Moxifloxacin Kabi je indikovan u terapiji:
Moksifloksacin se sme upotrebljavati samo kada se primena antibakterijskih lekova koji se uobičajeno preporučuju za početni tretman ovih infekcija ne smatra adekvatnom.
Treba uzeti u obzir službene smernice za odgovarajuću upotrebu antibakterijskih lekova.
Doziranje
Preporučena doza je 400 mg moksifloksacina, primenjeno putem infuzije jednom dnevno.
Kada je klinički indikovano, inicijalno intravensko lečenje može biti nastavljeno peroralnom primenom moksifloksacin 400 mg u obliku tableta.
U kliničkim ispitivanjima većina pacijenata je prebačena na peroralnu terapiju unutar 4 dana (CAP) ili 6 dana (cSSSI). Preporučeno ukupno trajanje intravenskog i peroralnog lečenja je 7 – 14 dana za CAP i 7 – 21 dan za cSSSI.
Pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega/jetre
Nije potrebno prilagoditi dozu kod pacijenata sa blago do teško oštećenom funkcijom bubrega ili kod pacijenata na hroničnoj dijalizi, tj. hemodijalizi i kontinuiranoj ambulantnoj peritonealnoj dijalizi (videti odeljak 5.2).
Nema dovoljno podataka o doziranju kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre (videti odeljak 4.3). Druge posebne grupe pacijenata
Nije potrebno prilagoditi dozu kod starijih pacijenata i pacijenata sa niskom telesnom težinom.
Pedijatrijska populacija
Moksifloksacin je kontraindikovan kod dece i adolescenata u fazi rasta. Efikasnost i sigurnost primene moksifloksacina kod dece i adolescenata nije utvrđena (videti odeljke 4.3, 4.4 i 5.3).
Način primene
Pri intravenskoj primeni: neprekidna infuzija tokom 60 minuta (videti takođe odeljak 4.4).
Ako je medicinski indikovano, rastvor za infuziju se može dati pomoću T-drena, zajedno sa kompatibilnim infuzionim rastvorom (videti odeljak 6.6).
Promene u elektrofiziologiji srca, u vidu produženja QT intervala, nakon primene moksifloksacina primećene su i u pretkliničkim ispitivanjima i u ispitivanjima kod ljudi. Zbog sigurnosti, moksifloksacin je kontraindikovan kod pacijenata sa:
Moksifloksacin se ne sme koristiti istovremeno sa drugim lekovima koji podužuju QT interval (videti odeljak 4.5).
Zbog ograničenih kliničkih podataka, moksifloksacin je takođe kontraindikovan kod pacijenta sa oštećenom funkcijom jetre (Child Pugh C) i kod pacijenta sa porastom transaminaza za više od 5 puta iznad gornje granice normale (ULN).
Prednost lečenja moksifloksacinom naročito kod manje teških infekcija treba uskladiti s informacijama navedenim u delu o upozorenjima i merama opreza.
Produženje QTc intervala i moguća klinička stanja povezana s produženjem QTc intervala
Ukoliko se tokom lečenja pojave znaci ili simptomi koji mogu biti povezani sa srčanom aritmijom sa ili bez nalaza u EKG-u, primenu moksifloksacina treba prekinuti.
Moksifloksacin treba primenjivati s oprezom kod pacijenata sa bilo kojim stanjem koje može predisponirati srčane aritmije (npr. akutna srčana ishemija), jer oni mogu imati povećan rizik od razvoja ventrikularnih aritmija (uključujući torsade de pointes) i srčanog zastoja. Takođe videti odeljke 4.3 i 4.5.
Moksifloksacin treba primenjivati s oprezom kod pacijenata koji uzimaju lekove koji mogu smanjiti nivo kalijuma. Takođe videti odeljke 4.3 i 4.5.
Moksifloksacin treba primenjivati s oprezom kod pacijenata koji uzimaju lekove povezane sa klinički značajnom bradikardijom. Takođe videti odeljak 4.3.
Pacijentkinje i stariji pacijenti mogu biti osetljiviji na efekte lekova koji produžavaju QTc interval kao što je moksifloksacin i stoga je kod njih potreban poseban oprez.
Preosetljivost / alergijske reakcije
Zabeležene su reakcije preosetljivosti i alergijske reakcije, nakon prve primene fluorohinolona, uključujući moksifloksacin. Čak i nakon prve primene leka, anafilaktičke reakcije mogu uznapredovati do šoka opasnog po život. U slučajevima kliničkih manifestacija teških reakcija preosetljivosti treba prekinuti primenu moksifloksacina i započeti adekvatno lečenje (npr. anti-šok terapija).
Teška oštećenja jetre
Zabeleženi su slučajevi fulminantnog hepatitisa koji potencijalno može dovesti do po život opasne insuficijencije jetre (uključujući smrtni ishod) prilikom primene moksifloksacina (videti odeljak 4.8). Pacijente treba savetovati da se obrate svom lekaru pre nastavka lečenja, ako se razviju znaci i simptomi fulminantne bolesti jetre kao što su brzi razvoj astenije povezane sa žuticom, tamni urin, sklonosti krvarenju ili hepatička encefalopatija.
U slučajevima u kojima se pojave indikacije oštećene funkcije jetre, treba obaviti testove/pretrage funkcije jetre.
Ozbiljne bulozne reakcije kože
Zabeleženi su slučajevi bulozne reakcije kože poput Stevens-Johnsonovog sindroma ili toksične epidermalne nekrolize, pri primeni moksifloksacina (videti odeljak 4.8). Pacijente treba savetovati da se neposredno pre nastavka lečenja obrate svom lekaru ukoliko se pojave kožne reakcije i/ili reakcije na sluznici.
Pacijenti sa predispozicijom za konvulzije
Poznato je da hinoloni mogu podstaći konvulzije. Potreban je oprez prilikom primene kod pacijenata sa poremećajima CNS-a ili kod postojanja drugih faktora rizika koji mogu predisponirati ili sniziti prag za konvulzije. U slučaju konvulzija, primenu moksifloksacina treba prekinuti, te preduzeti odgovarajuće mere.
Periferna neuropatija
Zabeleženi su slučajevi senzorne ili senzomotorne polineuropatije koja dovodi do parestezija, hipoestezija, disestezija ili slabosti, kod pacijenata koji primaju hinolone uključujući moksifloksacin. Pacijente koji se leče moksifloksacinom treba savetovati da se obrate svom lekaru pre nastavka lečenja ukoliko se pojave simptomi neuropatije kao što su bol, pečenje, trnci, ukočenost ili se razvije slabost kako bi se sprečio razvoj ireverzibilnih stanja (videti odeljak 4.8).
Psihijatrijske reakcije
Psihijatrijske reakcije se mogu javiti čak i nakon prve primene hinolona, uključujući moksifloksacin. U vrlo retkim slučajevima, depresija ili psihotične reakcije uznapredovale su do suicidalnih misli i samoozleđujućeg ponašanja kao što je pokušaj samoubistva (videti odeljak 4.8). U slučaju da pacijent razvije ovakve reakcije, primenu moksifloksacina treba prekinuti i preduzeti odgovarajuće mere. Preporučuje se oprez ako se moksifloksacin primenjuje kod psihotičnih pacijenata ili kod pacijenata sa psihijatrijskim bolestima u anamnezi.
