Adjuvantna terapija teških bakterijskih infekcija kao dodatak antibiotskoj terapiji.
Supstitucija imunoglobulina kod imunokompromitovanih pacijenata i pacijenata koji pate od teškog sekundarnog sindroma deficijencije antitela (imunokompromitovani pacijenti i oni sa suspektnom imunodeficijencijom).
Doziranje zavisi od imunskog statusa pacijenta i od ozbiljnosti bolesti. Sledeće sugestije doziranja mogu se uzeti kao referentne:
Novorođenčad i odojčad:
5 mL (0,25g) po kg telesne mase dnevno, 3 uzastopna dana. Potreba za daljim infuzijama zavisi od kliničkog odgovora.
Deca i odrasli:
5 mL (0,25 g)/kg telesne mase dnevno 3 uzastopna dana.
Mogu biti potrebne i dalje infuzije, zavisno od kliničkog odgovora.
3-5 mL (0,15-0,25 g)/kg telesne mase. Ako je potrebno, ponavlja se u nedeljnim intervalima.
Infuziju Pentaglobina treba davati intravenski sledećom brzinom:
novorođenčad i odojčad: 1,7 mL/kg/čas infuzionom pumpom deca i odrasli: 0,4 mL/kg/čas
alternativno: prvih 100 mL po 0,4 mL/kg/čas zatim, 0,2 mL/kg/čas kontinuirano
do 15 mL/kg da se dostigne u okviru 72 časa
primeri | telesna masa | ukupna doza 1 dan | brzina infuzije | trajanje infuzije |
novorođenčad | 3 kg | 15 mL | 5 mL/ čas | 3 h |
deca | 20 kg | 100 mL | 8 mL/ čas | 12,5 h |
odrasli | 70 kg | 350 mL | 28 mL/ čas | 12,5 h |
Način primene Intravenska upotreba.
Lek Pentaglobin treba da bude zagrejan na sobnu temperaturu ili temperaturu tela pre upotrebe.
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci koje ulaze u sastav leka (videti odeljak 6.1).
Preosetljivost na humane imunoglobuline, posebno kod pacijenta sa antitelima na IgA.
Neke ozbiljne neželjene reakcije mogu biti povezane sa brzinom infuzije. Preporuke za brzinu infuzije date u odeljku 4.2 moraju se striktno poštovati. Pacijenti se moraju redovno kontrolisati i pažljivo posmatrati kako bi se primetili eventualni simptomi tokom perioda primene infuzije.
Neke neželjene reakcije se mogu javljati mnogo češće:
Određene komplikacije se često mogu izbeći ukoliko se:
U slučaju pojave neželjenih reakcija, mora se ili smanjiti brzina primene infuzije ili u potpunosti prekinuti. Zahtevana terapija zavisi od prirode i ozbiljnosti neželjene reakcije. U slučaju šoka, potrebno je primeniti standardne medicinske mere.
Kod svih pacijenata primena i.v (intravenski) Ig zahteva:
Preosetljivost
Reakcije prave preosetljivosti su retke. Mogu se javiti kod pacijenata sa anti-IgA antitelima.
Intravenski immunoglobulin (i.v Ig) nije indikovan kod pacijenata sa selektivnom IgA deficijencijom gde je IgA deficijencija jedina abnormalnost.
Retko, humani normalni immunoglobulin može da izazove pad krvnog pritiska sa anafilaktičkom reakcijom, čak i kod pacijenata koji su dobro podnosili prethodnu terapiju sa humanim normalnim imunoglobulinima.
Tromboembolizam
Postoje klinički dokazi o povezanosti primene i.v.Ig i tromboembolijskih događaja kao što su infarkt miokarda, cerebrovaskularni događaj (uključujući moždani udar), embolija pluća i duboka venska tromboza za koje se smatra da su povezani sa relativnim povećanjem viskoznosti krvi preko pojačanog priliva imunoglobulina kod pacijenata sa postojećim rizikom. Treba biti oprezan prilikom propisivanja i primene i.v.Ig kod gojaznih pacijenata i pacijenata sa već postojećim faktorima rizika na trombotičke događaje (kao što su starost, hipertenzija, dijabetes melitus, i istorija vaskularnog oboljenja ili trombotičkih epizoda, pacijenti sa stečenim ili naslednim trombofilnim poremećajima, pacijenti sa produženim periodom imobilizacije, pacijenti sa teškom hipovolemijom, pacijenti sa oboljenjima koja povećavaju viskoznost krvi).
