dojite tokom terapije lekom Hizentra, imunoglobulini iz leka mogu da se nađu u majčinom mleku. Na taj način, vaša beba može biti zaštićena od određenih infekcija.

Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

Tokom lečenja lekom Hizentra, mogu se ispoljiti reakcije kao što su vrtoglavica ili mučnina, koje mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanje mašinama. Ako se to desi, ne smete voziti ili rukovati mašinama sve dok se ovi simptomi ne povuku.

Lek Hizentrasadrži prolin.

Ne smete da primenjujete ovaj lek ukoliko patite od hiperprolinemije (videti odeljak 2. “Kada uzimate lek Hizentra, posebno vodite računa”).

LekHizentra praktičnonesadržinatrijum.

Ostale važne informacije o leku Hizentra Testovi krvi

Lek Hizentra može da utiče na rezultate određenih testova krvi (serološki testovi) neko vreme nakon primene.

Pre bilo kog testa krvi, obavestite lekara da ste na terapiji lekom Hizentra.

Od čega je napravljenlek Hizentra

Lek Hizentra je napravljen od humane krvne plazme (to je tečni deo krvi). Kada se lekovi prave od humane krvi ili plazme, primenjuju se određene mere kako bi se sprečio prenos infekcija na pacijente. Ove mere uključuju:

pažljivu selekciju davaoca krvi i plazme, da bi se isključili oni davaoci kod kojih postoji rizik od

prenošenja infekcija, i

ispitivanje svake donacije i pool-a plazme na znake prisustva virusa/infekcije.

Proizvođači ovih lekova takođe uključuju faze u preradi krvi ili plazme u kojima mogu da se inaktiviraju ili uklone virusi. Uprkos ovim merama, kada se primeni lek pripremljen od humane krvi ili plazme mogućnost prenošenja infekcije se ne može u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili neočekivane viruse ili druge vrste infekcija.

Mere koje se sprovode smatraju se efikasnim u uklanjanju virusa sa omotačem kao što su virus humane imunodeficijencije (HIV, virus side), hepatitis B virus i hepatitis C virus (zapaljenje jetre), i virusa bez omotača kao što su hepatitis A virus i parvovirus B19.

Strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka Hizentra zabeleži ime i broj serije leka kako bi se vodila evidencija o upotrebljenoj seriji leka (videti odeljak 3. „Kako se upotrebljava lek Hizentra“).

Lek Hizentra uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom.

Doziranje

Vaš lekar će izračunati tačnu dozu leka Hizentra koju treba da primite, na osnovu vaše telesne mase i odgovora na terapiju.

Doza ili interval između doza se ne smeju menjati bez konsultacije sa Vašim lekarom. Ako mislite da bi ste trebali da primate lek Hizentra češće ili ređe, razgovarajte sa Vašim lekarom. Ako mislite da ste propustili dozu, razgovarajte što pre sa Vašim lekarom.

Supstituciona terapija

Vaš lekar će odrediti da li je potrebno da primite udarnu dozu (za odrasle i decu) koja iznosi najmanje 1 do

4 od 10

2,5 mL/kg telesne mase, podeljnu na nekoliko dana. Nakon toga, mogu se dati doze održavanja u intervalima koji se ponavljaju, od jednom na dan do jednom svake druge nedelje, do postizanja kumulativne mesečne doze od oko 2 do 4 mL/kg telesne mase. Vaš zdravstveni stručnjak može prilagoditi dozu na osnovu vašeg odgovora na terapiju.

Imunomodulatorna terapija

Vaš lekar će započeti teraiju lekom Hizentra, jednu nedelju posle poslednje intravenske infuzije imunoglobulina, davanjem pod kožu (supkutano) u nedeljnoj dozi od 0,1 do 2,0 ml/kg telesne mase. Lekar će odrediti Vašu nedeljnu dozu leka Hizentra. Nedeljne doze održavanja mogu se podeliti u manje doze i primenjivati onoliko često koliko je to potrebno tokom nedelje. Za doziranje svake dve nedelje, Vaš lekar će udvostručiti nedeljnu dozu leka Hizentra. Vaš lekar može prilagoditi dozu na osnovu Vašeg odgovora na terapiju.