Dijareja povezana sa primenom antibiotika, uključujući kolitis
Kod primene antibiotika širokog spektra, uključujući moksifloksacin, zabeleženi su slučajevi dijareje povezane sa primenom antibiotika (engl. Antibiotic Associated Diarrhoea, AAD) i kolitisa povezanog s primenom antibiotika (engl. Antibiotic Associated Colitis, AAC) uključujući pseudomembranozni kolitis i dijareju povezanu sa Clostridium difficile koji mogu varirati u težini od blage dijareje do po život opasnog kolitisa. Stoga je važno razmotriti ovu dijagnozu kod pacijenata koji razviju ozbiljnu dijareju tokom ili nakon upotrebe moksifloksacina. Ako se posumnja ili potvrdi AAD ili AAC, lečenje antibakterijskim lekovima koje je u toku, uključujući i lečenje moksifloksacinom, treba prekinuti i odmah preduzeti odgovarajuće terapijske mere. Pored toga, treba preduzeti odgovarajuće mere za kontrolu infekcije kako bi se smanjio rizik od prenosa. Lekovi koji inhibiraju peristaltiku su kontraindikovani kod pacijenata koji razviju ozbiljnu dijareju.
Pacijenti sa mijastenijom gravis
Moksifloksacin treba primenjivati s oprezom kod pacijenata sa mijastenijom gravis jer može doći do pogoršanja simptoma.
Zapaljenje tetive, ruptura tetive
Zapaljenje tetive i ruptura tetive (naročito Ahilove tetive), ponekad bilateralno, mogu se javiti pri primeni hinolona, uključujući moksifloksacin, unutar 48 sati od početka lečenja i zabeleženi su i do sedam meseci nakon prestanka terapije. Rizik od upale tetive i rupture tetive povećan je kod starijih pacijenata i pacijenata istovremeno lečenih kortikosteroidima. Pri prvim znacima bola ili upale, pacijenti moraju prekinuti primenu moksifloksacina, odmarati oboleli(e) ekstremitet(e) i odmah se obratiti svom lekaru kako bi započeli odgovarajuće lečenje (npr. imobilizacija) zahvaćene tetive (videti odeljke 4.3 i 4.8).
Pacijenti s oslabljenom funkcijom bubrega
Stariji pacijenti sa poremećajem u radu bubrega, koji nisu u mogućnosti održavati odgovarajući unos tečnosti, treba da uzimaju moksifloksacin s oprezom, jer dehidracija može povećati rizik od insuficijencije bubrega.
Poremećaji vida
Ukoliko dođe do slabljenja vida ili se primete bilo kakvi efekti na oči, potrebno je odmah konsultovati oftalmologa (videti odeljke 4.7 i 4.8).
Poremećaji glikemije
Kao i sa drugim fluorohinolonima, poremećaj vrednosti glukoze u krvi, uključujući i hipoglikemiju i hiperglikemiju, su zabeleženi nakon primene moksifloksacina. Kod pacijenata lečenih moksifloksacinom, poremećaji glikemije su se uglavnom javljali kod starijih pacijenata sa dijabetesom koji su istovremeno bili na terapiji oralnim antidijabeticima (npr. derivati sulfoniluree) ili na insulinu. Preporučuje se pažljivo praćenje nivoa glukoze u krvi kod pacijenata sa dijabetesom (videti odeljak 4.8).
Prevencija fotosenzitivnih reakcija
Pokazalo se da hinoloni kod pacijenata uzrokuju fotosenzitivne reakcije. Međutim, studije su pokazale da je rizik od pojave fotosenzitivnih reakcija manji kod moksifloksacina. Ipak pacijente treba savetovati da izbegavaju izlaganje UV zračenju i izraženoj i/ili jakoj sunčevoj svetlosti tokom primene moksifloksacina.
Pacijenti sa deficijencijom glukoza-6-fosfat dehidrogenaze
Pacijenti sa porodičnom anamnezom deficijencije glukoza-6-fosfat dehidrogenaze ili pacijenti koji sami imaju deficijenciju glukoza-6-fosfat dehidrogenaze, skloni su hemolitičkim reakcijama kada se leče hinolonima. Stoga, moksifloksacin kod ovih pacijenata treba primenjivati s oprezom.
Zapaljenje periarterijskog tkiva
Moxifloxacin Kabi, rastvor za infuziju primenjuje se isključivo intravenskim putem. Intraarterijsku primenu treba izbegavati, jer su prekliničke studije pokazale pojavljivanje zapaljenja periarterijskog tkiva nakon primene infuzije ovim putem.
Pacijenti sa posebno komplikovanim infekcijama kože i struktura kože (cSSSI)
Klinička efikasnost moksifloksacina u lečenju teških infekcija opekotina, fascitisa i infekcija dijabetičkog stopala s osteomijelitisom nije utvrđena.
Pacijenti na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma
Ovaj lek sadrži 54,4 mmol –a (1206 mg) natrijuma po dozi. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata, koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
Interferencija sa biološkim testovima
Lečenje moksifloksacinom može interferirati sa testovima na kulturi Mycobacterium spp. i to supresijom rasta mikobakterija što uzrokuje lažno negativne rezultate na uzorcima uzetim od pacijenata koji primaju moksifloksacin.
Pacijenti sa MRSA infekcijom
Moksifloksacin se ne preporučuje za lečenje MRSA infekcija. U slučaju suspektne ili potvrđene MRSA infekcije, treba započeti lečenje odgovarajućim antibakterijskim lekom (videti odeljak 5.1).
Pedijatrijska populacija
Upotreba moksifloksacina je kontraindikovana kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina (videti odeljak 4.3), zbog neželjenih efekata na hrskavicu kod mladunaca životinja (videti odeljak 5.3).
Interakcije sa lekovima
Aditivni efekat na produženje QT intervala pri primeni moksifloksacina i drugih lekova koji mogu produžiti QTc interval se ne može isključiti. To može dovesti do povećanog rizika od ventrikularnih aritmija, uključujući torsade de pointes. Stoga je istovremena primena moksifloksacina sa nekim od sledećih lekova kontraindikovana (videti takođe odeljak 4.3):
Moksifloksacin treba primenjivati s oprezom kod pacijenata koji uzimaju lekove koji mogu smanjiti nivo kalijuma (npr. diuretici Henleove petlje i tiazidni diuretici, laksativi i klistiri (visoke doze), kortikosteroidi, amfotericin B) ili lekove koji su povezani s klinički značajnom bradikardijom.
Nakon ponovljenog doziranja kod zdravih dobrovoljaca, moksifloksacin je povećao Cmax digoksina za približno 30% bez uticaja na AUC ili na najnižu koncentraciju leka. Kod primene sa digoksinom nije potreban oprez.
U ispitivanjima sprovedenim na dobrovoljcima dijabetičarima, istovremena primena moksifloksacina peroralnim putem sa glibenklamidom dovela je do smanjenja maksimalne koncentracije glibenklamida u plazmi za približno 21%. Kombinacija glibenklamida i moksifloksacina teorijski može dovesti do blage i prolazne hiperglikemije. Međutim, uočene promene u farmakokinetici glibenklamida nisu izazvale promene farmakodinamičkih parametara (nivo glukoze u krvi, insulin). Stoga, nisu utvrđene klinički značajne interakcije između moksifloksacina i glibenklamida.