Kod pacijenata kod kojih postoji rizik od tromboembolijskih neželjenih reakcija, i.v. Ig proizvode bi trebalo primenjivati minimalnom brzinom i u najnižoj primenljivoj dozi.
Akutno oštećenje bubrega
Prijavljeni su slučajevi akutnog oštećenja funkcije bubrega kod pacijenata koji su primali i.v.Ig terapiju. U većini slučajeva identifikovani su faktori rizika, kao što je postojeća bubrežna insuficijencija, dijabetes melitus, hipovolemija, prekomerna telesna masa, istovremeno primenjeni nefrotoksični lekovi ili starost iznad 65 godina.
U slučaju oštećenja renalne funkcije treba razmotriti prekid primene i.v.Ig.
Iako su ovi izveštaji o disfunkciji bubrega i akutnoj bubrežnoj insuficijenciji bili povezivani sa upotrebom mnogih licenciranih i.v.Ig proizvoda, koji sadrže različite pomoćne supstance kao što su saharoza, glukoza ili maltoza, broj onih koji sadrže saharozu kao stabilizator je nesrazmerno visok. Kod pacijenata sa rizikom treba razmatrati upotrebu i.v.Ig lekova koji ne sadrže navedene pomoćne supstance.
Lek Pentaglobin ne sadrži saharozu, ali sadrži glukozu (videti odeljak Pentaglobin sadrži glukozu).
Kod pacijenata sa rizikom na pojavu akutnog oštećenja funkcije bubrega, i.v.Ig proizvode bi trebalo primenjivati sa minimalnom brzinom infuzije i u najnižoj primenjivoj dozi.
Sindrom aseptičnog meningitisa (AMS)
Zabeleženo je da se sindrom aseptičnog meningitisa javlja udružen sa terapijom i.v.Ig.
Prekid i.v.Ig terapije dovodi do remisije sindroma aseptičnog meningitisa u roku od nekoliko dana, bez posledica. Sindrom obično počinje u toku nekoliko sati do 2 dana posle lečenja i.v. Ig. Studije cerebrospinalne tečnosti su često pozitivne sa pleocitozom do nekoliko hiljada ćelija po mm3, prvenstveno iz granulocitne loze i povećanim nivoom proteina do nekoliko stotina mg/dL.
Sindrom aseptičnog meningitisa se češće može pojaviti udružen sa visokim dozama (2 g/kg) i.v.Ig.
Hemolitička anemija
Proizvodi i.v Ig mogu sadržati antitela na krvne grupe koji mogu delovati kao hemolizini i indukovati in vivo oblaganje eritrocita imunoglobulinima, prouzrokujući pozitivnu direktnu antiglobulinsku reakciju (Coombss- ov test) i retko, hemolizu. Hemolitička anemija se može razviti sledstveno terapiji da i.v.Ig usled povećane sekvestracije eritrocita. Pacijente koji primaju i.v.Ig treba pratiti kako bi se otkrili klinički znakovi i simptomi hemolize (videti odeljak 4.8).
Interferencija sa serološkim ispitivanjima
Nakon injektovanja imunoglobulina, privremeno povećanje raznih pasivno prenetih antitela u krvi pacijenta može dovesti do lažno pozitivnih rezultata serološkog testa.
Pasivna transmisija antitela na antigene eritrocita, npr. A, B i D može interferirati sa pojedinim serološkim testovima za antitela na crvene krvne ćelije npr. direktni antiglobulinski test (DAT, direktni Coombs-ov test).