Način primene

U slučaju lečenja kod kuće, potrebno je da terapiju započne zdravstveni stručnjak sa iskustvom u lečenju imunodeficijencije/ CIDP sa s.c.Igi sa iskustvom u obučavanju pacijenata za kućno lečenje.

Bićete upoznati sa:

aseptičnim infuzionim tehnikama,

vođenjem dnevnika terapije, i

merama koje treba preduzeti u slučaju ozbiljnih neželjenih reakcija

Mesto(a) primene

Lek Hizentra se primenjuje samo pod kožu(supkutano).

Lek Hizentra možete primeniti u trbuh, butinu, nadlakticu i lateralno u kuk (pogledati sliku 1). Ukoliko se primenjuju veće doze (>50 mL), pokušajte da ih primenite na više mesta.

Istovremeno lek možete primeniti na neograničen broj mesta. Mesta primene treba da budu udaljena

najmanje 5 cm.

Istovremeno se može koristiti više od jednog sistema za infuziju. Količina leka koji se primenjuje na jednom mestu može da varira.

Slika 1. Mesta primene leka

Brzina infuzije

Preporučena početna brzina je do 20 mL/sat/ po mestu primene. Ako dobro podnosite, brzinu infuzije možete postepeno povećavati do 35 mL/sat/po mestu primeneza naredne dve infuzije. Posle toga brzina infuzije se može povećati u skladu sa Vašom tolerancijom.

Uputstva za upotrebu

5 od 10

6 od 10

Ukoliko imate dodatna pitanja o primeni leka, posavetujte se sa svojim lekarom ili zdravstvenim radnikom.

Ako ste primeniliviše lekaHizentra nego što treba

Ako smatrate da ste primili više leka Hizentra nego što je trebalo, obratite se lekaru što je pre moguće.

Ako ste zaboravili da primenite lek Hizentra

Ako smatrate da ste propustili da uzmete lek Hizentra, obratite se lekaru što je pre moguće.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.

U izolovanim slučajevima, možete biti alergični (preosetljivi) na imunoglobuline i mogu se pojaviti alergijske reakcije kao što su nagli pad krvnog pritiska ili šok (npr, možete osetiti ošamućenost, vrtoglavicu, nesvesticu pri ustajanju, hladnoću na šakama i stopalima, abnormalan srčani ritam ili bol u grudima ili zamućen vid).

U izolovanim slučajevima možete osetiti bol i/ili otok ruke ili noge sa toplotom zahvaćenog dela, promenu boje ruke ili noge, neobjašnjivo gušenje, bol u grudima ili nelagodnost koja se pogoršava dubokim udisanjem, neobjašnjivo ubrzanje pulsa, utrnulost ili slabost jedne strane tela, iznenadnu konfuziju ili otežan govor ili razumevanje, kao simptome nastale usled formiranja krvnog ugruška (tromboze).

U izolovanim slučajevima možete imati jaku glavobolju sa mučninom, povraćanjem, ukočenošću vrata, povišenom temperaturom i osetljivošću na svetlost, što mogu biti simptomi AMS ( sindroma aseptičnog meningtisa), što je privremeno reverzibilno neinfektivno zapaljenje membrana koje okružuju mozak i kičmenu moždinu.

Ukoliko primetite ovakve znake tokom infuzije leka Hizentra, prekinite infuziju i odmah se uputite u najbližu bolnicu. Pogledajte odeljak 2. ovog uputstva, o riziku od pojave alergijskih reakcija, krvnih ugrušaka i AMS.

Neželjena dejstva primećena u kontrolisanim kliničkim studijama i su prikazana prema opadajućoj učestalosti. Neželjena dejstva primećena nakon stavljanja leka u promet su nepoznate učestalosti:

Veoma česta nežljena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji primaju lek): Glavobolja, uključujući migrenu

Ospa po koži

Bol u mišićima i zglobovima (bol u skeletnim mišićima), uključujući artritis, mišićne spazme i mišićnu slabost

Reakcije na mestu primene

Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek): Vrtoglavica

Povišen krvni pritisak (hipertenzija)

7 od 10

Dijareja

Bol u trbuhu

Osećaj mučnine Povraćanje

Svrab (pruritus)

Koprivnjača (urtikarija)

Bol u zglobovima (artralgija) Povišena temperatura

Slabost (umor), uključujući opšti osećaj malaksalosti Bol u grudima

Simptomi slične gripu Bol

Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek): Preosetljivost

Nevoljni pokreti u jednom ili više delova tela (tremor, uključujući psihomotornu hiperaktivnost) Ubrzani otkucaji srca (tahikardija)

Crvenilo lica

Groznica, uključujući nisku telesnu temperturu

Abnormalni rezultati testova krvi koji mogu ukazivati na poremećaj funkcije jetre i bubrega.