Promene vrednosti INR
Zabeležen je veliki broj slučajeva koji pokazuju porast oralne antikoagulantne aktivnosti kod pacijenata koji su primali antibakterijske lekove, naročito fluorohinolone, makrolide, tetracikline, kotrimoksazole i neke cefalosporine. Čini se da su infektivna i inflamatorna stanja, starost i opšte stanje pacijenta, faktori rizika. Pod tim okolnostima, teško je proceniti da li je infekcija ili lečenje uzrokovalo poremećaj INR-a (engl. international normalised ratio). Mera predostrožnosti bila bi češće praćenje INR-a. Ukoliko je potrebno, dozu oralnih antikoagulansa treba prilagoditi na odgovarajući način.
Klinička ispitivanja pokazuju da nema interakcija nakon istovremene primene moksifloksacina sa: ranitidinom, probenecidom, oralnim kontraceptivima, suplementima kalcijuma, parenteralno primenjenim morfinom, teofilinom, ciklosporinom ili itrakonazolom.
In vitro ispitivanja sa humanim enzimima citohrom P-450 potvrđuju ove rezultate. Uzevši u obzir ovakve rezultate, metaboličke interakcije putem enzima citohrom P-450 malo su verovatne.
Interakcije s hranom
Nema klinički značajnih interakcija moksifloksacina sa hranom, uključujući mlečne proizvode.
Trudnoća
Sigurnost primene moksifloksacina kod žena tokom trudnoće nije ispitana. Ispitivanja na životinjama pokazala su reproduktivnu toksičnost (videti odeljak 5.3). Potencijalni rizik za ljude nije poznat. Zbog eksperimentalnog rizika od oštećenja hrskavice nezrelih životinja usled primene fluorohinolona i reverzibilnog oštećenja zglobova opisanog kod dece koja su primala neke fluorohinolone, moksifloksacin se ne sme koristiti kod trudnica (videti odeljak 4.3).
Dojenje
Nema dostupnih podataka o primeni moksifloksacina za vreme dojenja. Pretklinički podaci pokazuju da se male količine moksifloksacina izlučuju u mleko. U nedostatku podataka kod ljudi i s obzirom na to da postoji eksperimentalni rizik od oštećenja hrskavice mladunaca životinja usled primene fluorohinolona, dojenje je kontraindikovano tokom lečenja moksifloksacinom (videti odeljak 4.3).
Plodnost
Ispitivanja na životinjama ne ukazuju na oštećenje plodnosti (videti odeljak 5.3).
Nisu sprovedena ispitivanja uticaja moksifloksacina na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama. Međutim, usled reakcija CNS-a (npr. vrtoglavica; akutni, prolazni gubitak vida, videti odeljak 4.8) ili akutnog i kratkotrajnog gubitka svesti (sinkopa, videti odeljak 4.8) fluorohinoloni uključujući moksifloksacin mogu dovesti do slabljenja sposobnosti pacijenta da vozi i rukuje mašinama. Pacijente treba savetovati da pre vožnje ili rukovanja mašinama provere kako reaguju na moksifloksacin.
Neželjena dejstva uočena u kliničkim ispitivanjima i tokom postmarketinškog praćenja pri primeni moksifloksacina 400 mg dnevno intravenskim ili peroralnim putem (samo intravenski, uzastopno [IV/peroralno] i samo peroralno) razvrstana po učestalosti su navedena u nastavku.
Osim mučnine i dijareje sva neželjena dejstva su zabeležena s učestalosti manjom od 3%.
U okviru svake grupe, neželjena dejstva su predstavljena po opadajućem stepenu ozbiljnosti. Učestalost je definisana kao:
Česta ≥1/100 do <1/10
Povremena ≥1/1,000 do <1/100
Retka ≥1/10,000 do <1/1,000
Veoma retka <1/10,000
Klasa sistema organa | Često | Povremeno | Retko | Veoma retko |
Infekcije i infestacije | Superinfekcije uzrokovane rezistentnim bakterijama ili gljivicama npr. oralna i vaginalna kandidijaza | |||
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Anemija | Povišen nivo protrombina / snižene vrednosti INR | ||
Neutropenija | ||||
Trombocitopenija | ||||
Trombocitemija | ||||
Eozinofilija u krvi | ||||
Produženo protrombinsko vreme / povećanje vrednosti INR | ||||
Poremećaji imunskog sistema | Alergijska reakcija (videti odeljak 4.4) | Anafilaksija, |
Klasa sistema organa | Često | Povremeno | Retko | Veoma retko |
opasan šok | ||||
Poremećaji metabolizma i | Hiperlipidemija | Hiperglikemija Hiperurikemija | Hipoglikemija | |
Psihijatrijski poremećaji | Anksiozne reakcije | Emocionalna labilnost | Depersonalizacija | |
Poremećaji nervnog sistema | Glavobolja Vrtoglavica | Parestezija i disestezija | Hipoestezija | Hiperestezija |
Tremor Vertigo Somnolencija | Konvulzije uključujući grand mal | |||
Poremećaj pažnje | ||||
Poremećaj govora | ||||
Amnezija | ||||
Periferna neuropatija i |
Klasa sistema organa | Često | Povremeno | Retko | Veoma retko |
polineuropatija | ||||
Poremećaji oka | Poremećaji vida | Prolazni | ||
uključujući | gubitak vida | |||
diplopiju | (posebno tokom | |||
i zamućenje vida | reakcija CNS-a, | |||
(posebno tokom | videti | |||
reakcija CNS-a, | odeljke 4.4 i | |||
videti odeljak 4.4) | 4.7) | |||
Poremećaji uha i labirinta | Tinitus | |||
Kardiološki poremećaji | Produženje QT intervala kod pacijenata sa hipokalemijom (videti odeljke 4.3 i 4.4) | Produženje QT intervala (videti odeljak | Ventrikularne tahiaritmije | Nespecifične aritmije |
Angina pektoris | ||||
Vaskularni poremećaji | Vazodilatacija | Hipertenzija | Vaskulitis | |
Respiratorni, | Dispneja | |||
torakalni i | (uključujući | |||
medijastinalni | astmatična stanja) | |||
poremećaji | ||||
Gastrointestinalni poremećaji | Mučnina Povraćanje | Smanjen apetit i unos | Disfagija Stomatitis | |
Hepatobilijarni poremećaji | Povišene vrednosti transaminaza | Oštećenje funkcije jetre | Žutica | Fulminantni hepatitis koji može napredovati do |
Klasa sistema organa | Često | Povremeno | Retko | Veoma retko |
Povišene vrednosti bilirubina | (uključujući smrtne slučajeve, | |||
Poremećaji kože i potkožnog tkiva | Svrab Osip Urtikarija Suva koža | Bulozne kožne reakcije kao što su Stevens- Johnsonov sindrom ili toksična epidermalna nekroliza (potencijalno opasna po | ||
Poremećaji mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva | Artralgija Mijalgija | Tendinitis (videti odeljak 4.4) | Ruptura tetive (videti odeljak 4.4) | |
Pogoršanje simptoma mijastenije gravis (videti odeljak 4.4) | ||||
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema | Dehidracija | Poremećaj funkcije bubrega (uključujući porast vrednosti uree i kreatinina) | ||
Bubrežna insuficijencija (videti odeljak 4.4) | ||||
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Reakcije na mestu injektiranja i infundiranja | Opšta slabost (pretežno astenija ili | Edem | |
Bolna stanja (uključujući bol u leđima, grudima, karlici i ekstremitetima | ||||
Znojenje | ||||
(Trombo-) flebitis na mestu |
Klasa sistema organa | Često | Povremeno | Retko | Veoma retko |
infundiranja |
Sledeća neželjena dejstva imaju veću učestalost u podgrupi intravenski lečenih pacijenata sa ili bez naknadne peroralne terapije:
Često: povišena vrednost gama-glutamil-transferaze
Poveremeno: ventrikularne tahiaritmije, hipotenzija, edem, kolitis povezan sa primenom antibiotika (uključujući pseudomembranozni kolitis, u vrlo retkim slučajevima povezan sa po život opasnim komplikacijama, videti odeljak 4.4), konvulzije uključujući grand mal konvulzije (videti odeljak 4.4), halucinacije, oslabljena funkcija bubrega (uključujući porast vrednosti uree i kreatinina), bubrežna insuficijencija (videti odeljak 4.4).