Prenosivi agensi
Standardne mere za prevenciju infekcija usled upotrebe lekova proizvedenh od humane krvi ili plazme uključuju selekciju donora, skrining individualnih donacija, i pulova plazme na specifične markere infekcija i inaktivacija/ uklanjanje virusa. Bez obzira na to kada se primenjuju lekovi pripremljeni od humane krvi ili plazme, mogućnost prenosa infektivnih agenasa se ne može u potpunosti isključiti. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse i druge patogene.
Preduzete mere se mogu smatrati efektivnim za viruse sa omotačem kao što su humani virus imunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus ( HBV) i hepatitis C virus (HCV).
Preduzete mere protiv virusa bez omotača, kao što su hepatitis A i parvovirus B19 mogu biti ograničene vrednosti.
Postoji uverljivo kliničko iskustvo o tome da se hepatitis A ili parovirus B19 ne prenose imunoglobulinima, a takođe se pretpostavlja da prustna antitela daju važan doprinos odbrani od virusa.
Strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka Pentaglobin, zabeleži ime i broj serije leka, kako bi se održala veza između pacijenta i date serije leka.
Pentaglobin sadrži glukozu:
1 mL rastvora za infuziju sadrži 25 mg glukoze (oko 0,0021 BE* Bread Echange-hlebnih jedinica). Dnevna doza za odrasle od 350 mL sadrži 8,75 g glukoze (oko 0,735 BE). Ovo se mora uzeti u obzir kod pacijenata sa dijabetes melitusom.
Pentaglobin sadrži natrijum:
Pentaglobin sadrži 0,078 mmol/mL (1,79mg/mL) natrijuma (glavna komponenta kuhinjske soli). Jedna dnevna doza od približino 350 mL za odrasle sadrži 27,3 mmol (627.6 mg) natrijuma. Ovo odgovara približno 31% od maksimalnog preporučenog dnevnog unosa natrijuma za odrasle, 2 grama (preporuka Svetske zdravstvene organizacije (WHO)).
Pentaglobin ne bi trebalo davati deci istovremeno sa kalcijum-glukonatom jer postoji sumnja da se neželjene reakcije mogu desiti posle istovremene upotrebe.
Žive atenuisane virusne vakcine
Primena imunoglobulina može umanjiti efikasnost živih atenuisanih virusnih vakcina, kao što su vakcine protiv morbila, rubele, zauški i varičela u periodu od najmanje 6 nedelja do 3 meseca. Nakon primene ovog leka, mora da prođe period od tri meseca pre vakcinacije živim atenuisanim virusnim vakcinama. U slučaju morbila. ovo smanjenje efikasnosti može da potraje do 1 godine. Zbog toga, pacijentima koji primaju vakcinu protiv morbila treba prethodno proveriti status antitela.
Pedijatrijska populacija
Očekuje se da se iste interakcije navedene kod odraslih mogu javiti i u pedijatrijskoj populaciji.
Trudnoća
Bezbednost primene ovog leka u trudnoći nije utvrđena kontrolisanim kliničkim studijama i zato ga treba davati samo uz oprez trudnicama i dojiljama. Pokazano je da i.v Ig lekovi prolaze placentu, povećano tokom trećeg trimestra. Lek Pentaglobin sadrži i IgM koji ne prolazi kroz placentu. Klinička iskustva sa imunoglobulinima pokazuju da ne treba očekivati štetne efekte na trudnoću, fetus ili novorođenče.
Dojenje
Imunoglobulini se izlučuju u majčino mleko i mogu da doprinesu zaštiti novorođenčeta od patogena koji prodiru kroz sluzokožu. IgM se ne izlučuje u majčino mleko.
Plodnost
Klinička iskustva sa imunoglobulinima pokazuju da ne treba očekivati štetne efekte na fertilitet.
Sposobnost upravljanja vozilima i rukovanjama mašinama može biti umanjena zbog pojedinih neželjenih dejstava koja su povezana sa lekom Pentaglobin. Pacijenti kod kojih se tokom terapije jave neželjene reakcije, pre upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama treba da sačekaju da se neželjene reakcije povuku.