U izolovanim slučajevima, mogu se pojaviti ulceracije ili osećaj pečenja na mestu primene leka.

Možete smanjiti pojavu mogućih neželjenih dejstava ako lek Hizentra primenjujeteu sporoj infuziji.

Ova neželjena dejstva se mogu pojaviti čak i ako ste prethodno primili i dobro podnosili humane imunoglobuline.

Molimo pogledajte odeljak 2. „Šta treba da znate pre upotrebe leka Hizentra“ da bi ste saznali dodatne detalje u vezi sa okolnostima koje povećavaju rizik za nastanak neželjenih dejstava.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta . Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd

Republika Srbija

website: www.alims.gov.rs

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Pravo mesto za Vašu reklamu, kontaktirajte nas na info@medicamente.info

Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.

Ne smete koristiti lek Hizentra posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon “Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.

Čuvati na temperaturi do 25ºC. Ne zamrzavati.

Čuvati bočicu u originalnom pakovanju, radi zaštitite od svetlosti.

S obzirom da ne sadrži konzervans, lek se mora upotrebiti odmah nakon otvaranja bočice. Sva neiskorišćena količina leka se mora odbaciti.

Nemojte koristiti lek ako primetite da je rastvor zamućen ili da sadrži čestice.

8 od 10

Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

Šta sadrži lek Hizentra

Aktivna supstanca: humani normalni imunoglobulin. Jedan mL sadrži 200 mg humanog normalnog imunoglobulina sa sadržajem imunoglobulina tipa G (IgG) od najmanje 98%.

Jedna bočica sa 5 mL rastvora sadrži:1 g humanog normalnog imunoglobulina. Jedna bočica sa 10 mL rastvora sadrži: 2 g humanog normalnog imunoglobulina. Jedna bočica sa 20 mL rastvora sadrži: 4 g humanog normalnog imunoglobulina.

Raspodela IgG po potklasama: IgG1: 69%,

IgG2: 26%, IgG3: 3%, IgG4: 2%.

Ovaj lek sadrži imunoglobulin tipa A (IgA) u tragovima (ne više od 50 mikrograma /mL). Lek Hizentra praktično ne sadrži natrijum.

Pomoćne supstance:L-prolin, polisorbat 80, voda za injekcije.

Kako izgleda lek Hizentra i sadržaj pakovanja

Lek Hizentra je rastvor za supkutanu injekciju (200 mg/mL). Boja rastvora varira od bledo žute do svetlo braon.

Unutrašnje pakovanje

Bočica od stakla tipa I sa halobutilnim zatvaračem, aluminijumskom kapom, plastičnim flip off diskom, koja sadrži 5 mL, 10 mL ili 20 mL rastvora.

Spoljašnje pakovanje

Složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi jedna bočica sa 5 mL, 10 mL ili 20 mL rastvora i Upustvo za lek. Ne moraju sve veličine pakovanja da budu u prometu.

Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole:

PHARMASWISS D.O.O. BEOGRAD Batajnički drum 5A

Beograd,

Proizvođač:

CSL BEHRING AG Wankdorfstrasse 10

CH-3014 Bern, Švajcarska

Ovo uputstvo je poslednji put odobreno ti.

Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi, izuzetno lek se može izdavati i uz Rp, u cilju nastavka terapije kod kuće, što mora biti naznačeno i overeno na poleđini recepta.

9 od 10

Broj i datum dozvole:

Hizentra®, rastvor za injekciju, 200 mg/mL, 1 x 5 mL: Hizentra®, rastvor za injekciju, 200 mg/mL, 1 x 10 mL: Hizentra®, rastvor za injekciju, 200 mg/mL, 1 x 20mL:

<------------------------------------------------------------------------------------------------>

10 od 10

Dokumenta

Pravo mesto za Vašu reklamu

Kontaktirajte nas na info@medicamente.info