Vrlo retki slučajevi sledećih neželjenih efekata su prijavljeni nakon lečenja sa drugim fluorohinolonima, koja bi se takođe mogla pojaviti tokom lečenja moksifloksacinom: hipernatremija, hiperkalcemija, hemolitička anemija, rabdomioliza, fotosenzitivne reakcije, periferna neuropatija (videti odeljak 4.4).
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Nakon slučajnog predoziranja ne preporučuju se posebne mere. U slučaju predoziranja treba započeti simptomatsko lečenje. Zbog mogućnosti produženja QT intervala treba napraviti EKG. Istovremena primena medicinskog uglja sa dozom od 400 mg moksifloksacina primenjenog peroralnim ili intravenskim putem će smanjiti sistemsku raspoloživost leka za više od 80%, odnosno 20%. Upotreba medicinskog uglja u ranoj fazi apsorpcije može biti korisna kako bi se sprečio prekomerni porast sistemske izloženosti moksifloksacinu u slučaju predoziranja peroralnim putem.
Farmakoterapijska grupa: hinolonski antibakterijski lekovi, fluorohinoloni ATC šifra: J01MA14
Mehanizam dejstva
Moksifloksacin inhibira bakterijske topoizomeraze tipa II (DNK girazu i topoizomerazu IV) koje su neophodne za replikaciju, transkripciju i reparaciju bakterijske DNK.
Odnos farmakokinetika/farmakodinamika
Fluorohinoloni ispoljavaju ubijanje bakterija zavisno od koncentracije. Farmakodinamska ispitivanja fluorohinolona na modelima infekcija kod životinja i ispitivanja na ljudima ukazuju na to da je primarna determinanta efikasnosti odnos AUC24/MIK.
Mehanizam rezistencije
Rezistancija na fluorohinolone se može razviti putem mutacija DNK giraze i topoizomeraze IV. Drugi mehanizmi mogu uključiti prekomernu ekspresiju efluks pumpi, nepropusnost i zaštitu DNK giraze posredstvom proteina. Ukrštenu rezistenciju treba očekivati između moksikloksacina i drugih fluorohiniolona.
Mehanizmi rezistencije koji su specifični za antibakterijske lekove drugih klasa ne utiču na aktivnost moksifloksacina.
Granične vrednosti
Granične vrednosti kliničkih MIK-ova i difuzije diska za moksifloksacin prema EUCAST-u (01.01.2012):
Organizam | Osetljiv | Otporan |
Staphylococcus spp. | ≤ 0,5 mg/L | > 1 mg/L |
S. pneumoniae | ≤ 0,5 mg/L | > 0,5 mg/L |
Streptococcus grupe A, B, C, G | ≤ 0,5 mg/L | > 1 mg/L |
H. influenzae | ≤ 0,5 mg/L | > 0,5 mg/L |
M. catarrhalis | ≤ 0,5 mg/L | > 0,5 mg/L |
Enterobacteriaceae | ≤ 0,5 mg/L | > 1 mg/L |
Granične vrednosti koje nisu povezane sa vrstom* | ≤ 0,5 mg/L | > 1 mg/L |
* Granične vrednosti koje nisu povezane sa vrstom utvrđene su uglavnom na osnovu farmakinetika/farmakodinamika podataka i nezavisne su od raspodele MIK-a za pojedinu vrstu. One su za upotrebu samo kod vrste kod kojih nisu određene granične vrednosti i nisu za upotrebu kod vrsta kod kojih tek treba odrediti kriterijume interpretacije rezultata. |
Mikrobiološka osetljivost
Prevalenca stečene rezistencije može varirati u zavisnosti od geografske regije i sa vremenom za odabrane vrste i poželjni su lokalni podaci o rezistenciji, naročito pri lečenju teških infekcija. Prema potrebi, treba tražiti stručni savet kada je lokalna prevalenca rezistencije takva da je korist leka, barem kod nekih vrsta infekcija, upitna.
Često osetljive vrste |
Aerobni Gram-pozitivni mikroorganizmi |
Aerobni Gram-negativni mikroorganizmi |
Anaerobni mikroorganizmi |
“Drugi” mikroorganizmi |
Vrste za koje stečena rezistencija može biti problem |
Aerobni Gram-pozitivni mikroorganizmi |
Aerobni Gram-negativni mikroorganizmi |
Anaerobni mikroorganizmi |
Bacteroides fragilis* |
Inherentno rezistentni mikroorganizmi |
Aerobni Gram-negativni mikroorganizmi |
*Aktivnost je uspešno dokazana u kliničkim ispitivanjima. |
Apsorpcija i bioraspoloživost
Nakon jednokratne jednosatne intravenske infuzije 400 mg leka, zabeležena je maksimalna koncentracija u plazmi od približno 4,1 mg/L na kraju infuzije, što odgovara povećanju od približno 26% u odnosu na koncentraciju uočenu nakon peroralne primene (3,1 mg/L). AUC vrednost od približno 39 mgh/L nakon i.v. primene je neznatno veća od one uočene nakon peroralne primene (35 mgh/L), što je u skladu s apsolutnom bioraspoloživošću od približno 91%.
Kod intravenske primene moksifloksacina, nije potrebno prilagođavati dozu s obzirom na dob i pol pacijenta.
Farmakokinetika je linearna u rasponu od 50 do 1200 mg nakon jednokratne peroralne doze, do 600 mg nakon jednokratne intravenske doze i do 600 mg nakon doziranja jednom dnevno više od 10 dana.
Distribucija
Moksifloksacin se brzo distribuira u ekstravaskularni prostor. Volumen distribucije u stanju ravnoteže (Vss) je približno 2 L/kg. Ispitivanja in vivo i ex vivo pokazala su vezivanje za proteine plazme od približno 40 – 42%, nezavisno od koncentracije leka. Moksifloksacin se uglavnom vezuje za serumske albumine.
Maksimalne koncentracije od 5,4 mg/kg i 20,7 mg/L (geometrijska sredina) postignute su u bronhijalnoj sluznici, odnosno u epitelnoj površinskoj tečnosti, 2,2 h nakon peroralne doze. Odgovarajuća maksimalna koncentracija u alveolarnim makrofagama iznosi 56,7 mg/kg. U tečnosti plikova na koži zabeležene su koncentracije od 1,75 mg/L 10 sati nakon intravenske primene. Vremenski profil koncentracije nevezanog leka bio je sličan u intersticijskoj tečnosti i plazmi, sa maksimalnom koncentracijom nevezanog leka od 1,0 mg/L (geometrijska sredina), koja je postignuta otprilike 1,8 h nakon intravenske doze.