Sažetak bezbednosnog profila
Kod huumanih normalnih imunoglobulina primećene su sledeće neželjene reakcije:
Povremeno se mogu javiti neželjene reakcije kao što su drhtavica, glavobolja, vrtoglavica, groznica, povraćanje, alergijske reakcije, mučnina, artralgija, hipotenzija i umeren bol u donjem delu leđa.
Retko, humani normalni imunoglobulini mogu da izazovu iznenadni pad krvnog pritiska, i u izolovanim slučajevima, anafilaktički šok, čak i kod pacijenata koji nisu pokazivali preosetljivost pri prethodnoj infuziji.
Slučajevi reverzibilnog aseptičnog meningitisa i retki slučajevi prolaznih kožnih manifestacija, primećeni su kod primene humanih normalnih imunoglobulina. Reverzibilne hemolitičke reakcije su primećene kod pacijenata, naročito kod onih sa krvnim grupama A, B i AB. Retko, nakon primene terapije sa visokim dozama i.v.Ig, može doći do hemolitičke anemije koja zahteva transfuziju (videti odeljak 4.4).
Uočeni su i povišen nivo kreatinina u serumu i/ili akutna bubrežna insuficijencija.
Veoma retko: tromboembolijske reakcije kao što su infarkt miokarda, šlog, plućna embolija i duboka venska tromboza.
Za bezbednost u pogledu prenošenja infektivnih agenasa, videti odeljak 4.4. Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
U tabeli 1. prikazane su neželjene reakcije iz kliničkih studija leka Pentaglobin, a u tabeli 2. prikazane su neželjene reakcije iz post-marketinškog perioda upotrebe leka Pentaglobin.
Učestalost je definisana na sledeći način: veoma često (≥1/10); često (≥1/100 do <1/10); povremeno (≥1/1000 do <1/100); retko (≥ 1/10000 do <1/1000); veoma retko (<1/10000); nepoznato (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Tabela 1: Neželjene reakcije iz kliničkih studija
MedDRA | Neželjene reakcije | Kategorija učestalosti |
Poremećaji imunskog sistema | Alergijske reakcije | povremeno |
Vaskularni poremećaji | Nizak krvni pritisak, hipotenzija | često |
Gastrointestinalni poremećaji | Mučnina, povraćanje | često |
Poremećaji kože i potkožnog | Kožne reakcije / alergijski | povremeno |
Poremećaji mišićno-koštanog | Bol u leđima | povremeno |
Tabela 2. Neželjene reakcije iz postmarketinškog perioda (Frekvenca učestalosti nepoznata (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)
MedDRA | Neželjene reakcije |
Infekcije i infestacije | Aseptični meningitis |
Poremećaji krvi i limfnog sistema | Hemolitička anemija/hemoliza |
Poremećaji imunskog sistema | Preosetljivost, anafilaktički šok |
Poremećaji nervnog sistema | Glavobolja, vrtoglavica |
Poremećaji bubrega i urinarnog sistema | Porast nivoa kreatinina u serumu i/ili akutno |
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene | Groznica, temperatura |
Pedijatrijska populacija
Za učestalost, tip i ozbiljnost neželjenih reakcija u pedijatrijskoj populaciji očekuje se da su iste kao kod odraslih.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
fax: +381 11 39 51 131
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Predoziranje može da dovede do preopterećenja tečnošću i hiperviskoziteta, naročito kod pacijenata sa rizikom, uključujući starije pacijente i pacijente sa oštećenom funkcijom srca ili bubrega.
Farmakoterapijska grupa: Imunoserumi i imunoglobulini;,humani normalni immunoglobulin za intravensku upotrebu
ATC šifra: J06BA02
Lek Pentaglobin sadrži imunoglobulin G (IgG) i povećane koncentracije imunoglobulina A (IgA) i M (IgM) i ima širok spektar antitela protiv različitih infektivnih agenasa i njihovih toksina.
Lek Pentaglobin sadrži antitela prisutna u normalnoj populaciji. Zbog povećanog sadržaja IgA i posebno IgM, lek Pentaglobin poseduje viši titar aglutinacionih antitela na bakterijske antigene nego čisti IgG preparati.