Biotransformacija
Moksifloksacin prolazi fazu II biotransformacije i izlučuje se putem bubrega (približno 40%) i putem žuči/fecesa (približno 60 %) kao nepromenjeni lek i u obliku jedinjenja sa sumporom (M1) i glukuronida (M2). M1 i M2, oba metabolički neaktivna, su jedini važni metaboliti kod ljudi.
U kliničkim ispitivanjima faze I i ispitivanjima in vitro, nisu uočene metaboličke farmakokinetičke interakcije sa drugim lekovima koji prolaze fazu I biotransformacije koja uključuje enzime citohroma P450. Rezultati ne ukazuju na oksidativni metabolizam.
Eliminacija
Prosečno terminalno poluvreme eliminacije moksifloksacina iz plazme iznosi približno 12 sati. Nakon primene doze od 400 mg, prosečni prividni ukupni klirens iznosi 179 – 246 mL/min. Nakon intravenske infuzije 400 mg leka, približno 22% izlučuje se nepromenjeno putem urina i približno 26% nepromenjeno putem fecesa. Nakon intravenske primene leka izlučivanje nepromenjenog leka i metabolita iznosi otprilike 98% ukupne doze. Bubrežni klirens približno je 24 – 53 mL/min, što ukazuje na delimičnu tubularnu reapsorpciju leka u bubrezima. Istovremena primena moksifloksacina s ranitidinom ili probenecidom nije promenila bubrežni klirens matičnog leka.
Oštećenje funkcije bubrega
Farmakokinetička svojstva moksifloksacina ne razlikuju se značajno kod pacijenata sa klirensom kreatinina
> 20 mL/min/1,73 m2. Kako bubrežna funkcija slabi, koncentracije M2 metabolita (glukuronida) povećavaju se za faktor 2,5 (sa klirensom kreatinina < 30 mL/min/1,73 m2).
Oštećenje funkcije jetre
Na osnovu do sada sprovedenih farmakokinetičkih ispitivanja kod pacijenata s insuficijencijom jetre (Child Pugh A, B), nije moguće odrediti postoje li razlike u poređenju sa zdravim dobrovoljcima. Oštećena funkcija jetre bila je povezana sa većom izloženošću M1 u plazmi, dok je izloženost matičnom leku bila uporediva s izloženošću kod zdravih dobrovoljaca. Nema dovoljno iskustva u kliničkoj primeni moksifloksacina kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre.
U uobičajenim ispitivanjima sa ponavljanjem doze, moksifloksacin je pokazao hematološku i hepatičku toksičnost kod glodara i ne-glodara. Toksični efekti na CNS zabeleženi su kod majmuna. Ovi efekti su se javili nakon primene visokih doza moksifloksacina ili nakon produženog lečenja.
Kod pasa, visoke peroralne doze (≥ 60 mg/kg) koje dovode do plazma koncentracije ≥ 20 mg/L uzrokovale su promene u elektroretinogramu i u izolovanim slučajevima atrofiju retine.
Nakon intravenske primene nalazi koji ukazuju na sistemsku toksičnost bili su najizraženiji kad se moksifloksacin primenio u obliku bolus injekcije (45 mg/kg), ali nisu uočeni kada se moksifloksacin (40 mg/kg) dao u obliku spore infuzije tokom 50 minuta.
Nakon intraarterijske injekcije, uočene su inflamatorne promene koje su zahvatile periarterijsko meko tkivo što ukazuje na to da intraarterijsku primenu moksifloksacina treba izbegavati.
Moksifloksacin je bio genotoksičan u in vitro ispitivanjima sa baterijskim ćelijama ili ćelijama sisara. U in vivo ispitivanjima, genotoksičnost nije dokazana uprkos tome što su primenjene vrlo visoke doze moksifloksacina. U inicijacijsko-promocijskom ispitivanju kod pacova nije utvrđeno karcinogeno delovanje moksifloksacina.
U in vitro ispitivanjima, moksifloksacin primenjen u visokim koncentracijama pokazao je elektrofiziološka svojstva koja mogu uzrokovati produženje QT intervala.
Nakon intravenske primene moksifloksacina kod pasa (infuzija 30 mg/kg tokom 15, 30 ili 60 minuta) stepen QT produženja jasno je zavisio od brzine infuzije, odnosno što je infuzija kraća to je produženje QT intervala izraženije. Produženje QT intervala nije zabeleženo pri infuziji doze od 30 mg/kg tokom 60 minuta.
Ispitivanja reproduktivne toksičnosti na pacovima, zečevima i majmunima ukazuju na to da dolazi do prolaza moksifloksacina kroz placentu. Ispitivanja na pacovima (p.o. i i.v.) i majmunima (p.o.) nisu pokazala dokaze o teratogenosti ili smanjenju plodnosti nakon primene moksifloksacina. Neznatno povećanje incidence malformacija pršljenova i rebara zabeleženo je kod fetusa kunića, ali samo pri dozi (20 mg/kg i.v.) koje su povezane s teškom toksičnošću kod majke. Zabeležen je porast incidence abortusa kod majmuna i kunića pri koncentracijama u plazmi koje se postižu primenom terapijskih doza.
Za hinolone, uključujući moksifloksacin, se zna da uzrokuju lezije na hrskavicama dijafiza zglobova dugih kostiju kod mladunaca životinja.
Natrijum acetat trihidrat Natrijum sulfat, bezvodni
Sumporna kiselina (za podešavanja pH) Voda za injekcije
Sledeći rastvori su inkompatibilni sa rastvorom moksifloksacina za infuziju:
rastvor natrijum hlorida 10% i 20%
rastvor natrijum hidrogenkarbonata 4,2% i 8,4%
Ovaj lek se ne sme mešati s drugim lekovima osim onih koji su navedeni u odeljku 6.6.
Rok upotrebe neotvorenog leka:
3 godine
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja:
Hemijska i fizička in-use stabilnost leka dokazana je tokom perioda od 24 sata, na temperaturi do 25°C.
Sa mikrobiološkog stanovišta, osim ako postupak otvaranja/rekonstitucije/razblaženja isključuje rizik od mikrobiološke kontaminacije, lek se mora odmah upotrebiti.
Ukoliko se ne iskoristi odmah, rok upotrebe i uslovi čuvanja pre korišćenja su odgovornost korisnika.
Ne čuvati u frižiderui ne zamrzavati.
Bocu čuvati u spoljašnjem pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Za uslove čuvanja nakon prvog otvaranja leka, videti odeljak 6.3.
Unutrašnje pakovanje je polietilenska boca niske gustine (KabiPac) sa zatvaračem, koji sadrži gumeni disk koji omogućava insertovanje igle. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 boca i Uputstvo za lek.
Lek je namenjen samo za jednokratnu upotrebu.
Utvrđeno je da su sledeće infuzije kompatibilne sa moksifloksacin 400 mg/250 mL rastvorom za infuziju: voda za injekcije, rastvor natrijum hlorida 0,9%, rastvor glukoze 5% i 10%, Ringerov rastvor, složeni rastvor natrijum laktata (Hartmanov rastvor, rastvor Ringerovog laktata).