Pentaglobin se priprema iz sveukupno prikupljene (,,pula’’) plazme od ne manje od 1000 donacija. Adekvatne doze ovog leka mogu da povrate abnormalno niske nivoe imunoglobulina na normalne.
Mehanizam dejstva, osim u indikaciji supstitucione terapije nije u potpunosti razjašnjen, ali uključuje imunomodulatorne efekte.
Humani normalni imunoglobulin je odmah i kompletno bioraspoloživ u cirkulaciji pacijenta posle intravenske primene.
IgG se distribuira relativno brzo između plazme i ekstravaskularne tečnosti, i posle 3-5 dana se postiže ravnoteža između intra- i ekstravaskularnih kompartmana.
Poluvreme eliminacije humanih imunoglobulina koje sadrži Pentaglobin je sličan endogenim imunoglobulinima.
Poluvreme eliminacije može da varira od pacijenta do pacijenta, naročito kod primarne imunodeficijencije. Imunoglobulini se razgrađuju u ćelijama retikuloendotelnog sistema.
Imunoglobulini su prirodni konstituenti ljudskog organizma.
Toksikološke studije kod životinja sa jednom dozom nemaju smisla jer dovode do preopterećenja. Studije toksičnosti ponavljanih doza, kao i studije embrio-fetalne toksičnosti, nisu primenljive zbog indukcije stvaranja antitela i interferencije sa antitelima. Efekti ovog leka na imunski sistem novorođenčadi nisu ispitivani.
Kako kliničko iskustvo ne daje nikakvu naznaku tumorogenih i mutagenih efekta imunoglobulina, eksperimentalne studije, posebno na heterologim vrstama se ne smatraju neophodnim.
Glukoza, monohidrat natrijum-hlorid
voda za injekcije
Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim produktima, osim kao što je opisano u odeljku 6.6.
2 godine
Čuvati u frižideru (na temperaturi od +2C do +8° C).
Čuvati u originalnom pakovanju, zaštićeno od svetlosti. Ne zamrzavati. Jednom otvoren rastvor za infuziju mora se upotrebiti odmah.
Zbog rizika od bakterijske kontaminacije, neupotrebljen rastvor bi trebalo baciti.
Unutrašnje pakovanje je bezbojna staklena bočica (staklo tip II) sa brombutil gumenim čepom i aluminijumskim zatvaračem u kojoj se nalazi 10 mL (0,5g), 50 mL (2,5g) ili 100 mL(5,0g) rastvora za infuziju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica, staklena i Uputstvo za lek.
Lek Pentaglobin se sme mešati samo sa fiziološkim rastvorom natijum-hlorida. Proizvod treba da bude zagrejan na sobnu ili temperaturu tela pre upotrebe.
Pre upotrebe rastvor treba vizuelno pregledati. Rastvor treba da bude bistar ili blago, do umereno opalescentan. Ne smeju se koristiti rastvori koji su zamućeni ili imaju čestice.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.
Pentaglobin je lek koji se dobija iz krvi ljudi i koji sadrži antitela (proteine krvi koji pomažu odbrambenom sistemu organizma) na uzročnike bolesti, a dostupan je u obliku rastvora za infuziju. Rastvor je spreman za infuziju u venu („kap po kap”).
Lek Pentaglobin je namenjen za:
Upozorenja i mere opreza
Razgovarajte sa Vašim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Pentaglobin:
U svim ovim slučajevima postoji povećan rizik od pojave neželjenih reakcija. Vaš lekar će prekinuti terapiju lekom Pentaglobin ili će primeniti mere predostrožnosti (npr. izrazito malu brzinu infuzije).
Možete biti alergični na imunoglobuline, a da to i ne znate, čak i ako ste ih prethodno dobro podnosili. Međutim, prave reakcije preosetljivosti su retke. U retkim slučajevma, mogu se desiti teške reakcije preosetljivosti (anafilaktičke reakcije) kao što je nagli pad pritiska ili šok (videti i deo 4. Moguća neželjena dejstva).