Moksifloksacin rastvor za infuziju se ne sme primeniti istovremeno sa drugim lekovima putem infuzije.
Ne koristiti ako postoje vidljive čestice ili ako je rastvor zamućen.
Pri čuvanju na niskim temperaturama može se pojaviti talog koji će se ponovo rastvoriti na sobnoj temperaturi. Stoga se ne preporučuje čuvati rastvor za infuziju na temperaturi ispod 8°C.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Moxifloxacin Kabi sadrži aktivnu supstancu moksifloksacin koja spada u grupu antibiotika koji se zovu fluorohinoloni. Moxifloxacin Kabi deluje tako što ubija bakterije koje uzrokuju infekcije ukoliko su infekcije uzrokovane bakterijama osetljivim na moksifloksacin.
Moxifloxacin Kabi se koristi kod odraslih za lečenje sledećih bakterijskih infekcija:
Moxifloxacin Kabi se koristi za lečenje ovih infekcija samo kada se uobičajeni antibiotici ne mogu primeniti ili ne deluju.
Obratite se svom lekaru ukoliko niste sigurni da li pripadate u neku od niže opisanih grupa pacijenata.
Lek Moxifloxacin Kabi ne smete primati:
Upozorenja i mere opreza
Posavetujte se sa lekarom pre nego što prvi put primite lek Moxifloxacin Kabi. Važno je znati da:
Lečenje lekom Moxifloxacin Kabi treba odmah prekinuti u sledećim slučajevima:
Tokom lečenja lekom Moxifloxacin Kabi treba odmah da obavestite lekara:
Tokom uzimanja leka Moxifloxacin Kabi morate biti svesni da:
Deca i adolescenti
Ovaj lek se ne sme primenjivati kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina jer u tim starosnim grupama nije utvrđena efikasnost i sigurnost primene (videti odeljak Lek Moxifloxacin Kabi ne smete primati).
Drugi lekovi i Moxifloxacin Kabi
Obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste nedavno uzimali ili biste mogli uzeti bilo koje druge lekove.
Kada primate lek Moxifloxacin Kabi budite svesni da:
Ukoliko tokom lečenja lekom Moxifloxacin Kabi uzimate druge lekove koji utiču na Vaše srce postoji povećan rizik od promene srčanog ritma. Stoga, nemojte primenjivati lek Moxifloxacin Kabi istovremeno sa sledećim lekovima:
Morate reći lekaru:
Primena leka Moxifloxacin Kabi sa hranom, pićima i alkoholom
Hrana, uključujući mlečne proizvode ne utiče na dejstvo leka Moxifloxacin Kabi. Ne smete piti alkohol tokom uzimanja leka Moxifloxacin Kabi.
Trudnoća, dojenje i plodnost
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom lekaru ili farmaceutu za savet pre nego primite ovaj lek.
Nemojte koristiti Moxifloxacin Kabi ukoliko ste trudni ili dojite.
Ispitivanja na životinjama ne ukazuju na smanjenje plodnosti usled uzimanja ovog leka.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Moxifloxacin Kabi može izazvati osećaj vrtoglavice ili ošamućenosti, iznenadan, prolazni gubitak vida ili kratkotrajan gubitak svesti. Ukoliko se nešto od toga javilo kod Vas, nemojte voziti niti rukovati mašinama.
Lek Moxifloxacin Kabi sadrži natrijum
Ovaj lek sadrži 54,4 mmol –a (1206 mg) natrijuma po dozi. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata, koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
Moxifloxacin Kabi će Vam uvek dati lekar ili zdravstveni radnik.
Lek se primenjuje jednom dnevno u dozi od 400 mg.
Moxifloxacin Kabi je namenjen za intravensku primenu (u venu). Vaš lekar treba osigurati da se infuzija daje kontinuirano tokom 60 minuta.
Nije potrebno prilagođavati dozu kod starijih pacijenata, pacijenata sa niskom telesnom težinom ili kod pacijenata sa bubrežnim problemima.
Trajanje lečenja
Vaš lekar će odlučiti o dužini trajanja lečenja lekom Moxifloxacin Kabi. U nekim slučajevima Vaš lekar može započeti lečenje sa lekom Moxifloxacin Kabi, rastvorom za infuziju i onda nastaviti lečenje sa odgovarajućim tabletama.
Trajanje lečenja zavisi od vrste infekcije i odgovora na lečenje, ali preporučeno trajanje primene iznosi:
Indikacija | Trajanje lečenja |
Zapaljenje pluća (pneumonija) stečeno izvan bolnice | 7 – 14 dana |
Infekcije kože i mekog tkiva | 7 – 21 dana |
Važno je da završite ciklus lečenja, čak i ako ste se počeli osećati bolje nakon nekoliko dana. Ukoliko se lečenje prekine prerano, infekcija neće biti u potpunosti izlečena i može se vratiti ili se Vaše stanje može pogoršati te možete razviti bakterijsku rezistenciju na antibiotik.
Preporučenu dozu i trajanje lečenja ne treba prekoračiti.
Ako ste primili više leka Moxifloxacin Kabi nego što treba
Ukoliko ste zabrinuti da ste primili više leka Moxifloxacin Kabi nego što Vam je propisano, odmah se obratite svom lekaru.
Ako ste zaboravili da primite lek Moxifloxacin Kabi
Ukoliko ste zabrinuti da ste možda propustili dozu leka Moxifloxacin Kabi, odmah se obratite svom lekaru.
Ako naglo prestanete da primate lek Moxifloxacin Kabi
Ukoliko je lečenje ovim lekom prerano prekinuto, infekcija možda neće biti potpuno izlečena. Posavetujte se sa svojim lekarom ukoliko želite prekinuti lečenje lekom Moxifloxacin Kabi pre završetka propisanog trajanja ciklusa lečenja.
U slučaju da imate dodatnih pitanja u vezi sa primenom leka Moxifloxacin Kabi obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Odmah obavestite lekara i lečenje će biti zaustavljeno ukoliko imate bilo koju od sledećih neželjenih reakcija jer one mogu biti opasne po život:
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Tokom lečenja lekom Moxifloxacin Kabi zabeležena su sledeća neželjena dejstva:
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Sledeći simptomi prijavljeni su češće kod pacijenata lečenih intravenski primenjenim lekom: Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Sledeća neželjena dejstva prijavljena tokom lečenja drugim hinolonskim antibioticima, možda bi se mogla pojaviti i tokom lečenja lekom Moxifloxacin Kabi:
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
S obzirom da lek primenjuje medicinsko osoblje, ono je odgovorno za propisno čuvanje leka pre i tokom upotrebe, kao i za propisno odlaganje.
Ne koristiti posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.
Ne čuvati u frižideru i ne zamrzavati.
Bocu čuvati u spoljašnjem pakovanju radi zaštite od svetlosti.
Rok upotrebe nakon prvog otvaranja/rekonstitucije/razblaživanja: odmah upotrebiti. Lek je namenjen samo za jednokratnu upotrebu. Neiskorišten rastvor treba odbaciti.
Pri čuvanju na niskim temperaturama može se pojaviti talog koji će se ponovo rastvoriti na sobnoj temperaturi.
Ne koristiti ako postoje vidljive čestice ili ako je rastvor zamućen.
Vaš lekar ili bolničko osoblje čuva lek Moxifloxacin Kabi i odgovara za kvalitet proizvoda nakon otvaranja i ako se ne primeni odmah. Oni su takođe odgovorni za ispravno odlaganje leka Moxifloxacin Kabi.
Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.
Kako izgleda lek Moxifloxacin Kabi i sadržaj pakovanja
Izgled: Bistar rastvor žute boje.
Unutrašnje pakovanje je polietilenska boca niske gustine (KabiPac) sa zatvaračem, koji sadrži gumeni disk koji omogućava insertovanje igle. Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 boca i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač
Nosilac dozvole za stavljanje leka u promet: PHARMASWISS D.O.O., BEOGRAD
Batajnički drum 5A, Beograd
Proizvođač:
FRESENIUS KABI POLSKA SP.Z.O.O.,
Ul. Sienkiewicza 25
99-300 Kutno, Poljska
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Januar, 2019.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
515-01-04678-17-001 od 29.01.2019.
SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:
KLINIČKI PODACI
Terapijske indikacije
Moxifloxacin Kabi je indikovan u terapiji:
Moksifloksacin se sme upotrebljavati samo kada se primena antibakterijskih lekova koji se uobičajeno preporučuju za početni tretman ovih infekcija ne smatra adekvatnom.
Treba uzeti u obzir službene smernice za odgovarajuću upotrebu antibakterijskih lekova.
Doziranje i način primene
Doziranje
Preporučena doza je 400 mg moksifloksacina, primenjeno putem infuzije jednom dnevno.
Kada je klinički indikovano, inicijalno intravensko lečenje može biti nastavljeno peroralnom primenom moksifloksacin 400 mg u obliku tableta.
U kliničkim ispitivanjima većina pacijenata je prebačena na peroralnu terapiju unutar 4 dana (CAP) ili 6 dana (cSSSI). Preporučeno ukupno trajanje intravenskog i peroralnog lečenja je 7 – 14 dana za CAP i 7 – 21 dan za cSSSI.
Pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega/jetre
Nije potrebno prilagoditi dozu kod pacijenata sa blago do teško oštećenom funkcijom bubrega ili kod pacijenata na hroničnoj dijalizi, tj. hemodijalizi i kontinuiranoj ambulantnoj peritonealnoj dijalizi (videti odeljak Farmakokinetički podaci).
Nema dovoljno podataka o doziranju kod pacijenata sa oštećenom funkcijom jetre (videti odeljak 4.3). Druge posebne grupe pacijenata
Nije potrebno prilagoditi dozu kod starijih pacijenata i pacijenata sa niskom telesnom težinom.
Pedijatrijska populacija
Moksifloksacin je kontraindikovan kod dece i adolescenata u fazi rasta. Efikasnost i sigurnost primene moksifloksacina kod dece i adolescenata nije utvrđena (videti odeljke Kontraindikacije, Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka .4.4 i Preklinički podaci o bezbednosti).
Način primene
Pri intravenskoj primeni: neprekidna infuzija tokom 60 minuta (videti takođe odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).
Ako je medicinski indikovano, rastvor za infuziju se može dati pomoću T-drena, zajedno sa kompatibilnim infuzionim rastvorom (videti odeljak Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)).
Kontraindikacije
Promene u elektrofiziologiji srca, u vidu produženja QT intervala, nakon primene moksifloksacina primećene su i u pretkliničkim ispitivanjima i u ispitivanjima kod ljudi. Zbog sigurnosti, moksifloksacin je kontraindikovan kod pacijenata sa:
Moksifloksacin se ne sme koristiti istovremeno sa drugim lekovima koji podužuju QT interval (videti odeljak Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija).
Zbog ograničenih kliničkih podataka, moksifloksacin je takođe kontraindikovan kod pacijenta sa oštećenom funkcijom jetre (Child Pugh C) i kod pacijenta sa porastom transaminaza za više od 5 puta iznad gornje granice normale (ULN).
Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka
Prednost lečenja moksifloksacinom naročito kod manje teških infekcija treba uskladiti s informacijama navedenim u delu o upozorenjima i merama opreza.
Produženje QTc intervala i moguća klinička stanja povezana s produženjem QTc intervala
Ukoliko se tokom lečenja pojave znaci ili simptomi koji mogu biti povezani sa srčanom aritmijom sa ili bez nalaza u EKG-u, primenu moksifloksacina treba prekinuti.
Moksifloksacin treba primenjivati s oprezom kod pacijenata sa bilo kojim stanjem koje može predisponirati srčane aritmije (npr. akutna srčana ishemija), jer oni mogu imati povećan rizik od razvoja ventrikularnih aritmija (uključujući torsade de pointes) i srčanog zastoja. Takođe videti odeljke Kontraindikacije i Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija.
Moksifloksacin treba primenjivati s oprezom kod pacijenata koji uzimaju lekove koji mogu smanjiti nivo kalijuma. Takođe videti odeljke Kontraindikacije i Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija.
Moksifloksacin treba primenjivati s oprezom kod pacijenata koji uzimaju lekove povezane sa klinički značajnom bradikardijom. Takođe videti odeljak Kontraindikacije
Pacijentkinje i stariji pacijenti mogu biti osetljiviji na efekte lekova koji produžavaju QTc interval kao što je moksifloksacin i stoga je kod njih potreban poseban oprez.
Preosetljivost / alergijske reakcije
Zabeležene su reakcije preosetljivosti i alergijske reakcije, nakon prve primene fluorohinolona, uključujući moksifloksacin. Čak i nakon prve primene leka, anafilaktičke reakcije mogu uznapredovati do šoka opasnog po život. U slučajevima kliničkih manifestacija teških reakcija preosetljivosti treba prekinuti primenu moksifloksacina i započeti adekvatno lečenje (npr. anti-šok terapija).
Teška oštećenja jetre
Zabeleženi su slučajevi fulminantnog hepatitisa koji potencijalno može dovesti do po život opasne insuficijencije jetre (uključujući smrtni ishod) prilikom primene moksifloksacina (videti odeljak Neželjena dejstva). Pacijente treba savetovati da se obrate svom lekaru pre nastavka lečenja, ako se razviju znaci i simptomi fulminantne bolesti jetre kao što su brzi razvoj astenije povezane sa žuticom, tamni urin, sklonosti krvarenju ili hepatička encefalopatija.
U slučajevima u kojima se pojave indikacije oštećene funkcije jetre, treba obaviti testove/pretrage funkcije jetre.
Ozbiljne bulozne reakcije kože
Zabeleženi su slučajevi bulozne reakcije kože poput Stevens-Johnsonovog sindroma ili toksične epidermalne nekrolize, pri primeni moksifloksacina (videti odeljak Neželjena dejstva). Pacijente treba savetovati da se
neposredno pre nastavka lečenja obrate svom lekaru ukoliko se pojave kožne reakcije i/ili reakcije na sluznici.
Pacijenti sa predispozicijom za konvulzije
Poznato je da hinoloni mogu podstaći konvulzije. Potreban je oprez prilikom primene kod pacijenata sa poremećajima CNS-a ili kod postojanja drugih faktora rizika koji mogu predisponirati ili sniziti prag za konvulzije. U slučaju konvulzija, primenu moksifloksacina treba prekinuti, te preduzeti odgovarajuće mere.