Recite odmah svom lekaru ako primetite takve reakcije u toku primene leka Pentaglobina. Lekar će odlučiti da li da smanji brzinu infuzije ili da je kompletno obustavi i primeni neophodne medicinske mere.
Informacije o prenosu infektivnih agenasa
Lek Pentaglobin se dobija iz humane plazme (tečni deo krvi). Kada se lekovi dobijaju iz humane krvi i plazme preduzimaju se određene mere kako bi se sprečio prenos infekcija na pacijenta. Svi donori krvi se pažljivo odabiraju i testiraju na viruse i infekcije. Dodatno, obrada krvi i plazme uključuje mere inaktivacije i/ili uklanjanje virusa i drugih prouzrokovača infekcija.
Uprkos ovim merama, kada se primenjuju lekovi pripremljeni iz humane krvi ili plazme, ne može se u potpunosti isključiti mogućnost prenosa infekcije. Mere koje se primenjuju, mogu se smatrati efektivnim za viruse sa omotačem kao što su:
Ove mere imaju ograničenu vrednost za viruse bez omotača kao što su:
Imunoglobulini kao što je lek Pentaglobin nisu dovođeni u vezu sa hepatitisom A ili infekcijom parvovirusa B19. Ovo je verovatno zbog prisustva antitela u leku Pentaglobin koja štite od ovih infekcija.
Preporuka je da se pri svakom davanju Pentaglobina registruje ime pacijenta i broj serije leka. Broj serije leka pruža tačne informacije o početnom materijalu Vašeg leka. Ukoliko je potrebno, može se uspostaviti veza između Vas i početnog materijala Vašeg leka.
Drugi lekovi i Pentaglobin
Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Pentaglobin ne treba davati deci istovremeno sa kalcijum-glukonatom jer postoji sumnja da se neželjene reakcije mogu desiti prilikom istovremene upotrebe.
Lek Pentaglobin može da smanji efikasnost nekih vrsta vakcina, kao što su vakcine protiv:
Možda ćete morati da sačekate do 3 meseca pre nego što budete mogli da primate neke vakcine ili do jedne godine pre nego što budete mogli da primate vakcinu protiv malih boginja.
Trudnoća i dojenje
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Vaš lekar će odlučiti da li lek Pentaglobin može da se primeni u periodu trudnoće i dojenja.
Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama
Sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama može biti umanjena zbog pojedinih neželjenih reakcija koje su povezane sa lekom Pentaglobin.
Pacijenti kod kojih se tokom terapije jave neželjene reakcije, pre upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama treba da sačekaju da se neželjene reakcije povuku.
Lek Pentaglobin sadrži glukozu i natrijum
1 mL rastvora za infuziju sadrži 25 mg glukoze (oko 0,0021 BE* Bread Echange-hlebnih jedinica). Dnevna doza za odrasle od 350 mL sadrži 8,75 g glukoze (oko 0,735 BE). Ovo se mora uzeti u obzir kod pacijenta sa dijabetes melitusom.
Pentaglobin sadrži 0,078 mmol/mL(1,79mg/mL) natrijuma (glavna komponenta kuhinjske soli). Jedna dnevna doza od približino 350 mL za odrasle sadrži 27,3 mmol (627.6 mg) natrijuma. Ovo odgovara približno 31% od maksimalnog preporučenog dnevnog unosa natrijuma za odrasle, 2 grama (preporuka Svetske zdravstvene organizacije (WHO)).
Lek Pentaglobin će Vam dati Vaš lekar. Doza zavisi od stanja Vašeg imuniteta i ozbiljnosti bolesti.
Preporučene doze su:
Novorođenčad i odojčad
5 mL (0,25g) po kg telesne mase dnevno, 3 uzastopna dana. Potreba za daljim infuzijama zavisi od kliničkog odgovora.
Upotreba kod dece i odraslih
Za tretman teških bakterijskih infekcija:
5 mL (0,25g)/kg telesne mase dnevno 3 uzastopna dana. Mogu biti potrebne i dalje infuzije, zavisno od kliničkog odgovora.
Supstitucija antitela (imunoglobulina) kod pacijenata čiji je imuni sistem oslabljen usled upotrebe lekova ili radijacije i pacijenata sa stečenim teškim nedostatkom antitela:
3-5 mL (0,15 – 0,25g) po kg telesne mase. Ponavljanje u nedeljnim intervalima je neophodno. Infuziju Pentaglobina (davanje u venu) treba primenjivati sledećom brzinom:
Novorođenčad i odojčad:
1,7 mL/kg/čas infuzionom pumpom
Deca i odrasli:
0,4 mL/kg/čas
Alternativno: prvih 100 mL po 0,4 mL/kg/čas, zatim, 0,2 mL/kg/čas kontinuirano do 15 mL/kg da se dostigne u okviru 72 časa.
primeri | telesna masa | ukupna doza 1 | brzina infuzije | trajanje infuzije |
Novorođenčad | 3 kg | 15 mL | 5 mL/ čas | 3 h |
Deca | 20 kg | 100 mL | 8 mL/ čas | 12,5 h |
Odrasli | 70 kg | 350 mL | 28 mL/ čas | 12,5 h |
Način primene Intravenska upotreba.
Lek Pentaglobin treba da bude zagrejan na sobnu temperaturu ili temperaturu tela pre upotrebe.
Ako ste primili više leka Pentaglobin nego što treba
Predoziranje može da dovede do opterećenja tečnošću i hiperviskoziteta (povećana gustine krvi) posebno kod pacijenata sa rizikom, uključujući starije pacijente ili pacijente sa oštećenom funkcijom bubrega. Ukoliko mislite da ste Vi ili Vaše dete primili više leka Pentaglobin nego što treba, u najkraćem mogućem roku obavestite Vašeg lekara.
Ako imate bilo kojih drugih pitanja, pitajte Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Sledeća neželjena dejstva su prijavljena tokom kliničkih ispitivanja sa lekom Pentaglobin: Česta neželjena dejstva (mogu da se jave najviše kod 1 od 10 primljenih infuzija):
Povremena neželjena dejstva (mogu se da se jave najviše kod 1 od 100 primljenih infuzija):
Sledeća neželjena dejstva prijavljena su tokom postmarketinškog praćenja leka Pentaglobin: Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Lekovi koji sadrže humane imunoglobuline mogu generalno da izazovu:
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs
Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.
Ne koristiti lek posle isteka roka upotrebe nazančenog na pakovanju nakon ,,Važi do’’. Datum isteka roka upotrebe odnosi se na poslednji dan navedenog meseca.
Čuvati u frižideru (na temperaturi od +2C do +8° C). Ne zamrzavati.
Čuvati u originalnom pakovanju, zaštićeno od svetlosti.
Pre upotrebe lek treba vizuelno pregledati. Lek Pentaglobin mora biti bistar do blago do umereno opalescentan rastvor.
Ne koristiti rastvor koji je zamućen ili ima čestice. Posle prvog otvaranja, lek se mora upotrebiti odmah.
Sva neupotrebljena količina leka se mora baciti zbog rizika od bakterijske kontaminacije.
Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine
Pentaglobin je humani normalni immunoglobulin za intravensku upotrebu. 1 mL rastvora za infuziju sadrži:
- aktivnu supstancu:
Humani plazma protein 50 mg od čega su najmanje 95% imunoglobulini Imunoglobulin M (IgM) 6 mg
Imunoglobulin A (IgA) 6 mg
Imunoglobulin G (IgG) 38 mg
- pomoćne supstance:
Glukoza, monohidrat natrijum-hlorid
voda za injekcije
Kako izgleda lek Pentaglobin i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje je bezbojna staklena bočica (staklo tip II) sa brombutil gumenim čepom i aluminijumskim zatvaračem u kojoj se nalazi 10 mL (0,5g), 50 mL (2,5g) ili 100 mL(5,0g) rastvora za infuziju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica, staklena i Uputstvo za lek.
Nosilac dozvole i proizvođač Nosilac dozvole
MEDIS PHARMA D.O.O BEOGRAD, Milutina Milankovića 11b, Beograd-Novi Beograd.