Periferna neuropatija
Zabeleženi su slučajevi senzorne ili senzomotorne polineuropatije koja dovodi do parestezija, hipoestezija, disestezija ili slabosti, kod pacijenata koji primaju hinolone uključujući moksifloksacin. Pacijente koji se leče moksifloksacinom treba savetovati da se obrate svom lekaru pre nastavka lečenja ukoliko se pojave simptomi neuropatije kao što su bol, pečenje, trnci, ukočenost ili se razvije slabost kako bi se sprečio razvoj ireverzibilnih stanja (videti odeljak Neželjena dejstva).
Psihijatrijske reakcije
Psihijatrijske reakcije se mogu javiti čak i nakon prve primene hinolona, uključujući moksifloksacin. U vrlo retkim slučajevima, depresija ili psihotične reakcije uznapredovale su do suicidalnih misli i samoozleđujućeg ponašanja kao što je pokušaj samoubistva (videti odeljak Neželjena dejstva). U slučaju da pacijent razvije ovakve reakcije, primenu moksifloksacina treba prekinuti i preduzeti odgovarajuće mere. Preporučuje se oprez ako se moksifloksacin primenjuje kod psihotičnih pacijenata ili kod pacijenata sa psihijatrijskim bolestima u anamnezi.
Dijareja povezana sa primenom antibiotika, uključujući kolitis
Kod primene antibiotika širokog spektra, uključujući moksifloksacin, zabeleženi su slučajevi dijareje povezane sa primenom antibiotika (engl. Antibiotic Associated Diarrhoea, AAD) i kolitisa povezanog s primenom antibiotika (engl. Antibiotic Associated Colitis, AAC) uključujući pseudomembranozni kolitis i dijareju povezanu sa Clostridium difficile koji mogu varirati u težini od blage dijareje do po život opasnog kolitisa. Stoga je važno razmotriti ovu dijagnozu kod pacijenata koji razviju ozbiljnu dijareju tokom ili nakon upotrebe moksifloksacina. Ako se posumnja ili potvrdi AAD ili AAC, lečenje antibakterijskim lekovima koje je u toku, uključujući i lečenje moksifloksacinom, treba prekinuti i odmah preduzeti odgovarajuće terapijske mere. Pored toga, treba preduzeti odgovarajuće mere za kontrolu infekcije kako bi se smanjio rizik od prenosa. Lekovi koji inhibiraju peristaltiku su kontraindikovani kod pacijenata koji razviju ozbiljnu dijareju.
Pacijenti sa mijastenijom gravis
Moksifloksacin treba primenjivati s oprezom kod pacijenata sa mijastenijom gravis jer može doći do pogoršanja simptoma.
Zapaljenje tetive, ruptura tetive
Zapaljenje tetive i ruptura tetive (naročito Ahilove tetive), ponekad bilateralno, mogu se javiti pri primeni hinolona, uključujući moksifloksacin, unutar 48 sati od početka lečenja i zabeleženi su i do sedam meseci nakon prestanka terapije. Rizik od upale tetive i rupture tetive povećan je kod starijih pacijenata i pacijenata istovremeno lečenih kortikosteroidima. Pri prvim znacima bola ili upale, pacijenti moraju prekinuti primenu moksifloksacina, odmarati oboleli(e) ekstremitet(e) i odmah se obratiti svom lekaru kako bi započeli odgovarajuće lečenje (npr. imobilizacija) zahvaćene tetive (videti odeljke Kontraindikacije i Neželjena dejstva).
Pacijenti s oslabljenom funkcijom bubrega
Stariji pacijenti sa poremećajem u radu bubrega, koji nisu u mogućnosti održavati odgovarajući unos tečnosti, treba da uzimaju moksifloksacin s oprezom, jer dehidracija može povećati rizik od insuficijencije bubrega.
Poremećaji vida
Ukoliko dođe do slabljenja vida ili se primete bilo kakvi efekti na oči, potrebno je odmah konsultovati oftalmologa (videti odeljke Uticaj na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama i Neželjena dejstva).
Poremećaji glikemije
Kao i sa drugim fluorohinolonima, poremećaj vrednosti glukoze u krvi, uključujući i hipoglikemiju i hiperglikemiju, su zabeleženi nakon primene moksifloksacina. Kod pacijenata lečenih moksifloksacinom, poremećaji glikemije su se uglavnom javljali kod starijih pacijenata sa dijabetesom koji su istovremeno bili na terapiji oralnim antidijabeticima (npr. derivati sulfoniluree) ili na insulinu. Preporučuje se pažljivo praćenje nivoa glukoze u krvi kod pacijenata sa dijabetesom (videti odeljak Neželjena dejstva).
Prevencija fotosenzitivnih reakcija
Pokazalo se da hinoloni kod pacijenata uzrokuju fotosenzitivne reakcije. Međutim, studije su pokazale da je rizik od pojave fotosenzitivnih reakcija manji kod moksifloksacina. Ipak pacijente treba savetovati da izbegavaju izlaganje UV zračenju i izraženoj i/ili jakoj sunčevoj svetlosti tokom primene moksifloksacina.
Pacijenti sa deficijencijom glukoza-6-fosfat dehidrogenaze
Pacijenti sa porodičnom anamnezom deficijencije glukoza-6-fosfat dehidrogenaze ili pacijenti koji sami imaju deficijenciju glukoza-6-fosfat dehidrogenaze, skloni su hemolitičkim reakcijama kada se leče hinolonima. Stoga, moksifloksacin kod ovih pacijenata treba primenjivati s oprezom.
Zapaljenje periarterijskog tkiva
Moxifloxacin Kabi, rastvor za infuziju primenjuje se isključivo intravenskim putem. Intraarterijsku primenu treba izbegavati, jer su prekliničke studije pokazale pojavljivanje zapaljenja periarterijskog tkiva nakon primene infuzije ovim putem.
Pacijenti sa posebno komplikovanim infekcijama kože i struktura kože (cSSSI)
Klinička efikasnost moksifloksacina u lečenju teških infekcija opekotina, fascitisa i infekcija dijabetičkog stopala s osteomijelitisom nije utvrđena.
Pacijenti na dijeti sa kontrolisanim unosom natrijuma
Ovaj lek sadrži 54,4 mmol –a (1206 mg) natrijuma po dozi. Savetuje se poseban oprez prilikom upotrebe kod pacijenata, koji su na dijeti u kojoj se kontroliše unos natrijuma.
Interferencija sa biološkim testovima
Lečenje moksifloksacinom može interferirati sa testovima na kulturi Mycobacterium spp. i to supresijom rasta mikobakterija što uzrokuje lažno negativne rezultate na uzorcima uzetim od pacijenata koji primaju moksifloksacin.
Pacijenti sa MRSA infekcijom
Moksifloksacin se ne preporučuje za lečenje MRSA infekcija. U slučaju suspektne ili potvrđene MRSA infekcije, treba započeti lečenje odgovarajućim antibakterijskim lekom (videti odeljak Farmakodinaski podaci).
Pedijatrijska populacija
Upotreba moksifloksacina je kontraindikovana kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina (videti odeljak Kontraindikacije), zbog neželjenih efekata na hrskavicu kod mladunaca životinja (videti odeljak Predklinički podaci o bezbednosti).