Proizvođač
BIOTEST PHARMA GMBH
Landsteinerstrasse 5
63303 Dreieich, Nemačka
Ovo uputstvo je poslednji put odobreno
Novembar, 2019.
Režim izdavanja leka:
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Broj i datum dozvole:
Pentaglobin, rastvor za infuziju, 1 x10 mL: 515-01-00904-19-001 od 28.11.2019. Pentaglobin, rastvor za infuziju, 1 x50 mL: 515-01-00907-19-001 od 28.11.2019. Pentaglobin, rastvor za infuziju, 1 x100 mL: 515-01-00909-19-002 od 28.11.2019.
< >
Terapijske indikacije
Adjuvantna terapija teških bakterijskih infekcija kao dodatak antibiotskoj terapiji.
Supstitucija imunoglobulina kod imunokompromitovanih pacijenata i pacijenata koji pate od teškog sekundarnog sindroma deficijencije antitela (imunokompromitovani pacijenti i oni sa suspektnom imunodeficijencijom).
Doziranje i način primene
Doziranje zavisi od imunskog statusa pacijenta i od ozbiljnosti bolesti. Sledeće sugestije doziranja mogu se uzeti kao referentne:
Novorođenčad i odojčad:
5 mL (0,25g) po kg telesne mase dnevno, 3 uzastopna dana. Potreba za daljim infuzijama zavisi od kliničkog odgovora.
Deca i odrasli:
5 mL (0,25 g)/kg telesne mase dnevno 3 uzastopna dana.
Mogu biti potrebne i dalje infuzije, zavisno od kliničkog odgovora.
3-5 mL (0,15-0,25 g)/kg telesne mase. Ako je potrebno, ponavlja se u nedeljnim intervalima.
Infuziju Pentaglobina treba davati intravenski sledećom brzinom:
novorođenčad i odojčad: 1,7 mL/kg/čas infuzionom pumpom deca i odrasli: 0,4 mL/kg/čas
alternativno: prvih 100 mL po 0,4 mL/kg/čas zatim, 0,2 mL/kg/čas kontinuirano
do 15 mL/kg da se dostigne u okviru 72 časa
primeri | telesna masa | ukupna doza 1 | brzina infuzije | trajanje infuzije |
novorođenčad | 3 kg | 15 mL | 5 mL/ čas | 3 h |
deca | 20 kg | 100 mL | 8 mL/ čas | 12,5 h |
odrasli | 70 kg | 350 mL | 28 mL/ čas | 12,5 h |
Način primene Intravenska upotreba.
Lek Pentaglobin treba da bude zagrejan na sobnu temperaturu ili temperaturu tela pre upotrebe.
Lista pomoćnih supstanci Glukoza, monohidrat natrijum-hlorid
voda za injekcije
Inkompatibilnost
Ovaj lek se ne sme mešati sa drugim produktima, osim kao što je opisano u odeljku 6.6.
Rok upotrebe
2 godine
Posebne mere opreza pri čuvanju
Čuvati u frižideru (na temperaturi od +2C do +8° C).
Čuvati u originalnom pakovanju, zaštićeno od svetlosti. Ne zamrzavati. Jednom otvoren rastvor za infuziju mora se upotrebiti odmah.
Zbog rizika od bakterijske kontaminacije, neupotrebljen rastvor bi trebalo baciti.
Priroda i sadržaj pakovanja
Unutrašnje pakovanje je bezbojna staklena bočica (staklo tip II) sa brombutil gumenim čepom i aluminijumskim zatvaračem u kojoj se nalazi 10 mL (0,5g), 50 mL (2,5g) ili 100 mL(5,0g) rastvora za infuziju.
Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 1 bočica, staklena i Uputstvo za lek.
Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka
Lek Pentaglobin se sme mešati samo sa fiziološkim rastvorom natijum-hlorida. Proizvod treba da bude zagrejan na sobnu ili temperaturu tela pre upotrebe.
Pre upotrebe rastvor treba vizuelno pregledati. Rastvor treba da bude bistar ili blago, do umereno opalescentan. Ne smeju se koristiti rastvori koji su zamućeni ili imaju čestice.
Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.